Praze 4 se nelíbí plánovaná výstavba ekorezidence v Braníku, ani bytový dům v Polední

Ekorezidencí rozumějme soubor pěti bytových domů a bezmála tři sta bytových jednotek v branickém ohybu Jižní spojky.

Radnice Prahy 4 nesouhlasí se záměrem developerské společnosti Ekospol zastavit tuto lokalitu bez ohledu na její obyvatele. Kromě nedostačujícího dopravního řešení – příjezd k ní má zajistit pouze stávající komunikace Bezová – se mu nelíbí ani umístění stavby a její urbanistický a architektonický ráz.

„Záměr stavby není v souladu s požadavkem stavebního zákona na dosažení udržitelného rozvoje území. Nevyhovující je prostorové uspořádání jednotlivých budov, které půdorysem ani orientací nenavazují na stávající zástavbu v této části Braníka. Společnost Ekospol také otevřeně nerespektuje kompoziční osy a průhledy z Branického náměstí,“ přiblížil část námitek Patrik Opa, radní Prahy 4 pro územní rozvoj a výstavbu.

Opuštěnou Kapsovu vilu v Bubenči koupil jeden z nejbohatších Čechů a chce jí vdechnout nový život

Vedení Prahy 4 se obává i celkového snížení prostupnosti území pro zdejší obyvatele.
Není vyřešený očekávaný nárůst dopravy na přilehlé komunikace nebo potřebný rozsah parkování pro nové obyvatele. Na bezmála tři sta bytů totiž bude mít Ekorezidence pouze asi sto sedmdesát parkovacích míst.

Dořešena podle radnice není ani potřebná občanská vybavenost této lokality.
„Byli jsme společností Ekospol postaveni před hotovou věc. S jejím záměrem jsme se, stejně jako místní obyvatelé, měli možnost seznámit až na poslední chvíli. Poté, co jsme viděli projekt, chápeme proč. Stížnosti a obavy ze strany obyvatel Braníku ale vnímáme. Po stavebním odboru nyní požadujeme zamítnutí žádosti společnosti Ekospol o vydání povolení ke stavbě v rámci našich několikastránkových námitek a odůvodnění. Nyní čekáme na jeho stanovisko, podle kterého budeme postupovat dále,“ zdůraznil Patrik Opa.

Branické divadlo se těší na akrobacii, nový cirkus, pantomimu nebo koncerty

Praha 4 se také postavila za obyvatele Braníka a Hodkoviček, kteří v petici odmítli navrhovanou podobu výstavby bytového domu v ulici Polední.
Proti navrhovanému projektu byla Rada Prahy 4 už v březnu 2018.
Vzhledem k tomu, že investor projekt dosud nepřepracoval, navrhují radní, aby stavební odbor zamítl žádost na vydání povolení pro tuto stavbu.
V ulici Polední měl vyrůst objekt se čtyřmi nadzemními podlažími, který zahrnuje osmnáct bytů, ale jen čtrnáct parkovacích stání.
„Navrhovaný projekt by nejen změnil charakter lokality z vilové zástavby na prostředí zahuštěné bytovými domy, ale také zhoršil dopravní obslužnost v okolních ulicích,“ uvedl radní Opa

Zastavěním pozemku podle plánu developera by navíc došlo k maximálnímu využití plochy od kraje ke kraji jeho hranic. Celková zastavěná plocha bez zeleně by tak tvořila neuvěřitelných 58 procent. V porovnání se sousedními parcelami, jejichž zastavěnost činí 13 až 17 procent, by se jednalo o necitlivý a nedůstojný zásah do rázu této části města.
„Praha 4 se zcela ztotožňuje s důvody nesouhlasu uvedenými petici občanů. Budeme proto i nadále v této věci aktivně hájit a zastupovat veřejný zájem a přání našich obyvatel,“ dodal radní Opa.

Demolice zchátralých jeslí v Praze 4 začíná

Dnes, 09:53
V Muzeu hl. m. Prahy probíhá výstava fotografa – reportéra Jovana Dezorta k jeho 85....
Včera, 19:00
Dobřichovický sochař a restaurátor Petr Váňa má důvod k radosti. Pražské zastupitelstvo totiž schválilo revokaci...
Včera, 17:01
Účastníci hackathonu budou v úterý 10. března pomocí umělé inteligence vyvíjet řešení, která by mohla...
Včera, 13:33
Led je dokonalý sochařský materiál. Přijďte se o víkendu pokochat průsvitnou nádherou, než roztaje.
Včera, 10:22
Mezi Pražany se objevují stížnosti na autobusy, které vypravuje v Praze dopravní podnik na noční...
Včera, 09:07
Krajští kriminalisté zadrželi na třech místech v republice – ve Středočeském, Ústeckém kraji a v...
Včera, 08:34
Hlavní město Praha zahájilo koncem roku 2019 další etapu rekonstrukce Letenských sadů, od ulice Milady...
23.1.2020
Centrální komise ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti prověřující novou trasu mezi Prahou a Berounem s...
23.1.2020
Pro svoji neschopnost skončil v čele Prahy 1 Pavel Čižinský. Úřad jím byl během jednoho...
23.1.2020
Letos poprvé Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s Galerií Scarabeus propojí v sobotu dvě tradiční...
Reklama