Překvapivé zjištění: Praha 5 je znečištěná kvůli emisím z lodí

Lidé, kteří bydlí na Janáčkově nábřeží, iniciovali testování emisí z lodí, které jezdí po Vltavě. Praha 5 si je proto nechala změřit od renomovaných odborníků z ČVUT a Akademie věd ČR. Výsledky měření ukázaly, že jsou často dokonce horší než u aut.

„Na základě podnětů občanů bydlících u Janáčkova nábřeží jsme zahájili měření emisí z lodní dopravy, které doposud nikdo nedělal. Výsledky ukazují, že v určitých místech jsou emise z lodí větší problém než z aut, třeba u Dětského ostrova. Měření prováděli největší odborníci v ČR, jsou nezpochybnitelná a musí se řešit co nejdříve. My v tom máme svázané ruce, nejdříve musí dojít ke změně legislativy. Když jsme toto téma otevřeli, rádi budeme nadále nápomocni, aby zákonodárci přijali změny co nejdříve. Vzhledem k tomu, že příští jaro máme otevřít kompletně zrekonstruovaný Dětský ostrov, jsou tyto výsledky pro mě velmi důležité,“ říká starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09).

Během smogu vyjede jen polovina aut, plánuje magistrát

Jedna loď znečistí ovzduší jako tisíc autobusů

Emise částic u „nejhorších“ lodí jsou desetinásobky emisí plavidel s novými motory. Plavební komory a náplavky, kde kotví lodě, jsou místa na Vltavě s nejvyšším počtem částic na centimetr krychlový. Rozptyl naměřených hodnot je značný proto, že některé lodě mají relativně nové moderní motory, jiné jsou však desítky let staré a často také ve špatném technickém stavu.

Václavák jako sjezdovka? Před 131 lety se v Česku úplně poprvé lyžovalo v centru Prahy

„Naftové motory obecně produkují velké množství pevných částic i oxidů dusíku. U silničních vozidel emise částic výrazně snižují filtry, emise oxidu dusíku redukční katalyzátory. U nesilničních motorů, včetně těch lodních, se filtry a katalyzátory zavádějí s nějakým zpožděním, neplatí pro ně tak přísné emisní normy a nepodléhají kontrolám. Emise mezi jednotlivými naftovými motory se tak liší až o několik řádů, starý lodní motor ve špatném stavu může vyprodukovat tolik částic jako několik tisíc nových autobusů,“ uvedl k výsledkům docent Michal Vojtíšek, Ph.D., z Fakulty strojní ČVUT v Praze.

Podle něj je nejprve nutné seřídit motory a pečlivě je udržovat a následně přistoupit k výměně starých nevyhovujících motorů za modernější. „Jenže k tomuto technickému řešení nemůžeme nutit majitele a provozovatele lodí, problém technický se stává problémem legislativním,“ podotkl.

FOTO: Překvapivé zjištění: Praha 5 je znečištěná kvůli emisím z lodí

Překvapivé zjištění: Praha 5 je znečištěná kvůli emisím z lodí - janáčkovo nábřeží wikimedia commonsPřekvapivé zjištění: Praha 5 je znečištěná kvůli emisím z lodí - most legií a janáčkovo nábřeží wikimedia commonsPřekvapivé zjištění: Praha 5 je znečištěná kvůli emisím z lodí - Praha – Janáčkovo nábřeží – View NEPřekvapivé zjištění: Praha 5 je znečištěná kvůli emisím z lodí - janáčkovo nábřeží wikimedia commons 3Překvapivé zjištění: Praha 5 je znečištěná kvůli emisím z lodí - janáčkovo nábraží wikimedia commons 2
Včera, 18:20
Tam, kde se potkává Bubeneč s Letnou a Praha 6 s Prahou 7, poblíž známé...
Včera, 18:00
U příležitosti 90. výročí slavnostního otevření Sokolovny Zbraslav dokončila zbraslavská jednota vysněnou rekonstrukci bývalého kinosálu....
Včera, 17:00
Komerční článek
V tomto roce se soutěž i nominace dostaly do úplně nového kontextu. Možná teď nemáte chuť „bojovat“...
Včera, 17:00
Park před vršovickým nádražím, který od roku 2014 nese název Park Jiřiny Haukové a Jindřicha...
Včera, 14:20
Demolice obchodního domu na Petřinách a následná výstavba developerského projektu trápí obyvatele Petřin. I když...
Včera, 13:00
Událost, kde si lze autorskou tvorbu nejen prohlédnout, ale i zakoupit. Událost, na níž je...
Nemocnice na Bulovce
Včera, 12:20
Stát v Praze prověří kapacitu ve zdravotnických zařízeních s cílem spolu s magistrátem zajistit tisíc...
Včera, 11:00
Se začátkem podzimu nastává pro rybáře období, které je završením jejich celoroční práce, a tím...
Včera, 09:40
Hospodaření radnice Prahy 4 skončilo v prvním pololetí přebytkem zhruba 43,6 milionu korun. Výsledek ovlivnily...
Včera, 08:59
Patnáct let uzavřená secesní budova Nové strašnické školy a přilehlá zahrada se od 9. do...
Včera, 07:35
Technická správa komunikací začala s opravou Barrandovského mostu. Rekonstruovat se bud stavba následujících několik let,...
Reklama