5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín

Návštěvníci, kteří se v následujících 14 dnech budou chtít pokochat krásným výhledem na město z pražského Petřína, by se měli nejprve řádně protáhnout – lanovkou se tam totiž nedostanou. Kvůli pravidelné revizi se totiž od dnešního dne do 25. října provoz lanovky zastavil.

Pražané si už v posledních letech zvykli na občasné výpadky petřínské lanovky. Ta mezi lety 2015–2016 procházela rozsáhlou rekonstrukcí. Letošní odstávka lanovky naštěstí tolik času nezabere, neboť se jedná jen o běžnou údržbu a revizi, která je nezbytná pro bezpečnost přepravy. Geodeti zde v následujících týdnech proměří rozchod kolejí, vozy i stanice projdou klasickou údržbou a budovy se dočkají nových nátěrů, čištění či odvodnění. Dopravní podnik provádí pravidelnou údržbu dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Času podnik využije i k nácviku zásahu v případě krizové situace, kdy je potřeba evakuovat cestující z vozů.

FOTO: 5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín

5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín - pohled z rozhledny Petřín na Karlův Most5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín - Výhled z Petřína 25 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín - Výhled z Petřína5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín - Praha,_Malá_Strana,_Petřín,_zrcadlové_bludiště_II5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín - CZ-prag-petrin-malastrana

V létě dostává lanovka zabrat

Pražská lanová dráha na Petřín v současnosti přepravuje přibližně 1,75 miliónů osob ročně. Alespoň taková jsou čísla za minulý rok. Je ale nutno připomenout, že lanovka byla v roce 2016 až do 18. března mimo provoz z důvodu rozsáhlé rekonstrukce. V době plné funkčnosti po celý rok se pravděpodobně uvedené počty ještě navýší. Vždy však platí, že mnohem vytíženější je lanovka v letních měsících, a to zřejmě zejména kvůli intenzivnímu turistickému ruchu. Zatímco v zimní sezóně přepraví v průměru 110 tisíc cestujících za měsíc, v létě je to téměř přibližně 200 tisíc.

Sezóny se liší také provozní intervaly. V zimní sezóně – od listopadu do března – má lanovka interval 15 minut, v letní sezóně – od dubna do října – je interval zkrácen na 10 minut.

Petřínská lanovka šetří nohy všech milovníků krásných výhledů už od roku 1891, kdy svezla první cestující při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Níže v galerii se podívejte, jak to tehdy vypadalo.

FOTO: 5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie

5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie - Projekt_rozhledny_na_Petříně_(1891)5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie - Petrin_I_015 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie - AB3cae7a_01_2_5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie - AB3cad35_Petrin_I_025 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie - AB3cad33_Petrin_I_01

 

Dnes, 17:45
Archeologická sonda na hřbitově v Ďáblicích by v létě měla zjistit, kde byly uloženy ostatky...
Dnes, 08:04
Původně provizorní nádraží sloužilo cestujícím od 7. července 1947 a přečkalo veliký rozvoj autobusové dopravy...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
3.7.2020
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
2.7.2020
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
2.7.2020
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
2.7.2020
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces
2.7.2020
Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší...
Reklama