Pražák, který se našel na Moravě. Architekt Emil Králík

Další fotky

„Jeho citlivý smysl pro úměrnost, jasnou koncepci a logickou, účelností vázanou komposici, staví jej v samé popředí významných architektů činných na Moravě od počátku tohoto století.“ (Salon)

Emil Králík se narodil 21. února 1880 v rodině kontrolora městské spořitelny Alfreda Králíka v čp. 610 na rohu Žitné a Štěpánské v Novém Městě pražském. V dnes už neexistujícím domě přišel na svět také malíř František Ženíšek (1849), ten má na novém domě pamětní desku od Josefa Šejnosta.
Emil Bedřich byl prostřední ze tří dětí, bratr Alfred se stal okresním soudcem v Hořovicích.

V letech 1900–1904 studoval architekturu na české polytechnice (dnes ČVUT) v Praze, kde byl jeho učitelem Josef Schulz (1840 v Praze – 1917 ve Špindlerově Mlýně). Následně působil jako asistent profesora Jana Kouly.
Od roku 1905 pracoval dva roky v ateliéru Antonína Balšánka a Osvalda Polívky, autorů pražského Obecního domu.
Roku 1907 Prahu opustil a působil tři roky jako pedagog na České vyšší průmyslové škole v Brně. V té době pracoval na secesní podobě divadla v Mladé Boleslavi (1905–09), spolupracoval s ním Jan Kříženecký (1868 v Praze – 1921 tamtéž), známý průkopník našeho filmu.

O tři roky později však pedagogické činnosti zanechal a začal samostatně projektovat.

Jan Koula, muž desatera řemesel. Může toto člověk stihnout za jediný život?

V říjnu 1911 se v Brně oženil s Boženou Stránskou. Manželé Králíkovi měli dvě děti.

Jeho architektonická tvorba byla silně ovlivněna secesí a vídeňskou modernou.
V tomto stylu vznikly také dvě honosné vily pro prostějovské továrníky – bratry Josefa a Františka Kovaříkovy, jejichž vnitřní vybavení realizoval uměleckořemeslný podnik Vulkania Prostějov, kde Králík zastával v letech 1913–15 funkci uměleckého ředitele.

Je také autorem lázeňského dům Bedřicha Smetany a budova ředitelství lázní v Luhačovicích (1912-13) a vlastní vily v Brně (1910-11), jejíž obrázek se mi ale pro naši fotogalerii sehnat nepodařilo.

Architektka Hana Kučerová – Záveská. Její nábytek plnil příbytky našich předků a prapředků

V roce 1920 se Králík stal (společně s K. H. Kepkou) prvním profesorem právě vznikajícího oboru architektury České vysoké školy technické v Brně, kde vyučoval architektonické a ornamentální kreslení. Pod jeho vedením zde vystudovalo mnoho brněnských funkcionalistických architektů. I během svého působení na vysoké škole se věnoval architektuře a účastnil se i zahraničních soutěží. Přiklonil se k moderní architektuře, tvořil návrhy interiérů, nábytku a funerální architektury.
Inspiraci pro svou tvorbu získával také při cestování po Evropě a severní Africe.

Králík byl v roce 1922 spoluzakladatelem Skupiny výtvarných umělců v Brně, o dva roky později se stal prvním předsedou brněnského klubu architektů.

V roce 1927 byl jmenován prováděcím architektem při výstavbě areálu brněnského výstaviště, kde realizoval urbanistický návrh pražského architekta Jana Kalouse a sám pro výstaviště navrhl biograf s kavárnou.

Žák Kotěry Josef Kalous se v Praze zapsal michelskou plynárnou a ministerstvem vnitra. Nejlepší dílo ale postavil v Brně

Z jeho brněnských realizací zmiňme ještě činžovní dům Kotlářská 7 ve Veveří (1924), budovu Čs. tabákové režie, pak ředitelství hasičů (1928) a Všeobecný penzijní ústav, nyní Nejvyšší soud ČR (1931-32).

Po uzavření vysokých škol nacisty za druhé světové války se Králík věnoval pouze kreslení a malování, jeho výtvarný projev bývá označován za novodobý impresionismus. Roku 1941 mu byla v Praze a v Brně uspořádána souborná výstava jeho kreseb a akvarelů.
Následujícího roku byl nacisty uvězněn v internačním táboře ve Svatobořicích, kde zůstal až do konce války.

Domů se vrátil těžce nemocný.
26. června 1946 v Praze zemřel.
Pochován je v Brně na centrálním hřbitově.

FOTO: Emil Králík

Emil Králík - 1 Brněnské výstaviště arch40Emil Králík - 2 br ar manEmil Králík - 2 Divadlo v Mladé Boleslavi wi, michal bělkaEmil Králík - 2c Rodinný_dům_Ing._Josefa_Kovaříka_(Prostějov wEmil Králík - 3 Lázeňský dům v Luhačovicích wi hynek moravec
Další fotky
Emil Králík - 3 Vila dr. Pauka v Brně – Stránicích pam kataEmil Králík - 3b kotlářská 7 gEmil Králík - 2 – Main frameEmil Králík - 4b Všeobecný penzijní ústav v Brně měsícEmil Králík - 5 Kino-divadlo-kavárna br výsta wijindř běťákEmil Králík - 6 E. Králík Vitrína, provedly UP závody, publikováno 1929 sal29Emil Králík - 7 katedr v remeši ar41Emil Králík - 0 Všeobecný penzijní ústav v Brně

Zdroje: bm, Salon, 1929; LV, Brněnský architektonický manuál; archiweb; Wikipedie

Včera, 18:44
Moderní pěší zóna, kde se budou lidé procházet po tzv. česaném betonu, japonské stromy sephory,...
Včera, 18:02
Obyvatelé a návštěvníci Prahy se mohou v Podskalí svézt na replice historického šífu. Jedná se...
Včera, 16:24
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Režisérka Eva Toulová
Včera, 16:24
Stela Nebeská je šestatřicetiletá žena, neúspěšná herečka, které se rozpadá manželství, má před rozvodem, přičemž...
Včera, 14:58
Praha je velmi bohatá na výskyt různých druhů ptáků, z nichž řada dokonce patří mezi...
Včera, 07:37
Ve Valdštejnské zahradě v Praze začala výstava, která připomene 130 let do narození spisovatele a...
11.8.2020
Vlastně nemají volno, je léto, písničkáři jsou na festivalech, obrážejí hrady a zámky a jiné...
10.8.2020
Neznámý vandal poničil v noci z neděle na pondělí výstavu připomínající justiční vraždu Milady Horákové...
8.8.2020
Novorenesanční restaurace Bohemia, původně Petzoldův plzeňský restaurant z roku 1891, která léta chátrala, se rekonstruuje....
7.8.2020
Uvidíte nejmodernější a největší technickou knihovnu v České republice. Prohlídky se konají od poloviny července...
Zdeněk Hořánek
6.8.2020
Společnost SNEO, kterou vlastní městská část a která má na starost správu městského majetku, má...
Reklama