Pražská hygiena v problémech. Chybí jí stovka lidí

koronavirus_ilustrační obrázek

Hygienické stanici v hlavním městě chybí asi 100 lidí, plánuje nabrat nové. Nejprve však musí ministerstvo zdravotnictví vydat příslušné nařízení, které je nutné pro to, aby mohli noví pracovníci nakládat s osobními údaji.

Na jednání pražského zastupitelstva to řekla šéfka hygieniků v metropoli Zdeňka Jágrová. Dodala, že pokud denní přírůstek přesáhne 1000 nových případů, ani s posilami nebude v silách hygieniků všechny trasovat.

Hygienička řekla, že noví zaměstnanci by měli nastoupit v polovině příštího týdne a stanice bude schopna bez problémů trasovat všechny případy, pokud se jejich počet bude pochybovat kolem tří nebo čtyř stovek. Hygienici se však obávají toho, že by v dalších dnech mohl přírůstek v metropoli dosáhnout tisícovky. V takovém případě bude podle Jágrové nutné trasovat jenom vybrané skupiny, například seniory nebo členy integrovaného zdravotnického systému.

Šéfka pražských hygieniků dále řekla, že situace v hlavním městě se od minulého týdne výrazně zhoršuje a nyní u více než poloviny nových případů není jasný původ nákazy, a jde tedy o tzv. komunitní šíření. „To je přesně ta situace, které jsme se báli,“ řekla. Dodala, že u 75 až 80 procent případů jde o bezpříznakové pacienty. S ohledem na personální a testovací kapacity se podle ní zvažuje, že lidé v karanténě nebudou muset před jejím skončením chodit na druhý test a že se doba karantény zkrátí z nynějších deseti na sedm dní.

Zmínila také to, že od pondělka bude fungovat tzv. sebetrasování prostřednictvím internetového formuláře, který potom hygienici zpracují. To by podle Jágrové mohlo uvolnit další personální kapacity. Podle predikcí by tento způsob mohlo využívat 20 procent lidí, doplnila. Cílem hygienické stanice je podle Jágrové opatřeními co nejméně omezovat ekonomiku a zajistit, aby mohly děti chodit do školy.

ČTK

Dnes, 18:20
Objekt nouzového výstupu ze stanice metra Opatov ozdobí návrh velkoformátového mural artu Flora a fauna...
Dnes, 17:20
Vedení pražského magistrátu se rozhodlo prodloužit uzavření Smetanova nábřeží pro automobilovou dopravu ve směru ke...
Dnes, 17:00
Zavřeno mají z důvodů pandemie koronaviru nařízením vlády restaurace v Česku. Pokud chcete svůj lokální podnik podpořit...
Dnes, 13:00
Zřítila se před třemi lety. Zranili se čtyři lidé. Dva muži byli obviněni. Rok trvala...
Dnes, 08:59
Podruhé vzlétly nad mokřad v Cholupicích drony. Ale o žádnou špionáž mezi obojživelníky nejde, drony...
Dnes, 07:35
Na místě současného autobusového nádraží na Palmovce se během několika let objeví 300 nových bytů...
Včera, 18:20
Distanční výuka trápí všechny studenty i všechny jejich rodiče. Asi nejvíce však trpí děti v...
Včera, 14:20
V desátém ročníku soutěžní ankety spolku Arnika Alej roku je zatím přihlášeno 85 stromořadí z...
Včera, 12:20
Letošní oslavy vzniku Československa připadající na 28. říjen se ponesou v tichu. Bujaré koncerty a...
Včera, 11:00
V budově bývalé školy na Havlíčkově náměstí v Praze 3 začalo fungovat nové nové odběrové...
Reklama