Přestavba Savarinu v centru Prahy má být dokončena v roce 2022

Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojené s palácem Savarin a tvoří komplex poblíž Václavského náměstí mezi ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou, v Praze představil britský architekt Thomas Heatherwick.

„Předpokládaná investice je deset miliard korun,“ řekl zástupce investora, firmy Crestyl, Ondřej Micka. Investor chce ještě do konce letošního roku začít s rekonstrukcí paláce Savarin, aby skončila v roce 2021, a celý projekt by měl být dokončen do konce roku 2022.

Deset let plánovaná přestavba, proti jejíž dřívější podobě se vyslovovali památkáři, má pár let nového investora, který jej koupil od nizozemské firmy Ballymore. Crestyl slibuje méně razantní změny v historických objektech a hodně veřejného prostoru. Podle dnešní prezentace třeba barokní jízdárna, která má být podle Heatherwicka srdcem celého projektu a jako jediná bude nekomerčním objektem, dozná ale velkých změn. Vznikne pod ní několik spodních úrovní, aby bylo možné nasměrovat do objektu lidi už od metra.

Mluvčí pražského pracoviště Národního památkového ústavu Andrea Holasová řekla, že k dokumentaci se koná správní řízení. „Věc je momentálně předložena k posouzení na odboru památkové péče magistrátu,“ uvedla. Historický palác Savarin je individuálně chráněnou kulturní památkou. „Projektová dokumentace se průběžně projednává a schvaluje, akce je připravována poměrně citlivě k tomuto mimořádnému palácovému objektu, v současné chvíli se vyjednává o detailech a dolaďují se komplikovanější části konstrukce,“ uvedla mluvčí.

Složitější je podle ní nová výstavba ve vnitrobloku. Existuje kladné stanovisko magistrátních památkářů z roku 2017 ke starší verzi studie zástavby; NPÚ tuto studii vyloučil. Je podána žádost o závazné stanovisko k upravené studii dle nového návrhu, který ale podle ní v zásadě zachovává základní parametry projektu původního co do výšky a objemů. NPÚ magistrátu 9. září poslal vyjádření k upravené studii, jaké je, sdělit nechce s odkazem na trvající správní řízení.

V objektu bývalé jízdárny má být prostor pro pořádání společenských a kulturních akcí. Blok do Panské ulice má nabízet tržnice a restaurace, blok do Jindřišské restaurace a zelené plochy, objekty směrem k Václavskému náměstí budou komerční, uvedl Micka. „Byty nebudou, nepočítalo se s nimi,“ dodal. To se nelíbilo části zastupitelů Prahy 1.

Nový investor přizval k projektu Heatherwicka, který má kromě novostaveb velké zkušenosti s rekonstrukcemi historických nebo revitalizací průmyslových staveb. Savarin se skládá ze čtyř vzájemně propojených částí, zabírají 1,6 hektaru. Nové pasáže podle investora umožní snadný a volný průchod dříve nepřístupným centrem metropole, zahrada a náměstíčko vnesou život do vnitrobloku a veřejně přístupné střešní zahrady a terasy nabídnou výhledy na panorama Prahy. Víc než třetinu ploch mají zaujímat venkovní otevřené prostory a veřejné pasáže.

Studio Heatherwick patří k nejuznávanějším světovým architektonickým ateliérům. Dnes představil mimo jiné přeměnu starého sila v Kapském Městě na muzeum současného afrického umění Zeitz MOCAA, které loni patřilo k nejdiskutovanějším stavbám světa.

OMH, ČTK

Dnes, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
27.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Reklama