Před americkou ambasádou se uskutečnila demonstrace kvůli smrti íránského generála

Před pražskou ambasádou Spojených států amerických se v neděli uskutečnila demonstrace proti zavraždění íránského generála Kásima Sulejmáního a dalších íránských a iráckých vojenských představitelů. Zúčastnili se jí asi tři až čtyři desítky převážně levicových lidí. Hlasy proti útoku však zaznívají i zprava, naopak některé americký krok hájí.

Organizátoři z organizace Socialistická solidarita označili usmrcení za „válečný akt, který může rozbouřit Blízký východ“. Zároveň zdůraznili, že Sulejmáního ani íránský režim nehájí. Íránský režim je podle nich třeba změnit jinak, než zabíjením, vyslovili se proti intervencím.

Podle Jana Májíčka tím americký prezident Donald Trump zahájil prezidentskou kampaň a zároveň se pokusil odvrátit pozornost od svých problémů. Na akci promluvili také zástupci Skutečné levice, Strany demokratického socialismu nebo Socialistické alternativy Budoucnost. Mezi demonstrujícími byli i lidé z KSČM.

Demonstranti vyjádřili nesouhlas se stěhováním mostecké knihovny

„Odsuzujeme útok Spojených států a jakoukoliv další agresi a budeme proti válce s Íránem,“ uvedli organizátoři. V pozvánce na demonstraci uvedli, že „akce je otevřená všem, kteří nesouhlasí s militarismem, vojenskými intervencemi, ať už je provádějí USA, Rusko, nebo Írán“.

Schwarzenberg: Zločinné činy

Proti zásahu se vyslovují nejen levicoví aktivisté. Hlasy se ozývají i zprava. Poslanec a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) kupříkladu napsal na sociální síť Facebook, že se málo mluví o tom, že „jeden stát zabil představitele druhého státu na území třetího státu“.

„Je pravda, že Sulejmání velel oddílům Islámských revolučních gard, které se soustředily na boje v zahraničí a podporoval nejrůznější šíitské ozbrojené teroristické skupiny od Iráku přes Sýrii, Libanon až po Jemen. Dělal to jako generál a oficiální představitel íránského státu. Důležitá byla ale také jeho role v bojích s Islámským státem,“ uvedl Schwarzenberg.

Mikuláš Minář z Milionu chvilek: V krajích zvedneme místní témata. Nálepka pražská kavárna je účelová

S tím, že on ještě vyrostl v době, kdy se válka vyhlašovala. „Teď se ale začíná střílet, bombardovat a odpalovat rakety, aniž by nějaký takový formální krok proběhl. Mě tento vývoj děsí. Překračujeme všechny meze mezinárodního práva.“ Uvedl, že po celý život byl příznivcem Američanů, tyto činy prezidenta Trumpa jsou ale něj zločinné.

Zahradil: Bod pro Trumpa

Jiný názor má europoslanec Jan Zahradil (ODS). K zabití generála Sulejmáního na Facebook napsal, že „íránská islámská diktatura může vinit tak maximálně sama sebe a svou rozvratnou politiku v celém regionu“.

„Sulejmání tam byl dlouhodobě jedním z nejnebezpečnějších lidí, byl šéfem obávaných „revolučních“ jednotek Kuds, byl architektem íránských subverzí v Iráku, Sýrii, Libanonu,“ napsal.

Kateřina Bursíková Jacques: Živě si pamatuju, jak nás v roce 1989 na Národní pomlátili

„Jeho cílem bylo vytvořit íránský koridor od Teheránu až ke Středozemnímu moři a učinit z Íránu regionálního hegemona. To by bylo nebezpečné pro celý svět. Toto je tvrdý úder íránskému fundamentalistickému režimu, bod pro Trumpa,“ dodal Zahradil.

Dnes, 14:38
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
Včera, 15:18
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
Včera, 13:13
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Včera, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Včera, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
24.5.2020
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
24.5.2020
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
Reklama