Pražané se dozví informace o aktuální poloze vozů MHD

Hlavní město a organizátor dopravy ROPID budou mít od ledna příštího roku přístup k informacím pražského dopravního podniku (DPP) o aktuální poloze vozů MHD, které podnik dosud nechtěl zpřístupnit. Data město plánuje zveřejňovat a integrovat do různých aplikací, které provozuje, například lítačky.

Na jednání výboru informatiky to uvedl jeho předseda Jaromír Beránek (Piráti). Praha také připravuje jednotný informační systém, sjednocující fyzické a virtuální nosiče informací o dopravě.

Podle Beránka budou informace o poloze autobusů dostupné od prvního ledna. „Systém bude z mého pohledu ještě částečně nedokonalý,“ uvedl. Informace o poloze vozu se podle něj bude zpočátku odesílat pouze při opuštění zastávky, v budoucnu by se měla vysílat kontinuálně. V příštím roce by se po autobusech měla zpřístupnit i data o poloze tramvají.

Od prvního ledna by měla začít fungovat také možnost nahrání časového kuponu do aplikace lítačky, takže nebude nutné nosit s sebou fyzickou kartičku nebo platební kartu, na kterou lze kupon rovněž nahrát. V budoucnu by se lítačka měla propojit s dalšími službami, jako jsou P+R parkoviště či sdílení kol a aut. Lidé by tak mohli za různé služby spojené s dopravou platit prostřednictvím lítačky.

Opatření jsou součástí připravovaného sjednocení informačního systému Prahy. Bude mít kromě virtuální i fyzickou podobu – na jednotný design informačních tabulí a dalších prvků připravuje město grafickou soutěž. ROPID nyní zpracovává studii, jejíž analytická a návrhová část již je v zásadě hotova, uvedl mluvčí organizace Filip Drápal.

Nový systém má za úkol zlepšit navigaci, kudy ven z metra, zejména rozlišením jednotlivých výstupů a zastávek v rámci přestupů. Promění se navigace i mimo zastávky MHD a přibudou mapy. Studie řeší i množství a umístění reklam v ulicích. Autoři se podle Drápala inspirovali i v zahraničních městech, konkrétně ve Vídni, v Mnichově a v Londýně.

OMH, ČTK

Dnes, 11:44
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
Včera, 17:30
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
Včera, 15:21
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
Včera, 14:40
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces
Včera, 12:47
Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší...
Včera, 10:53
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
1.7.2020
Ve středu ráno hořelo ve dvou domech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích.
1.7.2020
Tak tenhle týden nám pšenka moc nepokvete. Koncertů je jak šafránu.
1.7.2020
V rámci podpory kulturních institucí v době po koronavirové krizi se hlavní město rozhodlo umožnit...
29.6.2020
Kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru v lokálních ohniscích stát od úterý zpřísní některá omezení na...
Reklama