Předražená dezinfekce. Obchody na Praze 4

Opoziční zastupitel Prahy 4 a bývalý místostarosta Tibor Vansa (Piráti) podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli nákupu dezinfekce radnicí při pandemii covid-19. Podal jej kvůli podezření ze spáchání trestného činu porušení péče řádného hospodáře z nedbalosti. Sdělil dnes Vansa. Vadí mu obchody radnice s firmou Rychle uklidit. Podle Deníku N Praha 4 nakoupila půllitrové láhve dezinfekce po téměř 600 korunách, jejich cena je však asi třetinová.

Bývalý místostarosta za to vedení radnice kritizoval na dnešním jednání zastupitelů. Řekl, že firma od Prahy 4 získala v minulých letech zakázky za celkem devět milionů korun. „Z toho pouze jen tři miliony najdeme v registru smluv. Zbylých šest milionů tak asi bylo poskytnuto bez právního důvodu,“ řekl Vansa. S výjimkou té poslední jsou prý všechny do výše 200 000 korun, které je možné zadat bez výběrového řízení a schválení radou.

Majitelem firmy je podle Vansy člen ODS Martin Rezek, který byl v minulosti zastupitelem Prahy 15, a firma sídlí na stejné adrese jako jeho advokátní kancelář. Firmu označil jako takzvaně schránkovou s jedinými zakázkami, a to od čtvrté městské části. Domnívám se, že městské části byla způsobena škoda přesahující jeden milion korun. K podání trestního oznámení mě přiměly dva obchody z doby během nouzového stavu,“ uvedl Vansa.

Instrukce pro restaurace a kluby. Konec zábavy ve 23.00 hodin

Při první ze dvou zmíněných zakázek bylo radnici dodáno 1184 půllitrových dezinfekčních gelů za 700 000 korun. „Pro srovnání, dopravní podnik nakoupil ještě v březnu 5000 kusů dezinfekce za 159 korun bez DPH za kus,“ řekl Vansa. Problematická je podle něj také objednávka prostorové polymerové dezinfekce budovy úřadu za 517 000 korun.

Piráti proto budou požadovat prověření zakázek s danou firmou a audit počtu zakázek chybějících v registru smluv. Rovněž chtějí znovu zavést jimi připravené směrnice o veřejných zakázkách a takzvaný rozklikávací rozpočet.

vera/čtk

Plocha Eurovie u nádraží Řevnice
Dnes, 11:01
V plném znění zveřejňujeme avizovanou reakci starosty města Řevnice Tomáše Smrčky na iniciativu možného referenda...
Dnes, 09:40
Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v bývalém vojenském prostoru u Milovic na Nymbursku se...
Dnes, 08:58
Autobusy veřejné dopravy neprojedou Zákolany na Kladensku kvůli kovovým zábranám u křižovatky v centru. Zábrany...
Dnes, 07:37
Neratovická poliklinika slouží lidem od začátku sedmdesátých let minulého století. Lékaři se zde starali a...
Včera, 09:37
Tato částečná obměna sanitních vozů zajistí nadále soustavnou kvalitní přednemocniční neodkladnou péči ve Středočeském kraji.
Včera, 08:58
Přívoz je v provozu je každý den od 10 do 22 hodin. O sobotách, v...
Včera, 07:39
Letní slavnosti staré hudby nedomyslitelně patří k prázdninové Praze. Do třetího desetiletí své existence vstupují...
12.7.2020
S rekonstrukcí bývalého rybníka ve Stromovce byl také opraven prostor před Šlechtovou restaurací, tedy parter...
12.7.2020
Města spojila roční spotřebu 40 tisíc megawatthodin elektřiny a zemního plynu na příští rok pro...
12.7.2020
Muzeum věžáků Kladno nabízí unikátní expozici sídliště Josefa Havlíčka, zaměřenou na kladenské věžáky, urbanismus padesátých...
Reklama