16℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Pražský Slivenec do nového školního roku navýší kapacitu škol

V září chtějí v pražském Slivenci otevřít novou mateřskou školu pro 40 dětí. Důvodem stavby je nedostatečná kapacita současné školy vzhledem k rozrůstání městské části.

Reklama

Náklady jsou 18 milionů korun, na což radnice dostane peníze z evropských fondů. O prázdninách chce radnice zvýšit i kapacitu základní školy, sdělila starostka Slivence Jana Plamínková (STAN).

Mateřská škola má stavební povolení a radnice vybrala zhotovitele. Stavba by měla začít na jaře a skončit v srpnu. V září by tak mohla přijmout první předškoláky, mezi nimi děti od dvou let.

„Pro novou školku jsme se rozhodli vzhledem k demografickému vývoji, kdy se u nás rodí každý rok mnohem víc dětí, než je schopna pojmout stávající školka,“ uvedla Plamínková. Jediná mateřská škola v městské části má kapacitu 100 míst, což je dostačující vzhledem k tomu, že za posledních 13 let narostl počet obyvatel Slivence na dvojnásobek.

O letních prázdninách se o 50 míst zvýší kapacita základní školy, ve které je 350 míst a slouží kromě Slivence pro Lochkov. „O prázdninách budeme rušit kabinety a dělat z nich dvě třídy, ale tím možnosti rychlého a levného rozšíření školy končí. Dále už bude nutná dost náročná dostavba obou školních pavilonů,“ uvedla starostka. Další dostavbu začala radnice připravovat, nejdříve by mohla začít příští rok v létě.

S tím souvisí i potřeba rozšíření kapacity kuchyně pro školy. Kuchyně s jídelnou již nyní nedostačují zvýšenému počtu strávníků a její dostavba je proto podmiňující investicí pro rozšíření škol. Na stavbu za 25 milionů korun má radnice stavební povolení. Kuchyně se rozšíří do podzemních prostor, protože jinde podle starostky není místo.

Ve Slivenci, který je na jihozápadě hlavního města, žije zhruba 3630 obyvatel. Další stovky lidí zde podle Plamínkové žijí a nejsou hlášení. Narůstá počet rodin s dětmi i počet seniorů. „Počet obyvatel se nyní navyšuje dostavbou individuálních rodinných domů v prolukách a změnou věkové skladby obyvatelstva – v jedné čtvrti, osídlené ještě před pár lety staršími lidmi, nyní prudce přibývá mladých rodin s dětmi,“ dodala.

ČTK

Včera, 18:26
Pražská policie v úterý v noci společně se záchranáři a hasiči nacvičovala v obchodním centru...
Včera, 18:03
Pražští radní na svém jednání vyzvali dopravní podnik (DPP), aby zastavil exekuce dluhů vzniklých dětem...
Včera, 17:45
Fotbalová Dukla prožívá po sestupu z nejvyšší soutěže období velkých změn. Z A-týmu už odešlo...
Včera, 15:32
Obyvatelé pražských Vinohrad podepisují petici proti kácení stromů v zahradě školy v ulici Na Smetance....
Včera, 14:26
Proč právě vějíř? Jde o dobový symbol ženskosti, který byl s osobností hraběnky Žofie Chotkové...
Včera, 14:04
Areál bývalých jatek Interlovu nedaleko stanice metra Roztyly donedávna nepatřil mezi vyhledávaná místa Prahy 11.
Včera, 13:25
Praha 11 předloží magistrátu žádost na bezúročnou půjčku 130 milionů korun, peníze chce použít na...
Včera, 12:31
Pražský dopravní podnik (DPP) začal hloubit u tramvajové smyčky na Barrandově jámu, ze které bude...
Včera, 11:00
Pražský magistrát si nechá vypracovat analýzu návštěvnosti divadel v hlavním městě. Měla by popsat skladbu...
Včera, 10:29
Zažít Portugalsko, zemi mořeplavců, slunce a vína nejen portského, budete moci ve středu 19. června...
Reklama