16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Převrat na čtyřkové radnici. Rozhodl hlas přeběhlíka Josefa Svobody

V mnoha hodinový boj o dovolání starosty Petra Štěpánka (SZ) a jeho rady se změnilo jednání zastupitelstva Prahy 4. Konalo se teprve potřetí od loňských podzimních voleb a změnu přineslo – čtyřka má nové vedení.

Reklama

Návrh na odvolání původní rady a starosty podala zastupitelka Irena Michalcová (ANO), která se později stala starostkou. Pro zajímavost hnutí ANO skončilo v loňských komunálních volbách v Praze 4 na čtvrtém místě. Rozhodující hlas přidal člen původní rady za STAN+KDU-ČSL – „přeběhlík“ Josef Svoboda. Ten byl následně vyloučen z klubu zastupitelů.

Po volbách vznikla na čtyřce koalice složená z Praha 4 sobě/Zelení, STAN/KDU-ČSL a Pirátů. Ta už je minulostí, nyní městskou část vede ANO s ODS, TOP 09 a právě přeběhlíkem Josefem Svobodou. Přitom obě tyto strany se na vládní úrovni proti hnutí ANO zcela vymezují. V nové radě se stal prvním místostarostou Zdeněk Kovářík (ODS), místostarosty jsou Michal Hroza (TOP 09) a Josef Svoboda ((nyní nezařazený). Uvolněnými členy rady jsou Tomáš Hrdinka (ANO 2011) a Jaroslav Míth (ODS). Neuvolněnými členy rady byli zvoleni Jan Hušbauer (ANO 2011), Patrik Opa (ODS) a Filip Vácha (TOP 09).

Josef Svoboda Jidášem?

„Dnes odpoledne mne odvolala koalice přeběhlíků hlasy zastupitele Josefa Svobody z KDU-ČSL a zastupitelky Krajcové, která koaliční smlouvu podepsala ještě za STAN, nyní ANO. Pro oba je koaliční smlouva jen cárem papíru. Děkuji občanům i zastupitelům za podporu. V zastupitelstvu jsem sedmnáctým rokem a moje práce pro občany městské části nekončí. Vznikající byznysové koalici ANO, ODS, TOP 09 a přeběhlíků budeme důslednou opozicí,“ uvedl v reakci na svém facebookovém profilu odvolaný starosta Petr Štěpánek.

Podle předsedy klubu zastupitelů Tomáše Kaplana (KDU-ČSL) se podporou odvolání členů rady a hlasováním v rozporu s koaliční smlouvou a usnesení obvodního výboru KDU-ČSL se Josef Svoboda dopustil „svévolného a flagrantního porušení povinností člena klubu.“ Dále klub Společně pro Prahu (STAN/KDU) uvedl, že odmítá politiku založenou na přeběhlictví a nerespektování koaliční smlouvy a rozhodnutí stranických orgánů. Svoboda podle něj neinformoval o svém kroku předem ani svoji stranu, ani koaliční partnery.

„Josef Svoboda se na Velikonoce rozhodl být Jidášem. Přeji mu mnoho štěstí,“ dodal předseda STAN Praha 4 Lukáš Zicha s tím, že za celou dobu fungování koalice Svoboda neuvedl jedinou výtku k fungování rady, ani nepožádal o smírčí jednání na základě koaliční smlouvy. „Tím porušil hned dvě koaliční smlouvy, a to s hnutím STAN, i tu se Zelenými a Piráty.“

„Celou situaci se zájmem přímo v sále sledovalo několik zástupců developerské lobby, kteří od staré koalice marně žádali prodej lukrativních městských pozemků,“ popsali na svém webu Piráti. „Stala se tu dnes jediná věc, a to návrat do klientelistické atmosféry devadesátých let. Jediným nevysvětleným tahem byly odstaveny všechny strany, které na Praze 4 staré praktiky odmítají. Jde o temný den Prahy 4 a veliký krok zpět” okomentoval situaci odvolaný místostarosta Prahy 4 Tibor Vansa (Piráti).

FOTO: Čtyřka má novou starostku

Čtyřka má novou starostku - Prezenční listinaČtyřka má novou starostku - Kandidátka

Na sociálních sítích dále doplnil, že Piráti budou pracovat v opozici. „Není ale třeba kvůli pár přeběhlíkům věšet hlavu, mnoho dobré práce se dá odvést i v opozici. Opravdu úspěšná politika je běh na velmi dlouhou trať a na naší straně stojí i to, že Boží mlýny melou pomalu, ale jistě.“

Nové koalici s ANO nefandí ani pražské vedení TOP 09

Ke změně ve vedení Prahy 4 se vyjádřil i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, jejíž členové se přitom na „převratu“ podíleli a nově sedí v radě městské části. „Krajský výbor TOP 09 jasně řekl, že nesouhlasí s rošádou, která se stala na Praze 4. Já jsem stejného názoru. Situaci řešíme,“ sdělil na twitteru.

Předseda Zelených Štěpánek, který čtyřku vedl po celé minulé volební období a několikrát musel čelit pokusům o odvolání, se tak může plně soustředit na svoji kandidaturu do evropských voleb, které se budou konat na konci května. Do eurovoleb Štěpánek dokonce Zelené vede.

Magazín Vaše 4 oslovil s několika otázkami i novou starostku čtvrté městské části Irenu Michalcovou (ANO), ta na ně však neodpověděla. Mohla se vyjádřit například k tomu, že údajně neoprávněně používala vysokoškolské tituly. Nová čtyřková starostka médiím řekla, že vysokou školu sice studovala, ale po třech letech ji ukončila a žádný titul opravdu nemá a nepoužívá ho, a že k omylu prý došlo v účetní firmě. Přesto se tituly objevily na řadě dokumentů, například i na kandidátní listině za Volbu pro město, za něž Michalcová v roce 2006 kandidovala na pražský magistrát nebo na prezenční listině Komise sociálně zdravotní a rodinné politiky z letošního února. Michalcová v minulosti kandidovala za Volbu pro město, SNK-ED i ODS. Na otázku, zda je hnutí ANO poslední stranou, v níž se ucházela o hlasy voličů, však starostka Prahy 4 taktéž neodpověděla.

Před 3 hodinami
Mezi mihotajícími se záclonami probleskují napětí, vůně růží a záře neonů. Skutečnost, na níž ulpívají...
Před 3 hodinami
Na lince metra C nepojede od této do následující soboty metro mezi stanicemi Pražského povstání...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:01
Při tropických teplotách posledních týdnů se nelze ubránit otázce, kde vzít dostatek vody na zalévání...
Dnes, 10:30
Kulturní mapa Prahy se od poloviny června rozrostla o novou divadelní scénu, letní amfiteátr pod...
Dnes, 09:33
Jednou z největších investičních akcí v Lysolajích je jednoznačně výstavba v lokalitě Dolina-Štěpnice. Kolik zeleně...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Dnes, 08:32
Minulý týden začala obnovou trávníku v okolí dětského hřiště Vozovna ve Stromovce.
Včera, 16:45
Pražské zastupitelstvo vyhlásilo klimatický závazek, tedy cíl snížit emise CO2 v hlavním městě o minimálně...
Včera, 14:34
Včera se na pražské Letenské pláni uskutečnila demonstrace za nezávislost justice a proti premiérovi Andreji...
Reklama