-5℃
Dnes je 19. leden , svátek má Doubravka

5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín

Návštěvníci, kteří se v následujících 14 dnech budou chtít pokochat krásným výhledem na město z pražského Petřína, by se měli nejprve řádně protáhnout – lanovkou se tam totiž nedostanou. Kvůli pravidelné revizi se totiž od dnešního dne do 25. října provoz lanovky zastavil.

Reklama

Pražané si už v posledních letech zvykli na občasné výpadky petřínské lanovky. Ta mezi lety 2015–2016 procházela rozsáhlou rekonstrukcí. Letošní odstávka lanovky naštěstí tolik času nezabere, neboť se jedná jen o běžnou údržbu a revizi, která je nezbytná pro bezpečnost přepravy. Geodeti zde v následujících týdnech proměří rozchod kolejí, vozy i stanice projdou klasickou údržbou a budovy se dočkají nových nátěrů, čištění či odvodnění. Dopravní podnik provádí pravidelnou údržbu dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Času podnik využije i k nácviku zásahu v případě krizové situace, kdy je potřeba evakuovat cestující z vozů.

FOTO: 5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín

5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín - pohled z rozhledny Petřín na Karlův Most5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín - Výhled z Petřína 25 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín - Výhled z Petřína5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín - Praha,_Malá_Strana,_Petřín,_zrcadlové_bludiště_II5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín - CZ-prag-petrin-malastrana

V létě dostává lanovka zabrat

Pražská lanová dráha na Petřín v současnosti přepravuje přibližně 1,75 miliónů osob ročně. Alespoň taková jsou čísla za minulý rok. Je ale nutno připomenout, že lanovka byla v roce 2016 až do 18. března mimo provoz z důvodu rozsáhlé rekonstrukce. V době plné funkčnosti po celý rok se pravděpodobně uvedené počty ještě navýší. Vždy však platí, že mnohem vytíženější je lanovka v letních měsících, a to zřejmě zejména kvůli intenzivnímu turistickému ruchu. Zatímco v zimní sezóně přepraví v průměru 110 tisíc cestujících za měsíc, v létě je to téměř přibližně 200 tisíc.

Sezóny se liší také provozní intervaly. V zimní sezóně – od listopadu do března – má lanovka interval 15 minut, v letní sezóně – od dubna do října – je interval zkrácen na 10 minut.

Petřínská lanovka šetří nohy všech milovníků krásných výhledů už od roku 1891, kdy svezla první cestující při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Níže v galerii se podívejte, jak to tehdy vypadalo.

FOTO: 5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie

5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie - Projekt_rozhledny_na_Petříně_(1891)5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie - Petrin_I_015 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie - AB3cae7a_01_2_5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie - AB3cad35_Petrin_I_025 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie - AB3cad33_Petrin_I_01

 

Včera, 17:36
Pražská zdravotnická záchranná služba (ZZS) letos plánuje koupit 15 nových sanitek a terénní vůz typu...
Včera, 17:11
V Praze na Václavském náměstí před sochou svatého Václava se dnes kolem 15:00 polil hořlavinou...
Včera, 16:28
Letos v květnu bude po roce od zahájení stavby dokončen parkovací dům o čtyřech nadzemních...
Včera, 15:34
Podepření mostu v pražské Bubenské ulici vyjde Technickou správu komunikací (TSK) na 15,89 milionu korun....
Včera, 13:35
S nově postavenou letovou dráhou se letiště lépe prodá. Tak její smysl vidí náměstek pražského...
Včera, 12:32
A za 7 dní vznikne vztah na dalších 5 let nebo do konce života, alespoň...
Včera, 12:31
Rádcům vrcholných středočeských politiků putovalo v uplynulém roce z veřejných peněz 2,3 milionu korun do...
Včera, 08:45
„Opakovaně jsme upozorňovali na nepřehlednost situace a na to, že na trase jedné linky autobusu...
17.1.2019
Vedení Prahy 1 souhlasí s převodem bývalého ateliéru sochařky Hany Wichterlové na Malé Straně na...
17.1.2019
Vedení Dolních Měcholup plánuje upravit náves, která se má stát příjemným centrem pro trávení času....
Reklama