Pražská záchranka má nové speciální vozy, evakuační vozidlo a tahač

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy rozšířila svůj vozový park o dvojici nových speciálů.

Jde o silnější tahač modulu pro hromadná naštěstí Golem a o prodlouženou verzi vozu Atego, která bude sloužit mimo jiné jako evakuační vozidlo pro kriticky nemocné pacienty z oddělení ARO a JIP.
Záchranka rovněž představila inovaci ve vybavení inspektorských vozů, která vychází ze současné zahraniční praxe a usnadňuje dostupnost zdravotnického materiálu na místě zásahu.

„Novinky ve výbavě posilují naši krizovou připravenost pro mimořádné události na území hlavního města, a ještě rozšiřují naše možnosti, jak v relativně krátkém čase můžeme zachránit zdraví a životy co největšího počtu pacientů,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

„Nové vybavení přináší Pražanům větší jistotu v tom, že jim bude poskytnuta skvělá přednemocniční péče i v případě hromadných neštěstí,“ uvádí Milena Johnová, radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.

V Michli byla otevřena nová noclehárna pro bezdomovce

Zdravotnický modul Golem je světový unikát, který má ZZS HMP ve výbavě od roku 2006.
Nový tahač tohoto modulu Mercedes Benz Actros 963-4-E s pohonem všech kol disponuje oproti svému předchůdci silnějším výkonem. To, vzhledem k vysoké hmotnosti návěsu, která dosahuje až 26 tun, usnadní dopravu modulu na hůře dostupná místa.
Záchranná služba využívá Golem při událostech, které mají potenciál vysokého počtu zraněných, typicky jde o novoroční oslavy v centru města, sportovní či kulturní akce nebo demonstrace. Tento speciál po svém rozložení umožňuje zdravotníkům souběžně ošetřovat přímo na místě až 12 zraněných osob na lůžkách intenzivní péče.

Mercedes Benz Atego je už druhým speciálním vozidlem tohoto typu, kterým pražská záchranka disponuje. Prodloužená verze nového vozu dosahuje délky bezmála deseti metrů. Speciál se sklápěcí plošinou dokáže přepravit až 12 pacientů ležících na nosítkách nebo až tři pacienty na nemocničních lůžkách, a to včetně nezbytných přístrojů pro podporu životních funkcí pacientů z oddělení ARO nebo jednotek intenzivní péče.
„Díky své kapacitě a vybavení může nové Atego sloužit jako evakuační vozidlo pro pacienty zdravotnických zařízení. Pořízením tohoto vozu reagujeme na potřeby, které pro tyto případy vyplynuly z dosavadních cvičení, která jsme ve spolupráci s pražskými nemocnicemi v posledních letech uskutečnili, i z reálné situace havárie vody v nemocnici IKEM v roce 2018,“ říká Petr Kolouch.
Zdravotníci mohou ve speciálu Atego rovněž poskytnout kyslíkovou terapii většímu počtu pacientů, vůz tedy bude mimo jiné zasahovat také u požárů. Do budoucna chce mít ZZS HMP tato vozidla rozmístěna tak, aby pokryla v krátkém čase co největší území hlavního města na obou březích Vltavy.

Telefonním budkám odzvonilo. Opravdu je rozumné je všechny zlikvidovat?

Oba nové vozy byly pořízeny z prostředků na krizovou připravenost. V případě tahače šlo o necelé čtyři miliony korun, pořizovací cena nového vozu Atego byla bezmála pět milionů. Výrobcem obou vozů je společnost Mercedez Benz, zdravotnická zástavba Atega pochází od společnosti Kov Velim.

„Podle mezinárodních žebříčků patří Praha mezi šest nejbezpečnějších měst na světě. V tomto roce bychom rádi ještě pořídili speciálně upravené sanitní vozy, které by mohly být nasazeny v případech výskytu epidemiologických infekčních onemocnění, jako je například koronavirus,“ uvedl náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček.

