Před americkou ambasádou se uskutečnila demonstrace kvůli smrti íránského generála

Před pražskou ambasádou Spojených států amerických se v neděli uskutečnila demonstrace proti zavraždění íránského generála Kásima Sulejmáního a dalších íránských a iráckých vojenských představitelů. Zúčastnili se jí asi tři až čtyři desítky převážně levicových lidí. Hlasy proti útoku však zaznívají i zprava, naopak některé americký krok hájí.

Organizátoři z organizace Socialistická solidarita označili usmrcení za „válečný akt, který může rozbouřit Blízký východ“. Zároveň zdůraznili, že Sulejmáního ani íránský režim nehájí. Íránský režim je podle nich třeba změnit jinak, než zabíjením, vyslovili se proti intervencím.

Podle Jana Májíčka tím americký prezident Donald Trump zahájil prezidentskou kampaň a zároveň se pokusil odvrátit pozornost od svých problémů. Na akci promluvili také zástupci Skutečné levice, Strany demokratického socialismu nebo Socialistické alternativy Budoucnost. Mezi demonstrujícími byli i lidé z KSČM.

Demonstranti vyjádřili nesouhlas se stěhováním mostecké knihovny

„Odsuzujeme útok Spojených států a jakoukoliv další agresi a budeme proti válce s Íránem,“ uvedli organizátoři. V pozvánce na demonstraci uvedli, že „akce je otevřená všem, kteří nesouhlasí s militarismem, vojenskými intervencemi, ať už je provádějí USA, Rusko, nebo Írán“.

Schwarzenberg: Zločinné činy

Proti zásahu se vyslovují nejen levicoví aktivisté. Hlasy se ozývají i zprava. Poslanec a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) kupříkladu napsal na sociální síť Facebook, že se málo mluví o tom, že „jeden stát zabil představitele druhého státu na území třetího státu“.

„Je pravda, že Sulejmání velel oddílům Islámských revolučních gard, které se soustředily na boje v zahraničí a podporoval nejrůznější šíitské ozbrojené teroristické skupiny od Iráku přes Sýrii, Libanon až po Jemen. Dělal to jako generál a oficiální představitel íránského státu. Důležitá byla ale také jeho role v bojích s Islámským státem,“ uvedl Schwarzenberg.

Mikuláš Minář z Milionu chvilek: V krajích zvedneme místní témata. Nálepka pražská kavárna je účelová

S tím, že on ještě vyrostl v době, kdy se válka vyhlašovala. „Teď se ale začíná střílet, bombardovat a odpalovat rakety, aniž by nějaký takový formální krok proběhl. Mě tento vývoj děsí. Překračujeme všechny meze mezinárodního práva.“ Uvedl, že po celý život byl příznivcem Američanů, tyto činy prezidenta Trumpa jsou ale něj zločinné.

Zahradil: Bod pro Trumpa

Jiný názor má europoslanec Jan Zahradil (ODS). K zabití generála Sulejmáního na Facebook napsal, že „íránská islámská diktatura může vinit tak maximálně sama sebe a svou rozvratnou politiku v celém regionu“.

„Sulejmání tam byl dlouhodobě jedním z nejnebezpečnějších lidí, byl šéfem obávaných „revolučních“ jednotek Kuds, byl architektem íránských subverzí v Iráku, Sýrii, Libanonu,“ napsal.

Kateřina Bursíková Jacques: Živě si pamatuju, jak nás v roce 1989 na Národní pomlátili

„Jeho cílem bylo vytvořit íránský koridor od Teheránu až ke Středozemnímu moři a učinit z Íránu regionálního hegemona. To by bylo nebezpečné pro celý svět. Toto je tvrdý úder íránskému fundamentalistickému režimu, bod pro Trumpa,“ dodal Zahradil.

Včera, 17:03
Hutě, severní část Hloubětína, skrývají jedinečnou baňsko-technickou památku – Fejkovu pískovnu, známou také pod názvem...
Z oslavy nového lunárního roku v Sapě
Včera, 13:07
V sobotu 18. ledna od 17 do 20 hodin se v libušském areálu obchodního centra...
Včera, 08:01
V pátek 17. ledna převzalo Pečovatelské centrum Prahy 7 nový elektromobil. Vůz nahrazuje dosluhující, patnáct...
25.1.2020
Nová expozice, kterou Kooperativa pro návštěvníky ve své galerii v karlínské centrále připravila, dostala název...
25.1.2020
V Muzeu hl. m. Prahy probíhá výstava fotografa – reportéra Jovana Dezorta k jeho 85....
25.1.2020
Sloupová zvonička na betonovém soklu v Hrdlořezské ulici u čp. 35 v Praze 9 -...
24.1.2020
Dobřichovický sochař a restaurátor Petr Váňa má důvod k radosti. Pražské zastupitelstvo totiž schválilo revokaci...
24.1.2020
Účastníci hackathonu budou v úterý 10. března pomocí umělé inteligence vyvíjet řešení, která by mohla...
24.1.2020
Led je dokonalý sochařský materiál. Přijďte se o víkendu pokochat průsvitnou nádherou, než roztaje.
24.1.2020
Mezi Pražany se objevují stížnosti na autobusy, které vypravuje v Praze dopravní podnik na noční...
Reklama