„Převezmeme zrušené spoje DPP“, ozývají se soukromí dopravci

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) omezuje provoz městské dopravy. Zkracuje autobusové linky a škrtá desítky spojů. Zhoršení kvality dostupnosti MHD nazývá v tiskové zpravě Petr Witowský (předseda představenstva a generální ředitel DPP) optimalizací. Jenže nyní se ukazuje, že není nutné rušit spoje z důvodu nedostatku řidičů.

Ozývají se soukromí dopravci, kteří mají zájem převzít linky (výkony) pražského dopravního podniku. Mají řidiče i autobusy. Někteří už jednali i s ROPIDem, organizátorem pražské MHD.

Například dopravce VALENTA BUS, který už nyní jezdí na linkách PID číslo 323 a 620 jednal s ROPIDem o převzetí linky 246 (Zličín – Obchodní centrum Sárská – Zbraslavské náměstí), kterou v současnosti vypravuje dopravní podnik. „Už jsme byli v jednání o možném převzetí linky č. 246 od prosince 2019. Nabídli jsme nejdříve dvě pořadí s tím, že následně přidáme ještě jedno. Předběžně jsme měli i poptávku na nákup nových autobusů Mercedes Benz Citaro, které měly být dodány v druhém pololetí roku 2020. Do té doby bychom dopravu zajišťovali autobusy Iveco Crossway LE,“ sdělil Libor Valenta pro dopravní magazín MHD86.cz.

ROPID vyměřil dopravnímu podniku pokutu za neodjeté spoje

Dopravce Arriva se připravuje od prosince na rozšíření provozu linek, které už v rámci Pražské integrované dopravy provozuje. Jedná se například o linku 146. „Pokud bychom dostali nějakou nabídku, mohli bychom uvažovat o nějaké lince v okrajových částech Prahy s menším počtem spojů,“ reagoval Martin Farář, tiskový mluvčí Arrivy na dotaz, zda by měli zájem o zrušené výkony na linkách dopravního podniku.

Další z dopravců, kteří nabízí své kapacity pro linky MHD je Martin Uher, který v současnosti provozu linky 243, 314, 317, 318, 320, 321, 334, 446, 447, 448 a 449. „Volné kapacity a možné subdodávky řeším s Ropidem a IDSK,“ sdělil Petr Kučera z firmy MARTIN UHER.

Desítky nevypravených autobusů, lidé čekající na zastávkách. DPP poskytl po urgencích seznam

„Ano, měli bychom zájem o výkony v pražské MHD“, sdělil také Václav Mžika z dopravní společnosti Baronetto. Už dříve nabízeli svou kapacitu, jenže jim bylo sděleno, že linky městské dopravy se budou ve výběrových řízeních soutěžit po svazcích a budou zaměřeny především na větší dopravce, kteří mají větší vozový park.

„Výběrová řízení se měla konat od roku 2019 postupně na jednotlivé svazky. Velkou otázkou bylo nastavení podmínek a požadavků, výše financování za km, délka smlouvy a zajištění záruk v případě ukončení linky. Nejasné/nejednotné byly i požadavky na výbavu a stáří vozového parku. Výše uvedené je pro menší dopravce důležité především pro výběr a případný nákup nových vozů. Proto jsme se zatím postavili pouze do role subdodavatele, kdy se snažíme vypomáhat jako subdodavatel stávajících společností, které mají uzavřenou smlouvu s ROPID,“ dodal Mžika z Baronettu pro web MHD86.cz.

Dopravní podnik nemá řidiče. Od listopadu dojde k omezení pražské MHD

„Pokud bychom měli financování s dlouhodobějším kontraktem (min. 5 let) stejně jako má DPP, byli bychom schopni pořídit nové vozy. Zájem bychom měli především o linky zajišťující obslužnost v jižním sektoru Prahy,“ uzavírá nabídku Václav Mžika z dopravní společnosti Baronetto.

Jak se zdá, dopravců, kteří mají zájem převzít výkony dopravního podniku je hned několik. Nabízí se otázka, proč ROPID, který organizuje pražskou MHD a objednává si jednotlivé výkony u dopravců nepřevedl výkony DPP na soukromé dopravce. Dopravnímu podniku mohly být odebrány některé menší linky, kde by provoz zajistili menší soukromí dopravci. Páteřní autobusové linky by zůstaly v režii DPP, kam by městský dopravce soustředil své kapacity. Omezování pražské MHD není nutné v rozsahu, v kterém je a bude aplikováno.

Posluchači Dopravním podcastu (39) se o zájmu soukromých dopravců dozvěděli už 24. října:

Tento článek pochází z webu MHD86.cz.
Dnes, 19:19
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
Dnes, 18:29
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
Dnes, 14:07
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
Dnes, 11:44
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
Včera, 17:30
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
Včera, 15:21
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
Včera, 14:40
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces
Včera, 12:47
Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší...
Včera, 10:53
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
1.7.2020
Ve středu ráno hořelo ve dvou domech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích.
Reklama