15℃
Dnes je 18. srpen , svátek má Helena

Primátor Hřib: Nemocnice v Letňanech by mohla nahradit Bulovku

Nemocnice, která by mohla podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vzniknout v Letňanech, by měla nahradit Nemocnici na Bulovce. Podle primátora je nevyhovující a rekonstrukce do podoby, kdy by vyhovovala moderním potřebám, je nereálná, uvedla mluvčí pražských Pirátů Martina Vacková. Hřib se také spojil se středočeskou hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO), která záměr kritizovala, a o projektu bude s krajem dále jednat.

Reklama

Možnost vybudovat v Letňanech obytnou čtvrť a nemocnici Hřib zmínil minulý týden v reakci na požadavek premiéra Andreje Babiše (ANO), který chce dotčené městské pozemky získat pro stavbu areálu pro státní úředníky. Tento záměr pražský primátor odmítl a označil za „úřednické ghetto.“
Jako alternativu navrhl právě rezidenční čtvrť s nemocnicí, která by obsloužila jak Prahu, tak severní část středních Čech. Hejtmanka Pokorná Jermanová v pondělí uvedla, že by to představovalo ohrožení ekonomických výsledků oblastních nemocnic v Mladé Boleslavi a částečně i v Kladně a Kolíně.
Podle Hřiba není ke kritice důvod, protože nové zařízení by postupně nahradilo Nemocnici na Bulovce, kterou již nyní využívají i obyvatelé Středočeského kraje. Primátor se s hejtmankou telefonicky spojil a sdělil jí, že až budou mít plány nemocnice konkrétní obrysy, budou k jednání přizváni i zástupci kraje. Na únor nebo březen je také naplánováno jednání radních Prahy a Středočeského kraje o bližší spolupráci.
Přesun Bulovky do nového zařízení podle primátora dává ekonomický smysl. Město vlastní dvě třetiny areálu nemocnice, kterou provozuje ministerstvo zdravotnictví. Celý areál podle názoru primátora nelze reálně rekonstruovat do podoby, která by odpovídala moderním trendům v poskytování zdravotní péče, a výstavba nové nemocnice o několik kilometrů dál je lepší volbou.
V každém případě jde o lepší využití pozemků města než úřednická čtvrť, míní Hřib. „Chápu, že pan premiér usiluje o pohodlí svých úředníků. Ale doufám, že stejně tak on chápe, že já usiluji o kvalitní zdravotní péči pro pacienty. Chci, aby Pražané cestovali při návštěvě pražských nemocnic metrem, a nikoliv časem do doby Rakouska-Uherska,“ uvedl.
O možnosti postavit „úřednické městečko“ Babiš mluví delší dobu. Bylo by to podle něj ekonomicky výhodné ve srovnání se současným stavem, kdy ministerstva sídlí v různých palácích v centru města a další prostory si pronajímají. Pozemky v Letňanech, o které by měl stát podle Babiše zájem, mají celkovou rozlohu 354.000 metrů čtverečních. V listopadu premiér uvedl, že v letňanském komplexu by mohlo být více než 10.000 zaměstnanců a výstavba by stála deset miliard korun.
Zdroj: čtk

Po požáru domu zůstala se synem sama. S osudem je připravena se poprat

Včera, 16:30
Ceny pohonných hmot v Praze od minulého týdne výrazně klesly. Natural 95 zlevnil o 20...
Včera, 15:00
Vánoční strom na Staroměstské náměstí se zatím nenašel. Společnost Taiko na začátku prázdnin vyhlásila soutěž,...
Včera, 13:33
Pražský dopravní podnik (DPP) opraví autobusový terminál u stanice metra B Zličín. Rekonstruován bude povrch...
16.8.2019
Hlavní město chce v příštím roce dát více peněz na obnovu a modernizaci systému veřejného...
16.8.2019
16. srpna 1874 byl slavnostně vysvěcen chrám sv. Mikuláše na Starém Městě pražském. Stal se...
16.8.2019
Městská část Praha 14 zrekonstruuje svou radnici v ulici Bratří Venclíků nedaleko stanice metra B...
16.8.2019
Radnice Prahy 9 rekonstruuje hostinec U Brabců na Starém Proseku. Za opravy zaplatí 63 milionů...
15.8.2019
Končí tak první etapa modernizace prostoru stanice metra Karlovo náměstí.
15.8.2019
Praha 3 se rozhodla propojit lidi dvou generací. Studentům dá šanci dostupného bydlení, a tím...
15.8.2019
Radnice Prahy 1 má několik připomínek k návrhu změny městské vyhlášky o pouličním umění, tzv....
Reklama