Pražský soud zrušil rozhodnutí vlády, nájezd z hradu na justici na sebe nenechal dlouho čekat

Pražský městský soud dnes zrušil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v době koronavirové pandemie omezila volný pohyb lidí a maloobchod. Soud dal vládě čas na nápravu, rozsudek bude účinný od 27. dubna. To vyvolalo ostrý výpad hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka na nezávislost justice.

Podle rozsudku jsou opatření nezákonná, protože je vláda nepřijala podle krizového zákona. Soudní senát vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který opatření označil jako právní chytračení.

Soudce zdůraznil, že je i za aktuální situace nezbytné, aby orgány veřejné moci lpěly na pravidlech, a zachovaly tak právní stát v maximální možné míře. Vláda podle něj měla opatření vydat v režimu krizového zákona. „Soud musí odmítnout, aby takovouto pravomocí disponovalo pouze jedno ministerstvo,“ uvedl soudce Štěpán Výborný

„Soud na sebe bere veškerou odpovědnost za dopady svého rozhodnutí. Ať už jde o dopady na životy a zdraví obyvatel, tak na hospodářství celé republiky,“ reagoval na rozhodnutí soudu podle mluvčího Ovčáčka prezident Miloš Zeman.

„Co kdybychom rovnou zrušili volby a všechny ústavní orgány? Vždyť tady beztak reálně vládnou nikým nevolení soudci, kteří rozhodují od stolu o osudech 10 milionů lidí. A bez mrknutí oka,“ pokračoval na twittru mluvčí Pražského hradu.

Reakce na napadení základů nezávislé justice a demokracie na sebe nenechala dlouho čekat.

„Nepřijatelné napadení soudu prezidentem je útokem na demokratické principy naší země. Jestli je někdo zodpovědný za zdraví a životy obyvatel, pak je to vláda a její chaotická opatření! Amatérská vláda chaosu v těžké době,“ reagoval šéf Pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Soud dal za pravdu nám, kteří jsme tvrdili, že účelovka vlády při změně zákona, jímž se řídí opatření na zavření obchodů, nebyla právně správná,“ dodal Pospíšil.

„Je pikantní, když nikým nevolený Ovčáček (člen skupiny nikým nevolených šíbrů v okolí MZ, kteří ovlivňují řadu věcí) hřímá, že rozhodnutí soudu, kterým zrušil čtyři opatření min. zdravotnictví omezující volný pohyb a maloobchod, znamená, že tedy vládnou nikým nevolení soudci…,“ reagoval politolog Jiří Pehe.

„Rozhodnuti soudu je jen smutným potvrzením vládní neschopnosti a chaosu, která ohrožuje osudy lidí i prosperitu země. Soud potvrdil naše obavy, že vláda postupovala nezákonně, když přestala rozhodovat podle zákona o krizovém řízení a postupovala podle zákona o ochraně veřejného zdraví,“ reagoval šéf ODS Petr Fiala.

Dnes, 14:20
Na pražské Jižní spojce začne ve středu 23. září poslední fáze oprav. Rekonstruován bude pravý...
Dnes, 13:00
Pražskou zoologickou zahradu navštívilo letos zatím přes 800 tisíc návštěvníků. Přes toto číslo se návštěvnost...
Dnes, 12:20
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 12:20
Vadí jim zejména, že to nekonzultoval s koaličními Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a...
Dnes, 11:00
Pražští kriminalisté vyšetřují vraždu muže, jehož tělo našli v pátek v suterénu jednoho z domů...
Dnes, 07:35
Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v...
Včera, 18:35
Vladimír Holan (16. září 1905 v Praze – 31. března 1980 tamtéž) byl jeden z...
Včera, 16:40
Pankrácké náměstí je jedno ze tří hlavních kandidátů, kam by chtěl pražský magistrát umístit slavnou...
Včera, 12:20
V pilotním provozu testuje šestá městská část službu pro osoby se sluchovým handicapem. Využít ke komunikaci...
19.9.2020
Do veřejného prostoru se znovu vrací nápad na zpoplatnění vjezdu do centra Prahy. Týkat by...
Khamoro 2018
19.9.2020
Ačkoli kvůli šíření infekce covid-19 má letošní, již dvaadvacátý, ročník Světového romského festivalu Khamoro komornější...
Reklama