Komerční článek

Pražané mohou dát použitým věcem druhou šanci pomocí re-use pointů ve sběrných dvorech

Často se říká, že nejlepší odpad je ten, který nevznikne. Řada použitých věcí totiž může bez problémů dále sloužit a nemusí se odpadem vůbec stát. Hlavní město Praha společně s Pražskými službami proto nově nabízí lidem možnost odložit dosud funkční, zachovalé či takřka nové věci ve dvou sběrných dvorech – na Spořilově a ve Vysočanech v tzv. re-use pointech. Odtud budou nabídnuty potřebným k dalšímu využití. Informace lze nalézt na www.praho.nevyhazujto.cz.

Množství městského odpadu s postupem let stále roste. Odpadem se stávají i věci, které jsou funkční, téměř nové či jednoduše znovupoužitelné. Praha nyní apeluje na obyvatele, aby před vyhozením například nábytku, knih či sportovního vybavení zauvažovali nad tím, zda by se tyto předměty nedaly znovu využít pro potřebné. Díky projektu hlavního města Prahy a Pražských služeb je totiž nyní mohou lidé jednoduše odvézt do sběrného dvora s re-use pointem. Zde už pro ně zaměstnanci prostřednictvím elektronické aplikace www.praho.nevyhazujto.cz najdou nové uplatnění.

Re-use koncept, kdy věci nacházejí nové uplatnění místo toho, aby byly vyhozeny, už úspěšně funguje v mnoha zahraničních městech. Hlavní město a Pražské služby se pravidelně věnují tématům správné recyklace, využívání alternativ k jednorázovým obalům a nakládání s biologickou složkou odpadu a dobré příklady ze zahraničí jsou vždy vítány. Podle analýz může mít i malá změna ve spotřebitelském chování v celkovém měřítku velký dopad.

V pilotním projektu fungují dva sběrné dvory: v ulici Zakrytá, Praha 4 – Spořilov, a Pod Šancemi 444/1, Praha 9 – Vysočany. Ty jsou vybaveny speciálním uzavřeným skladovým velkoobjemovým kontejnerem pro uložení objemných předmětů (nábytek, sportovní vybavení, kočárky, zdravotní pomůcky atd.) a stavební buňkou pro uložení drobných předmětů (nádobí, knihy, hračky, apod.). Proškolená obsluha předměty posoudí, zdokumentuje a postará se o jejich správné uskladnění. Následně je zanese do aplikace, kde se zobrazí partnerským organizacím – charitám, městské nábytkové bance, sociálním odborům a dalším. Předměty, které nevyužijí tyto organizace, si mohou lidé rezervovat ve veřejně přístupné části aplikace a následně zdarma vyzvednout.

Pilotní projekt začal již v říjnu tohoto roku. V případě, že se osvědčí, město plánuje jeho rozšiřování i do dalších sběrných dvorů. Pro detaily je také možné kontaktovat samotné sběrné dvory, konkrétně v ulici Zakryté na čísle 731 122 891, dále v ulici Pod Šancemi na čísle 739 682 180, popřípadě je k dispozici i e-mail [email protected].

Včera, 18:00
Na ministerstvu zdravotnictví dnes skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil loni od...
Včera, 13:13
Hlavní město připravilo web ockovani.praha.eu, kde návštěvníci naleznou informace k očkování. Web má rovněž vyvracet zavádějící...
Včera, 10:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 10:20
Zbigniew Kalina získal cenu Thálie pro činoherce do 33 let i Cenu českého divadla za...
25.1.2021
Příroda jedné z největších a nejlidnatějších pražských městských částí, Prahy 5, je mimořádná a v...
25.1.2021
Během loňského prosince přibylo na území desáté městské části 46 nových dřevin. Ty radnice zasadila...
25.1.2021
Ze 131 diplomových prací na vysokých školách architektury a příbuzných oborů zvítězila práce studenta Vysoké...
25.1.2021
V průběhu roku 2022 vyroste ve vršovickém parku pojmenovaném po básnířce Jiřině Haukové a jejím...
25.1.2021
V městské části Praha 20 rezignovali v prosinci na svou funkci dva radní – Jana...
25.1.2021
  Přípravy na stavbu nové plavební komory Praha - Staré Město na smíchovské straně Vltavy...
25.1.2021
O pětatřicet milionů méně na běžné výdaje z rozpočtu, investice do školství a oprav bytového fondu,...
Reklama