35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Přeběhlík Josef Svoboda: KDU-ČSL budu dál volit

Hlas Josefa Svobody rozhodl o tom, že padne koalice Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 Sobě (Zelení a nezávislí) a Společně pro Prahu 4 (STAN, KDU-ČSL a nezávislí). Přestože zradil svoji KDU-ČSL, tvrdí, že ji i nadále bude volit a podporovat. Proč se rozhodl jít proti svému klubu i koaličním partnerům a proč je označován za sexistu a xenofoba? Svoboda odpověděl na otázky magazínu Vaše 4.

Reklama

Proč jste se rozhodl podpořit odvolání starosty a členů minulé rady a spojil se s novým vedením Prahy 4?

Mým cílem je, aby vedení radnice pracovalo kolektivně s maximální měrou shody.

Informoval jste předem o svém plánu zastupitelský klub a koaliční partnery?

Mám za to, že všichni členové Rady vnímali delší dobu, že spolupráce v Radě nebyla dostatečně efektivní.

Vy jste si pozastavil členství v KDU-ČSL, z klubu zastupitelů Společně pro Prahu jste byl vyloučen. Chystáte se vstoupit do nějaké jiné strany?

Do žádné jiné politické strany nehodlám vstoupit. Nadále budu KDU-ČSL podporovat a volit.

Oponent vaší bakalářské práce doc. Ing. Mgr. Aleš Opatrný, Th.D, kterou se vám vloni nepodařilo obhájit, o ní řekl, že působí jako „opsaná z příručky z třicátých let minulého století.“ Píšete zde například, že: Ženy mají být podřízeny mužům, protože muž je hlavou ženy a žena byla stvořena pro muže, nebo že ženy by měly nosit závoj na znamení své podřízenosti. Je toto opravdu Váš názor na ženy?

Bible nedává žádný podnět k názoru, že existuje nějaká přirozená nadřazenost mužského pohlaví vzhledem k ženskému. Navzdory vzájemným odlišnostem se obě pohlaví těší implicitní rovnosti. U ženy je především třeba zdůraznit, že má stejnou důstojnost a odpovědnost jako muž. Tato rovnocennost se jedinečně vyjadřuje při vzájemném sebeodevzdání obou partnerů, při jejich společném odevzdávání se dětem, jak je to přirozené v manželství a v rodině. Od počátku stvoření je dána stejným způsobem muži i ženě osobní důstojnost a dal jim nezcizitelná práva a odpovědnosti, jaké příslušejí lidské osobě.  „Podřizujte se jeden druhému z úcty ke Kristu“ píše apoštol Pavel. Mezi manželi toto vzájemné  „podřízení se“ nabývá zvláštního významu a chápe se jako vzájemné patření jednoho druhému na základě svobodného rozhodnutí, které vyžaduje  vlastnosti jako  je věrnost, úcta a starostlivost. To je moje stanovisko.

Dále v práci píšete, že homosexuálové a bisexuálové jsou porušení. I to je váš názor?

Takto to v práci nestojí a myšlenka, otázka je vytržena z kontextu. Jedna věc je homosexuální orientace, a druhá homosexuálního jednání. Jelikož se práce dotýkala církevní tradice  a církevního práva, pak bylo na místě uvést odkazy na odsouzení homosexuálního jednání jak ve Starém, tak i Novém zákoně.  Homosexuálního jednání je „porušení“ naplnění manželství z hlediska Bible, které je  charakterizované jako výlučné, nerozlučné a s otevřeností novému životu. Právě otevřenost novému životu (plození potomka) z homosexuálního jednání není možná. Sexuální orientace nemá vliv na důstojnost člověka.

Pozn. red. Bakalářská práce je k nahlédnutí na webu Karlovy univerzity.

Zemřel básník Petr Skarlant, čestný občan Prahy 4

Tento článek pochází z webu Vaše 4.
Před 3 hodinami
Praha 22 dostala dotaci 40 milionů korun, schválilo ji minulý týden magistrátní zastupitelstvo.
Včera, 18:25
Mezi mihotajícími se záclonami probleskují napětí, vůně růží a záře neonů. Skutečnost, na níž ulpívají...
Včera, 18:00
Na lince metra C nepojede od této do následující soboty metro mezi stanicemi Pražského povstání...
Včera, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Včera, 11:01
Při tropických teplotách posledních týdnů se nelze ubránit otázce, kde vzít dostatek vody na zalévání...
Včera, 10:30
Kulturní mapa Prahy se od poloviny června rozrostla o novou divadelní scénu, letní amfiteátr pod...
Včera, 09:33
Jednou z největších investičních akcí v Lysolajích je jednoznačně výstavba v lokalitě Dolina-Štěpnice. Kolik zeleně...
Včera, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Včera, 08:32
Minulý týden začala obnovou trávníku v okolí dětského hřiště Vozovna ve Stromovce.
24.6.2019
Pražské zastupitelstvo vyhlásilo klimatický závazek, tedy cíl snížit emise CO2 v hlavním městě o minimálně...
Reklama