Přilož ruce! Pražská záchranka se pokusí o nový rekord v nepřetržité resuscitaci

Osm z deseti lidí, kterým se v Praze zastaví srdce, resuscitují ještě před příjezdem záchranářů laici. Ročně tak veřejnost přispěje v hlavním městě k záchraně desítek lidí a v tomto ohledu patří Praha ke světové špičce.

Při příležitosti Světového dne záchrany života se pražská záchranka ve středu 16. října pokusí společně s veřejností vytvořit nový český rekord v nepřetržité resuscitaci.
Hlavním cílem akce „Přilož ruce“ je motivovat občany, aby se nebáli resuscitaci poskytnout. Událost se uskuteční za podpory Magistrátu hl. m. Prahy na Mariánském náměstí před hlavním vchodem do budovy magistrátu, oficiální zahájení ředitelem pražské záchranky Petrem Kolouchem je v 8 hodin.

„K nejzávažnějším událostem naše posádky dojíždějí v Praze do osmi minut, což je i ve světovém srovnání excelentní čas. V případě zástavy oběhu ale dochází po pěti minutách k odumírání buněk v mozku, proto je laická resuscitace pro kvalitní přežití pacientů zásadní. Ačkoliv je ochota Pražanů pomoci v těchto případech mimořádná, chceme touto akcí všem ukázat, že poskytnout resuscitaci podle rad našich profesionálních operátorek dokáže skutečně každý,“ říká Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

Senioři v Praze 3 mohou mít svého osobního strážce. Tedy SOS hodinky

Do „štafetové“ resuscitace prováděné na figuríně, která se používá i při výcviku zdravotníků, se bude moci ve středu na Mariánském náměstí zapojit každý, kdo bude mít zájem.
Akce je otevřená pro širokou veřejnost. Na místě bude připravený vyhřívaný zdravotnický stan, dobrovolníci se budou při resuscitaci střídat přibližně po dvou minutách. Cílem je, aby si resuscitaci pod dohledem profesionálních zdravotníků vyzkoušelo co nejvíce zájemců.

„Naše dispečerky a dispečeři v roce 2018 vedli přes 750 telefonicky asistovaných neodkladných resuscitací. Jsou vyškoleni, aby po telefonu poskytovali jasné a návodné rady, které každému zachránci pomohou resuscitaci účinně provádět do příjezdu posádek záchranné služby,“ uvedl Petr Kolouch.

Historie pražských porodinců a nalezinců sahá od Jánského vršku k Apolináři

Aktuální rekord v délce nepřetržité resuscitace dosahuje šesti hodin, pod dohledem Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje ho letos dosáhly děti z brněnských škol v rámci Dne linky 155 v květnu. Tato akce byla i inspirací pro její pražskou obdobu.
„Chceme aktivně oslovovat i kolemjdoucí, aby se do resuscitace zapojili a překonali možné zábrany, podobně jako v případě, že by šlo o reálnou situaci. Právě překonání prvotního ostychu je pro účinné poskytnutí resuscitace nejdůležitější,“ dodává Jana Poštová, tisková mluvčí ZZS HMP.

priloz-ruce-768×370
(ZZS HMP)
Dnes, 09:39
Výpověď z nájmu, kterou od společnosti CIB RENT Písnice dostali manželé E. a L. M.,...
Dnes, 09:05
Prodejna nakladatelství Naše vojsko zmizí z prostor Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy na...
Dnes, 07:48
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 07:48
V Praze v loňském roce poklesl počet cyklistů. Sčítače zaznamenaly v celém městě zhruba 3,22...
Včera, 14:38
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
25.5.2020
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
25.5.2020
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
25.5.2020
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
25.5.2020
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
24.5.2020
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
24.5.2020
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
Reklama