Předchůdce radaru používala armáda na severu Prahy, předtím zde žili i čolci

V pražských Miškovicích na severním okraji hlavního města se nachází místo, které má opravdu bohatou historii. Zabitý kopec či Zabitý vrch, jak se místo nazývá, bylo svědkem dětských hrátek, těžby kamene i armádních zkoušek.

V Miškovicích se dříve nacházel kamenolom, který byl zásobárnou kamene nejen pro místní obyvatele, ale i pro široké okolí. Dnes již zaniklý lom býval na vyvýšenině za obcí, která se nazývá Zabitý kopec. Po uzavření těžby v lomu se v místních přírodou vytvořených jezírkách proháněli mloci a čolci a celé místo se stalo místem dětských her zdejší omladiny. Děti se zde také učily plavat a pásly domácí zvěř. V období 2. světové války tady Němci postavili domek s pozorovatelnou pro kbelské letiště. Vojenským účelům mělo však místo sloužit i po skončení 2. světové války.

Z vojenského hlediska se celá oblast, ve které se Miškovice nacházely, nazývala oblastí Praha. Na Zabitém kopci byla postavena naváděcí věž, s jejíž pomocí se napomáhalo řízení letového provozu na kbelském letišti. V letech 1949 až 1950 došlo k plnohodnotnému zprovoznění areálu na Zabitém kopci.

Do černobylského lesa se vrací život, jsou zde k vidění i ohrožené druhy

Předchůdce radaru

Fungoval zde také předchůdce radaru, přístroj EMEG, což byl systém pro navádění letadel, který používala již německá armáda za války, v případě, že se jim letadla ztratila. Dokázal spolu s jediným zaměřovačem zjistit polohu (letícího) letounu. (Jinak bylo nutné „zaměření“ alespoň dvou zaměřovačů). Vzdálenost zaměřovaného letounu vyhodnotil přístroj „EMEG – EMAG“. Během rádiového spojení s letounem vyslal přístroj modulací 3.000 c/s (Hz), zaměřovaný letoun nf signál přijal a odlišnou frekvencí jej svým palubním vysílačem vyslal zpět. (Tónová frekvence 3.000 c/s (Hz) odpovídá vlnové délce 100 km). K vyhodnocování byla používána obrazovka s kruhovou stopou. Po obvodu bylo 50 rysek vyznačující vzdálenosti (0 – 50 km). Měl dva rozsahy: 0 – 50 km a 50 – 100 km.

Oscarový film Kolja zachránil celou českou kinematografii, jak se měl původně jmenovat?

Na přelomu let 1952/53 byla provedena výstavba drátů vysokého napětí za Velení, které rušily EMEG (ten poté zkresloval vlny). Přístroj musel být proto odstaven a dále se již nepoužíval. Od roku 1953 jej nahradil nový a poté již klasický radar.

V pozdějších letech zde byl zbudován rozsáhlý podzemní vojenský objekt protiraketové obrany, který je nyní opuštěný. V obci byla koncem šedesátých let vybudována kasárna pro jeho posádku. V 90. letech po uzavření protiletecké základy byla kasárna využívána pro vojáky hradní stráže a na přelomu tisíciletí zanikla jako vojenský areál úplně. Na začátku nového tisíciletí zde chvíli byla ubytovna a hasičská zbrojnice.

Dnes, 08:20
Byty pro turisty pronajmeme pro sociálně slabé Pražany. Takový je ve zkratce plán hlavního města,...
Dnes, 07:50
Největší pražskou malbu nese na své stěně budova holešovické Tesly. Obří mural vyobrazující portrét neznámé...
Dnes, 06:55
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Sochy Vojtěcha Míči na Zbraslavském náměstí.
Dnes, 06:55
Jiří David, Vojtěch Míča, Pavel Hošek. Sochy těchto umělců jsou od 8. dubna vystaveny ve...
Včera, 04:36
Neofunkcionalistická budova, která Praze přinesla veliký věhlas, slaví čtyřicáté narozeniny. I díky ní se Praha...
7.5.2021
Ve středu večer si policisté z oddělení hlídkové služby z Prahy I. povšimli ve Veleslavínské...
7.5.2021
Když mě do nemocnice na Bulovce s hlasitým houkáním odvážela sanitka, dost jsem se bála....
7.5.2021
Policie prověřuje posprejování pamětní desky připomínající padlé vojáky Ruské osvobozenecké armády v pražských Řeporyjích. Zahájila...
6.5.2021
Zchátralá lokalita zahrádkářských kolonií na Šutce v osmé městské části plná bezdomovců by se mohla...
6.5.2021
Vernisáž výstavy Czech Press Photo proběhla minulý týden prostřednictvím on-line vysílání z Národního muzea. Ačkoliv...
6.5.2021
Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků. Důvodem je podle policie bezpečnostní situace...
Reklama