Pražskou tržnici čeká první rok v novém. Přijedou i bratři Formanové

Další fotky

Pražská tržnice letos ožije novým životem. Poté, co Praha v minulém roce převzala správu nad celým areálem, hodlá jej proměnit v živé místo s pestrou nabídkou obchodů, služeb a kulturního vyžití pro všechny generace.

Areál Pražské tržnice, bývalá městská jatka, slaví letos 125 let od svého založení a při této příležitosti nabídne pestrý kulturní program.

„Každý měsíc se v tržnici bude něco dít. Přijedou bratři Formanové, připojíme se k festivalu Open House Praha, uspořádáme velikonoční trhy a otevřeme foodtruckovou zónu. K tomu všemu začneme s rekonstrukcí, představíme plán budoucího využití hal a samozřejmě zachováme všechno to, co dobře funguje. V hale 22 zůstává zeleninový trh a v areálu lidé dál najdou i supermarket nebo asijský trh,“ řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek, který má rozvoj Pražské tržnice v gesci.

Oslavy výročí založení areálu začnou v únoru rozsvícením vodárenské věže. Vyvrcholí v červenci, kdy byla před 125 lety jatka uvedena do provozu, a potrvají až do podzimu.

Staroměstskou tržnici čeká oprava. Proč tu prodejci nejprve nechtěli prodávat?

V rámci oslav bude koncem března slavnostně otevřena tzv. foodtruck zóna s gastronomickými specialitami. Ve stejnou dobu areál nabídne sochařskou výstavu ve veřejném prostoru ve spolupráci s Trafo gallery. První jarní den pak odstartují v tržnici sobotní trhy s tematikou jara, které potrvají až do Velikonoc. Areál tržnice se otevírá i pro krátkodobé pronájmy a jednorázové akce, v březnu se tu uskuteční například festival balkánského jídla a hudby nebo folklorní party známá jako Folklorní mejdlo.

Svět je složitý, život je těžký, ale se SORRY je to veselejší. Ukázka z únorového čísla

V dubnu se areál zazelená díky umístění kontejnerů s keři a stromy i díky Festivalu městského pěstování a kompostování. Ve spolupráci s kurátorským týmem 3Kurátorky bude v dubnu v tržnici instalována výstava, která odkáže na úplně první osídlení areálu uměním a připomene sochařskou výstavu Forum 88, která se zde uskutečnila v roce 1988. Pop-up hudební a kulturní klub NEONE tu otevře kolektiv pořádající každoročně Lunchmeat festival a uskuteční se MINT market, trh s lokálním designem.

Pinocchio v březnu se otevře Branické divadlo

V květnu se areál Pražské tržnice zapojí do oblíbeného festivalu Open House Praha, který zpřístupňuje veřejnosti jinak nepřístupné budovy. O zapojení areálu do programu organizátoři festivalu usilovali již dříve, až s novým vedením tržnice se však domluva podařila.

Na podzim se v areálu odehraje několik divadelních událostí. Dočasně se v tržnici usídlí divadlo bratří Formanů s představením Deadtown a novou hru na klíč pro areál připraví specialisté na imerzivní divadlo z uskupení Pomezí. Proslulá scéna nového cirkusu Jatka 78 znovu uvede své představení Mše za duše, kterým zahájilo před pěti lety své působení v tržnici a uctilo jím historii areálu.

Výběr z událostí v Pražské tržnici v únoru a březnu 2020:

27. února – Rozsvícení vodárenské věže, start oslav 125. výročí založení Pražské tržnice
18. března – Pražský dechovkový večírek
25. března – Slavnostní otevření foodtruckové zóny v uličce mezi halou 13 a 17
25. března – Vernisáž sochařské výstavy v Trafo Gallery v rámci akce Máme Otevřeno
28. března – Balkan food & music festival

Farmářské tržiště Náplavka na Rašínově nábřeží zahajuje novou sezonu

Areál dnešní Pražské tržnice, dříve Ústřední jatka královského města Prahy, byl vybudován v roce 1983 a slavnostně zprovozněn v roce 1895.
Od roku 1993 je chráněn jako kulturní památka.
Areál o rozloze 103 060 m2 tvoří 40 objektů, budovy nesou prvky secese a novorenesance a byly postaveny podle návrhu architekta Josefa Srdínka (1840 ve Svobodných Dvorech u Hradce Králové – 1932).
Dvě sochy postav s býky u vstupu do areálu pochází od významných českých sochařů Bohuslava Schnircha a Čeňka Vosmíka.
Z hlediska městského významu a rozlohy je s Pražskou tržnicí v Čechách srovnatelný pouze areál Plzeňského prazdroje v Plzni a areál Dolních Vítkovic v Ostravě.

FOTO: V Pražské tržnici v srpnu 2019

V Pražské tržnici v srpnu 2019 - 1 DSC00197V Pražské tržnici v srpnu 2019 - 2 DSC00194V Pražské tržnici v srpnu 2019 - 3 DSC00211V Pražské tržnici v srpnu 2019 - 5 DSC00209V Pražské tržnici v srpnu 2019 - 6 DSC00214
Další fotky
V Pražské tržnici v srpnu 2019 - 7 DSC00206V Pražské tržnici v srpnu 2019 - 8 DSC00192V Pražské tržnici v srpnu 2019 - 0 DSC01109
Dnes, 17:17
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
Dnes, 17:06
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Dnes, 09:39
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Dnes, 09:39
Výpověď z nájmu, kterou od společnosti CIB RENT Písnice dostali manželé E. a L. M.,...
Dnes, 09:05
Prodejna nakladatelství Naše vojsko zmizí z prostor Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy na...
Dnes, 07:48
V Praze v loňském roce poklesl počet cyklistů. Sčítače zaznamenaly v celém městě zhruba 3,22...
Včera, 14:38
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
25.5.2020
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
25.5.2020
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
25.5.2020
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
25.5.2020
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
Reklama