Pražské zastupitelstvo dalo zelenou instalaci kopie Mariánského sloupu

Dobřichovický sochař a restaurátor Petr Váňa má důvod k radosti. Pražské zastupitelstvo totiž schválilo revokaci usnesení ze 14. září 2017, které vyslovovalo nesouhlas s obnovením tzv. Mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí. Petr Váňa (společně s pěti kameníky) na jeho kopii zdarma pracoval od roku 2008. Z toho, že se z nesouhlasu stal souhlas, se ale neradují všichni.

Z diskuse bylo opět evidentní, že na instalaci kopie sochy jsou názory diametrálně odlišné, navíc je na ni nahlíženo z různých úhlů pohledu. Někdo posuzuje její podobu, někdo symboliku, kterou navíc každý vnímá jinak.

FOTO: Staroměstské náměstí s Mariánským sloupem

Staroměstské náměstí s Mariánským sloupem - All-focusStaroměstské náměstí s Mariánským sloupem - Mariánský sloupStaroměstské náměstí s Mariánským sloupem - Mariansky sloup 2Staroměstské náměstí s Mariánským sloupem - All-focus

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) byl proti samotnému zařazení bodu, který navrhli zastupitelé Jan Wolf a Jiří Pospíšil a radní Jan Chabr (všichni Spojené síly pro Prahu) . Podle Hřiba se nejedná ani o památku (neboť jde o repliku), ani o symbol smíření. V tiskové zprávě Piráti dodali, že instalace sloupu byla schválena bez ekumenické shody. Hřib apeloval na to, aby si zastupitelé vše vyříkali v rámci semináře 4. března, který bude zaměřen na celkovou koncepci Staroměstského náměstí.

První česká barokní socha

Sochař a restaurátor Petr Váňa uvedl, že se jedná o první českou barokní sochu, na jejíž kopii pracoval spolu s pěti dalšími kameníky dvaadvacet let zadarmo. To ocenila zastupitelka Jana Plamínková (STAN – Spojené síly pro Prahu), která zároveň zdůraznila, že je ateistka a nemá vyhraněný názor. Uvedla, že instalace sochy by byla podanou rukou katolické církvi, s níž Praha nemá ideální vztahy.

Když budete v Čáslavi, projděte si prostorné náměstí s Mariánským sloupem i sochou Jana Žižky

Bývalá zastupitelka Marta Semelová (KSČM) zmínila, že proti instalaci sloupu se vyslovily i některé církve a náboženské společnosti (Křesťanská misijní společnost, Církev československá husitská a další). „Shodují se na tom, že Mariánský sloup, vysvěcený za přítomnosti habsburského císaře, byl symbolem pobělohorské rekatolizace a národnostního útlaku, a vždycky bude symbolem rozdělení, ne žádného smíření,“ uvedla.

Emocionální náboj

Pro revokaci usnesení se naopak vyslovil fotoreportér Eugen Kukla, který řekl, že po nové instalaci sochy touží od šesti let, kdy v jejich bytě na Starém Městě visel velký obraz Staroměstského náměstí s Mariánským sloupem uprostřed, který tam v té době už nebyl. Přitom to byla mimo jiné pražská ručička ukazující poledne. Dodal, že je zároveň rád, že na náměstí je pomník Jana Husa i památné místo 27 popravených českých pánů.

Staroměstské náměstí

Proti obnovení mariánského sloupu se vyslovilo 26 kunsthistoriků

Emeritní předseda Ekumenické rady církví Pavel Černý v diskusi uvedl, že lidé mezi sebou komunikují pomocí znamení a každý symbol má svůj emocionální náboj. Nejde podle něj o „obyčejný sloup, ale připomíná něco hrozného“, a to popraviště 27 českých pánů. „Rádi bychom tam viděli symbolický památník smíření,“ řekl.

Poměrně těsné hlasování

To, že názory se takřka půlí, dokázalo i hlasování, kdy pro revokaci usnesení, tedy volné cestě k instalaci sochy (která má potřebná povolení), hlasovalo 34 zastupitelů, přičemž nutných bylo minimálně 33 hlasů. Pro revokaci hlasovala většina zastupitelů ODS, TOP 09 a STAN – Spojených sil pro Prahu a nadpoloviční většina ANO. Návrh různou formou hlasování nepodpořili Piráti a většina klubu Praha sobě.

Morové sloupy lidé stavěli jako poděkování za odeznění morové rány. I ze strachu, že další přijdou

Hlavní linka argumentace zastupitelů je obsažena v tom, co řekli dva z nich – Jan Wolf z KDU-ČSL uvedl, že věří, že obnovení sloupu bude symbolem tolerance, usmíření a spolupráce tak, jak umožňuje současná demokratická a svobodná podstata společnosti, Pirát Viktor Mahrik řekl, že zatímco pro jednu stranu je to symbol smíření, pro druhou útlaku, a proto sloup rozděluje.

Zastupitel Patrik Nacher (ANO) řekl, že proběhlá diskuse kopíruje i tu, která je vedena na klubu ANO. I v té části společnosti, která se o sloup zajímá, chtělo by se dodat.

Dnes, 06:38
V úterý 25. února začne Technická správa komunikací s přípravnými pracemi před opravami Novodvorské ulice...
Včera, 16:38
Folk, jazz, blues, rock, šansony, trocha té prvorepublikové hudby... Ať už se vám líbí jakýkoli...
Včera, 16:11
Uměleckoprůmyslové muzeum otevřelo 19. února návštěvníkům výstavu zaměřenou na díla Boženy Sudkové a především Josefa...
Včera, 13:32
V souvislosti s blížícím se 70. výročím umučení číhošťského kněze Josefa Toufara proběhne v úterý...
Včera, 07:26
Koupaliště Petynka v Praze 6 letos v prosinci přejde do vlastnictví městské části, řekl místostarosta...
23.2.2020
Vichřice Sabine, která se přehnala Evropou a v neděli 9. února dorazila i k nám,...
23.2.2020
Rada Prahy 2 v pondělí 17. února projednala záměr pražského magistrátu a společnosti Telefonica O2...
22.2.2020
Blížící se jaro začíná lákat k vycházkám a výletům. Jednou zajímavou předjarní vycházkou může být...
22.2.2020
Vršovické divadlo MANA chystá Podzimní sonátu, severské drama o rodinných vztazích od slovutného spisovatele a...
22.2.2020
V sobotu a v neděli mezi 10. a 16. hodinou se v hotelu Olympik Congress...
Reklama