Novinku ve výbavě mají také inspektorské vozy. Jde o závěsný systém obsahující zdravotnický materiál, který inspektor pomocí karabin připevní na střešní ližinu svého automobilu a následně po straně vozu rozbalí. Z takto připnutého, přehledně umístěného a jasně popsaného vybavení „v kapsáři“ si mohou záchranáři snadno a rychle doplnit potřebný zdravotnický materiál k ošetření pacientů například na místech s hromadným postižením osob. K naprosté většině těchto zásahů jsou vysíláni vedle záchranářských a lékařských posádek právě i inspektoři, kteří zpravidla bývají v centru těchto událostí se svými prostupnými osobními vozy jako první. Zde zastávají důležitou funkci vedoucího zdravotnické složky.

Výstavba turnovského Alzheimer centra běží podle plánu

Takto vybavený velící vůz je navíc osazen světelným majákem s netradiční zelenou barvou, jež ho spolehlivě odliší od ostatních stojících vozů složek IZS se zapnutými výstražnými zařízeními, kterých bývá při podobných událostech na místě mnoho.

Omyvatelný a dezinfikovatelný závěsný systém je originálem, který pro vlastní potřebu vyvinula ZZS HMP. Prototyp je zatím v testovacím režimu umístěn v jednom inspektorském voze, pokud se v provozu osvědčí, záchranka ho rozšíří i na další vozidla.

„Jde o inspiraci z mé vojenské zahraniční mise, která pomůže zrychlit dostupnost materiálu pro primární péči o zraněné na místě události s výskytem většího počtu zraněných a uspíšit následně jejich transport do zdravotnických zařízení,“ dodává Petr Kolouch.

FOTO: Představení nových vozů pražské záchranky

Představení nových vozů pražské záchranky - 1 ilu DSC01863 záchranka sanitka +2Představení nových vozů pražské záchranky - 2 Atego_Golem_2020Představení nových vozů pražské záchranky - 3 Atego_Golem_inspektor_2020Představení nových vozů pražské záchranky - 4 Atego_Golem_2020_2Představení nových vozů pražské záchranky - 5 Inspektor_vuz_2020
Další fotky
Představení nových vozů pražské záchranky - 0 ilu DSC08510
Dnes, 18:59
Pražský magistrát společně s portálem GoOut spustil na podporu kulturních institucí projekt vstupenek na Nic....
pozitivní test na koronavirus
Dnes, 17:01
Praha 3 se rozhodla preventivně provádět testy u pracovníků sociálních služeb ve vlastní režii. Reaguje...
Dnes, 16:06
Komerční článek
„Aktuálně je zásadní prioritou ochránit nejzranitelnější část populace, v tomto případě seniory. Proto pro ně...
Dnes, 16:06
Praha je hospodářským centrem státu a její ekonomický výkon tvoří stabilně přibližně čtvrtinu hrubého domácího...
Dnes, 10:28
Pozitivní test se ukázal u dalších 11 pacientů. Nákaza se prokázala u dalších pěti sester...
Včera, 18:29
Areál řevnického amfiteátru bude ve dnech 5. a 6. června zet prázdnotou. Vzhledem k aktuální...
MČ Praha 1 přesunula výstavy na web
Včera, 16:35
Praha 1 na svém webu www.praha1.cz zprovoznila sekci „Kultura v Praze 1 ONLINE“. Chce tak...
Včera, 14:50
Některé radnice pražských městských částí poskytují svým obyvatelům dezinfekci pro osobní potřebu, další nabízí dezinfekci...
Včera, 14:35
K úmrtí zdravotní sestry z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem, přispěl...
zdravotní sestra_ilustrační obrázek
Včera, 13:20
K úmrtí zdravotní sestry z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem, přispěl...
Včera, 09:32
Koncertem, který souvisí s novým albem The Magical Gallery, potěší letos ve Foru Karlín své...
Reklama