Pražská knihovna ruší akce, některé přesouvá na internet

Městská knihovna v Praze prodlouží půjčovní dobu na knihy a přesune mnohé z plánovaných kulturních a vzdělávacích akcí na internet.

Papírové knihy si budou moci čtenáři domů zapůjčit na pět týdnů s možností prodloužení na dvojnásobek. Požadavek o prodloužení výpůjčky mohou čtenáři podle mluvčí knihy poslat na e-mailovou adresu knihovny, požádat o něj telefonicky nebo zasláním zprávy na účet knihovny na facebooku.

Vládní opatření proti šíření koronaviru se od pondělí 12. října dotkne akcí plánovaných v prostorách Ústřední knihovny i v menších pobočkách v městských částech. Do konce října se budou některé z nich konat výhradně v online prostředí. Aktuální informace k jednotlivým plánovaným akcím najdou zájemci na webu knihovny. „Postupně budeme doplňovat informace o tom, kde a jak bude možné pořad zhlédnout, zda v přímém přenosu, nebo ze záznamu,“ uvádí knihovna na svém webu. Zrušená bude například přednáška Vietnam ze severu na jih, pravidelné Cestovatelské úterky nebo přednáška Symbolika hradu Karlštějna. Nové termíny knihovna ohlásila u plánovaných přednášek Bělorusko na rozcestí a 400 let od Bitvy na Bílé hoře nebo dvou přednášek z cyklu Kolem světa.

Od pondělí budou kvůli vládním omezením zavřené také klubovny v jednotlivých pobočkách a Dílna. Prostory v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí nabízejí až 45 zájemcům místo pro coworking, studium a setkávání. Už dříve byla omezena otvírací doba některých menších poboček.

Koronakrize ovlivnila i výpůjčky. Na úkor knih tištěných stoupá zájem o stahování elektronických knih. Ty jsou pro čtenáře přístupné na webu e-knihovna.cz.

Knihovna vyzývá čtenáře, aby se v jejích prostorách nezdržovali déle, než je nezbytně nutné. Návštěva knihovny se dá urychlit rezervováním vybraných tištěných titulů předem na webu. Pracovníci knihovny je po obdržení rezervace přichystají a čtenář si posléze na pobočce vyzvedne již připravené knihy, které si objednal. Služba rezervace je však placená. Za každou rezervovanou knihu, kterou mu knihovníci přichystají na základě objednávky k vyzvednutí, zaplatí čtenář deset korun.

Pohybuje-li se čtenář v prostorách knihovny, je povinen mít nasazenou roušku a dodržovat rozestupy.

ČTK

Včera, 18:20
Pražský magistrát letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru neuspořádá slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském...
Včera, 17:40
Magistrát letos přestěhoval z domova ve Svojšicích zpět do Prahy do městských bytů 15 klientů...
Včera, 17:00
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 17:00
Pražský magistrát rozdělí v příštím roce v programu projektů týkajících životního prostředí 40 milionů korun,...
Včera, 15:00
Téměř 5000 takzvaných stravenek zatím zakoupili lidé s cílem podpořit zvířata v pražské zoologické zahradě....
Včera, 13:40
V listopadu pražské trasy metra B a C oslavily hned několik výročí. Tím největším bude...
Včera, 13:00
Židovští uprchlíci a loď Patria. Je tomu 80 let, co se tato loď potopila v...
Včera, 12:20
V Praze se rozrůstá populace bobra evropského. Podle odhadů vědců nyní žije v hlavním městě...
Včera, 11:00
Jedno z nejtajemnějších míst Prahy 8 leží nedaleko proslulé bohnické psychiatrické léčebny. I když to...
Včera, 09:40
Na Jarově v Praze 3 otevřela radnice upravený park v ulici U Kněžské louky. Na...
Včera, 08:59
Že si 15letý školák zapálí marihuanu? Možná právě učinil první krok do drogového pekla. Marihuana...
Reklama