Primátor Hřib říká, že podporuje transparentní rozhodování městské rady. Materiál, který jej má zavést, už ale týdny blokuje

Ještě před volbami Piráti slibovali transparentní řízení města. Ačkoliv obsadili křeslo primátora, ani po roce a půl se nezměnilo nic. Rada města stále nehlasuje jmenovitě, zato rozhoduje o miliardových investicích. Změnu blokují piráti, naznačil Jiří Pospíšil. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) má totiž na stole už týdny nový jednací řád rady od Spojených sil, který to má změnit.

„Kontrolu moci a mocných – politikům musí být vidět pod ruce. Občan má právo vědět, jak hospodaří jím volení zástupci s veřejnými penězi vybranými z daní nás všech,“ uvádí program Pirátské strany jako první prioritu.

Ten ale zjevně neplatí pro piráty z Prahy ani primátora Zdeňka Hřiba.

Právě kontrolu rozhodování a větší transparentnost hlasování radních má nastavit novela jednacího řádu, který připravila radní Hana Marvanová (Spojené sily pro Prahu).

Má zavést jmenovité hlasování radních a dlouhodobou archivaci jejich rozhodnutí. To pro případ, že by některé z nich v budoucnu prošetřovala policie. Na stejném principu hlasuje i celé pražské zastupitelstvo.

„Piráti od počátku stávající koalice jmenovité hlasování na radě prosazovali. Bohužel pro část klubu Spojených sil, kterého je součástí právě radní pro legislativu Hana Marvanová, je toto neprůchozí. Zvukové záznamy se už nyní archivují standardní cestou po určenou dobu,“ tvrdil primátor Hřib Novinkám.

Jenže podle Jiřího Pospíšila, který je lídrem Spojených sil, schválení návrhu nic nebrání.

Museum Kampa se po požáru otevře pro veřejnost

„Kdyby Piráti, tak hrozně chtěli transparentnost hlasování, tak to už dávno prošlo. Minimálně hlasy TOP a Pirátů. Nevím, v čem ten problém je a proč to hází na nás. Předložili jsme návrh naší členky Hany Marvanové, nic neblokujeme a naopak primátor Hřib je ten, který na naše dotazy, proč to ještě nebylo předloženo, neodpovídá,“ reagoval Jiří Pospíšil.

Rada Prahy přitom hlasuje o miliardových projektech. Připomeňme hlasování rady města před několika měsíci o geologickém průzkumu metra D a tajné hlasování z loňského dubna o zrušení až dvoumiliardové veřejné zakázky na bourání Libeňského mostu. Právě u projektu na bourání mostu vedení Prahy čelilo podezření z falšování výsledku hlasování.

V pražské koalici ale nejsou jen Piráti a Spojené síly, sedí v něm také zástupci Prahy Sobě i ti podle kuloárních informací nejsou jmenovitému hlasování nakloněni.

„Diskusi stále vedeme. V některých případech by členové rady měli mít možnost rozhodovat se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, aniž by byli pod osobním tlakem. Proto je i nejmenovité hlasování nedílnou součástí demokracie a paušálně jej nezavrhujeme. Bavíme se s koaličními partnery o tom, na které situace by se mělo a nemělo vztahovat,“ řekl šéf klubu Prahy Sobě Jan Čižinský.

I za situace, kdy by návrh neměl podporu Čižinského Prahy Sobě, hlasy Pirátu a Spojených sil by prošel. Proč stále leží neprojednán na stole primátora, zůstává otázkou. Zablokovaný jednací řád ale ukazuje, jak prapodivně funguje slepenec Pirátů a Prahy sobě na Pražské radnici, která sice hlásá transparentnost ale s jejím zavedením nespěchá.

Soutěživý svět přivedl instruktorku Marii až k poruše příjmu potravy. Nyní šíří osvětu

Dnes, 18:35
Do veřejného prostoru se znovu vrací nápad na zpoplatnění vjezdu do centra Prahy. Týkat by...
Khamoro 2018
Dnes, 16:40
Ačkoli kvůli šíření infekce covid-19 má letošní, již dvaadvacátý, ročník Světového romského festivalu Khamoro komornější...
Dnes, 14:30
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 14:30
Podle mimořádné otevírací doby fungují pražské pobočky městské knihovny, kterých je v metropoli více než čtyři...
Dnes, 07:55
Nestává se často, abychom informovali o jedněch zamčených vratech. Ale – co kdyby jste si...
Včera, 18:20
Mistrovství Evropy ve vodním slalomu. To je událost, jež obvykle zaplní tribuny, letos však bude...
Včera, 17:40
Vinobraní na Máchalce na Proseku dvě desítky let drželo tradici souběhu se Svatováclavskou poutí, která...
Včera, 15:00
K požáru v bytě v ulici Na Květnici došlo poslední srpnový večer v pražských Nuslích.
Včera, 14:20
Alespoň na chvíli vypnout a dostat se do světa, kde nakonec i přes všechny nástrahy...
Včera, 12:34
Na vysokých školách v Praze bude příští týden zavedena dálková výuka. "Praha bude mít na...
Včera, 11:00
Kvůli montáži nosníku nového mostu bude obousměrně uzavřena Strakonická ulice v pražské Zbraslavi. Uzavírka bude...
Reklama