13℃
Dnes je 19. září , svátek má Zita

Převrat na čtyřkové radnici. Rozhodl hlas přeběhlíka Josefa Svobody

V mnoha hodinový boj o dovolání starosty Petra Štěpánka (SZ) a jeho rady se změnilo jednání zastupitelstva Prahy 4. Konalo se teprve potřetí od loňských podzimních voleb a změnu přineslo – čtyřka má nové vedení.

Reklama

Návrh na odvolání původní rady a starosty podala zastupitelka Irena Michalcová (ANO), která se později stala starostkou. Pro zajímavost hnutí ANO skončilo v loňských komunálních volbách v Praze 4 na čtvrtém místě. Rozhodující hlas přidal člen původní rady za STAN+KDU-ČSL – „přeběhlík“ Josef Svoboda. Ten byl následně vyloučen z klubu zastupitelů.

Po volbách vznikla na čtyřce koalice složená z Praha 4 sobě/Zelení, STAN/KDU-ČSL a Pirátů. Ta už je minulostí, nyní městskou část vede ANO s ODS, TOP 09 a právě přeběhlíkem Josefem Svobodou. Přitom obě tyto strany se na vládní úrovni proti hnutí ANO zcela vymezují. V nové radě se stal prvním místostarostou Zdeněk Kovářík (ODS), místostarosty jsou Michal Hroza (TOP 09) a Josef Svoboda ((nyní nezařazený). Uvolněnými členy rady jsou Tomáš Hrdinka (ANO 2011) a Jaroslav Míth (ODS). Neuvolněnými členy rady byli zvoleni Jan Hušbauer (ANO 2011), Patrik Opa (ODS) a Filip Vácha (TOP 09).

Josef Svoboda Jidášem?

„Dnes odpoledne mne odvolala koalice přeběhlíků hlasy zastupitele Josefa Svobody z KDU-ČSL a zastupitelky Krajcové, která koaliční smlouvu podepsala ještě za STAN, nyní ANO. Pro oba je koaliční smlouva jen cárem papíru. Děkuji občanům i zastupitelům za podporu. V zastupitelstvu jsem sedmnáctým rokem a moje práce pro občany městské části nekončí. Vznikající byznysové koalici ANO, ODS, TOP 09 a přeběhlíků budeme důslednou opozicí,“ uvedl v reakci na svém facebookovém profilu odvolaný starosta Petr Štěpánek.

Podle předsedy klubu zastupitelů Tomáše Kaplana (KDU-ČSL) se podporou odvolání členů rady a hlasováním v rozporu s koaliční smlouvou a usnesení obvodního výboru KDU-ČSL se Josef Svoboda dopustil „svévolného a flagrantního porušení povinností člena klubu.“ Dále klub Společně pro Prahu (STAN/KDU) uvedl, že odmítá politiku založenou na přeběhlictví a nerespektování koaliční smlouvy a rozhodnutí stranických orgánů. Svoboda podle něj neinformoval o svém kroku předem ani svoji stranu, ani koaliční partnery.

„Josef Svoboda se na Velikonoce rozhodl být Jidášem. Přeji mu mnoho štěstí,“ dodal předseda STAN Praha 4 Lukáš Zicha s tím, že za celou dobu fungování koalice Svoboda neuvedl jedinou výtku k fungování rady, ani nepožádal o smírčí jednání na základě koaliční smlouvy. „Tím porušil hned dvě koaliční smlouvy, a to s hnutím STAN, i tu se Zelenými a Piráty.“

„Celou situaci se zájmem přímo v sále sledovalo několik zástupců developerské lobby, kteří od staré koalice marně žádali prodej lukrativních městských pozemků,“ popsali na svém webu Piráti. „Stala se tu dnes jediná věc, a to návrat do klientelistické atmosféry devadesátých let. Jediným nevysvětleným tahem byly odstaveny všechny strany, které na Praze 4 staré praktiky odmítají. Jde o temný den Prahy 4 a veliký krok zpět” okomentoval situaci odvolaný místostarosta Prahy 4 Tibor Vansa (Piráti).

FOTO: Čtyřka má novou starostku

Čtyřka má novou starostku - Prezenční listinaČtyřka má novou starostku - Kandidátka

Na sociálních sítích dále doplnil, že Piráti budou pracovat v opozici. „Není ale třeba kvůli pár přeběhlíkům věšet hlavu, mnoho dobré práce se dá odvést i v opozici. Opravdu úspěšná politika je běh na velmi dlouhou trať a na naší straně stojí i to, že Boží mlýny melou pomalu, ale jistě.“

Nové koalici s ANO nefandí ani pražské vedení TOP 09

Ke změně ve vedení Prahy 4 se vyjádřil i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, jejíž členové se přitom na „převratu“ podíleli a nově sedí v radě městské části. „Krajský výbor TOP 09 jasně řekl, že nesouhlasí s rošádou, která se stala na Praze 4. Já jsem stejného názoru. Situaci řešíme,“ sdělil na twitteru.

Předseda Zelených Štěpánek, který čtyřku vedl po celé minulé volební období a několikrát musel čelit pokusům o odvolání, se tak může plně soustředit na svoji kandidaturu do evropských voleb, které se budou konat na konci května. Do eurovoleb Štěpánek dokonce Zelené vede.

Magazín Vaše 4 oslovil s několika otázkami i novou starostku čtvrté městské části Irenu Michalcovou (ANO), ta na ně však neodpověděla. Mohla se vyjádřit například k tomu, že údajně neoprávněně používala vysokoškolské tituly. Nová čtyřková starostka médiím řekla, že vysokou školu sice studovala, ale po třech letech ji ukončila a žádný titul opravdu nemá a nepoužívá ho, a že k omylu prý došlo v účetní firmě. Přesto se tituly objevily na řadě dokumentů, například i na kandidátní listině za Volbu pro město, za něž Michalcová v roce 2006 kandidovala na pražský magistrát nebo na prezenční listině Komise sociálně zdravotní a rodinné politiky z letošního února. Michalcová v minulosti kandidovala za Volbu pro město, SNK-ED i ODS. Na otázku, zda je hnutí ANO poslední stranou, v níž se ucházela o hlasy voličů, však starostka Prahy 4 taktéž neodpověděla.

Před 1 hodinou
Vodní nádrž o rozloze takřka 29 000 m2, která je v majetku hlavního města Prahy...
Před 2 hodinami
Dnes od 16 hodin proběhne na rohu ulic na Příkopě a Havířská slavnostní zakončení celostátní...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Před 2 hodinami
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se podle opozičních ODS a ANO při jednání s premiérem...
Před 3 hodinami
Začátkem října přiletí jako první do Evropy, a to do Centrálního parku, obří herní sova...
Dnes, 06:54
Parkovací zóny v Praze 4 se ještě letos rozšíří do Braníku, Podolí, Krče a Michle....
Včera, 18:35
Marie Čermínová (1902 v Praze – 1980 v Paříži), kterou zná celý svět pod pseudonymem...
Včera, 17:01
Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), že Praha kvůli plánované úřednické...
Včera, 16:44
Veris/Paris. Pod tímto názvem se v aukčním domě Arthouse Hejtmánek v Bubenči otevírá v pátek...
Včera, 15:01
Z důvodu rekonstrukce tramvajové trati je od pondělí 23. září (přibližně od 4.30 hodin) do...
Včera, 10:44
V sobotu 21. září se ulice po celé Praze promění v divadelní jeviště, pódia pro...
Reklama