Problém krátkodobých pronájmů sexuálním a alkoholovým turistům má řešení. Sníží se laťka pro rozhodování vlastníků ze 100 procent na 60?

Byznys s krátkodobými pronájmy se stane tématem říjnových voleb na Praze 1. Chystá se novela občanského zákoníku, která by usnadnila společenství vlastníků jednotek (SVJ) bránit se proti zneužívání jednotlivých bytů přes AirBnB a podobné platformy.

Sexuální a alkoholoví turisté jsou zejména těmi, kdo využívají sdílené byty v první městské části. Jak už Náš REGION informoval v minulém čísle, starousedlíkům tito cizinci mířící do metropole za levnými prostitutkami a alkoholem vadí, protože dělají hluk a nepořádek. Náš REGION se proto ptal na radnici Prahy 1 i magistrátu, jak se úřady k problému postaví.

Radní Ivan Solil (ČSSD), který má tuto problematiku za Prahu 1 na starosti, napsal zoufalým majitelům dopis a připojil rešerše, jak problém s nepřizpůsobivými turisty a sdíleným ubytováním řeší politici ve světě. Tedy nic konkrétního, čím by pomohl situaci řešit.

Postačí odmítnutí 60 procent vlastníků?

To magistrátní radní Karel Grabein Procházka (ANO) je dál. Zřejmě pochopil, s čím může na první městské části u voličů, kterých už tu příliš nezůstalo, uspět. Volebním tématem pro říjnové volby určil právě vypořádání se s nepřizpůsobivými turisty, kteří v nejstarší pražské části dělají bordel. „Často řada zejména mladších cizinců bere Prahu jako místo, kde je levné ubytování a alkohol, což dělá z české metropole vyhledávanou destinaci pro divoké rozlučky se svobodou,“ míní radní. „Nyní máme připravený návrh do legislativního výboru. Očekávám, že pokud půjde vše dobře, tak by mohl zákon vejít v platnost už v průběhu několika měsíců,“ dodal Procházka.

V čem zákonná úprava spočívá? V tom, že nově by stačil souhlas, respektive nesouhlas s pronájmem bytu pouze 60 procent vlastníků. Pro pochopení je třeba zdůraznit, že dnes mohou majitelé pronájmy odmítnout jen v případě, že se na tom shodnou všichni vlastníci bytových jednotek v daném domě. „To je ale nereálné vzhledem k tomu, že vlastníky jsou i cizinci. Z praxe vím, že je těžké dostat na jeden termín na schůzi SVJ všechny české vlastníky, natož ještě dostat sem majitele z Itálie, Ruska a podobně. Ty jsme třeba v životě ani neviděli, na schůzi nikdy nepřišli,“ řekl Našemu REGIONu jeden z předsedů SVJ Petr Městecký.

V Praze 1 se využívá jako investice až 5000 bytů. Majitelé je krátkodobě pronajímají třeba i deseti lidem na jeden termín a vydělávají na nich tak statisíce měsíčně. Radnice Prahy 1 do května evidovala za letošní rok 250 stížností na pronajímání bytů. Je to o dvě stovky více než za celý loňský rok.

Podle odhadů město zároveň přichází ročně zhruba o 120 milionů korun na neuhrazených ubytovacích poplatcích z krátkodobého ubytování. Většina poskytovatelů bytů se k jejich placení nehlásí. Podle Procházky mezi majitelem bytu a ubytovaným často stojí i několik prostředníků.

Dnes, 13:01
Nová expozice, kterou Kooperativa pro návštěvníky ve své galerii v karlínské centrále připravila, dostala název...
Dnes, 09:53
V Muzeu hl. m. Prahy probíhá výstava fotografa – reportéra Jovana Dezorta k jeho 85....
Dnes, 09:01
Sloupová zvonička na betonovém soklu v Hrdlořezské ulici u čp. 35 v Praze 9 -...
Včera, 19:00
Dobřichovický sochař a restaurátor Petr Váňa má důvod k radosti. Pražské zastupitelstvo totiž schválilo revokaci...
Včera, 17:01
Účastníci hackathonu budou v úterý 10. března pomocí umělé inteligence vyvíjet řešení, která by mohla...
Včera, 13:33
Led je dokonalý sochařský materiál. Přijďte se o víkendu pokochat průsvitnou nádherou, než roztaje.
Včera, 10:22
Mezi Pražany se objevují stížnosti na autobusy, které vypravuje v Praze dopravní podnik na noční...
Včera, 09:07
Krajští kriminalisté zadrželi na třech místech v republice – ve Středočeském, Ústeckém kraji a v...
Včera, 08:34
Hlavní město Praha zahájilo koncem roku 2019 další etapu rekonstrukce Letenských sadů, od ulice Milady...
23.1.2020
Centrální komise ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti prověřující novou trasu mezi Prahou a Berounem s...
Reklama