Problém krátkodobých pronájmů sexuálním a alkoholovým turistům má řešení. Sníží se laťka pro rozhodování vlastníků ze 100 procent na 60?

Byznys s krátkodobými pronájmy se stane tématem říjnových voleb na Praze 1. Chystá se novela občanského zákoníku, která by usnadnila společenství vlastníků jednotek (SVJ) bránit se proti zneužívání jednotlivých bytů přes AirBnB a podobné platformy.

Sexuální a alkoholoví turisté jsou zejména těmi, kdo využívají sdílené byty v první městské části. Jak už Náš REGION informoval v minulém čísle, starousedlíkům tito cizinci mířící do metropole za levnými prostitutkami a alkoholem vadí, protože dělají hluk a nepořádek. Náš REGION se proto ptal na radnici Prahy 1 i magistrátu, jak se úřady k problému postaví.

Radní Ivan Solil (ČSSD), který má tuto problematiku za Prahu 1 na starosti, napsal zoufalým majitelům dopis a připojil rešerše, jak problém s nepřizpůsobivými turisty a sdíleným ubytováním řeší politici ve světě. Tedy nic konkrétního, čím by pomohl situaci řešit.

Postačí odmítnutí 60 procent vlastníků?

To magistrátní radní Karel Grabein Procházka (ANO) je dál. Zřejmě pochopil, s čím může na první městské části u voličů, kterých už tu příliš nezůstalo, uspět. Volebním tématem pro říjnové volby určil právě vypořádání se s nepřizpůsobivými turisty, kteří v nejstarší pražské části dělají bordel. „Často řada zejména mladších cizinců bere Prahu jako místo, kde je levné ubytování a alkohol, což dělá z české metropole vyhledávanou destinaci pro divoké rozlučky se svobodou,“ míní radní. „Nyní máme připravený návrh do legislativního výboru. Očekávám, že pokud půjde vše dobře, tak by mohl zákon vejít v platnost už v průběhu několika měsíců,“ dodal Procházka.

V čem zákonná úprava spočívá? V tom, že nově by stačil souhlas, respektive nesouhlas s pronájmem bytu pouze 60 procent vlastníků. Pro pochopení je třeba zdůraznit, že dnes mohou majitelé pronájmy odmítnout jen v případě, že se na tom shodnou všichni vlastníci bytových jednotek v daném domě. „To je ale nereálné vzhledem k tomu, že vlastníky jsou i cizinci. Z praxe vím, že je těžké dostat na jeden termín na schůzi SVJ všechny české vlastníky, natož ještě dostat sem majitele z Itálie, Ruska a podobně. Ty jsme třeba v životě ani neviděli, na schůzi nikdy nepřišli,“ řekl Našemu REGIONu jeden z předsedů SVJ Petr Městecký.

V Praze 1 se využívá jako investice až 5000 bytů. Majitelé je krátkodobě pronajímají třeba i deseti lidem na jeden termín a vydělávají na nich tak statisíce měsíčně. Radnice Prahy 1 do května evidovala za letošní rok 250 stížností na pronajímání bytů. Je to o dvě stovky více než za celý loňský rok.

Podle odhadů město zároveň přichází ročně zhruba o 120 milionů korun na neuhrazených ubytovacích poplatcích z krátkodobého ubytování. Většina poskytovatelů bytů se k jejich placení nehlásí. Podle Procházky mezi majitelem bytu a ubytovaným často stojí i několik prostředníků.

Včera, 15:16
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) začaly rozvážet seniorům, lékařům a dobrovolníkům obědy. Vodárny je nakupují...
prodej_ilustrační obrázek
Včera, 13:53
Vedení Prahy zamýšlí poskytnout obchodníkům bezplatně chodníky před provozovnami, aby na nich mohli prodávat. Zachovat...
Včera, 10:58
Komerční článek
„Aktuálně je zásadní prioritou ochránit nejzranitelnější část populace, v tomto případě seniory. Proto pro ně...
Včera, 10:58
Program na bezúročné úvěry pro pražské firmy zasažené v souvislosti s koronavirem by měl být...
Včera, 09:19
Pro 150 pracovníků a jejich 2500 aktuálních klientů dostala organizace SANANIM přiděleno 100 jednorázových roušek....
6.4.2020
Pražský magistrát spustil od pondělí 6. dubna nové odběrové místo na bubenečském Výstavišti v Praze...
6.4.2020
Učiliště uprostřed sídliště v pražské Písnici mělo sloužit jako dočasná ubytovna pro zajištění karantény bezdomovců...
knihkupectví_ilustrační obrázek
6.4.2020
Radní Hana Třeštíková připravila další tři opatření na podporu pražských kulturních aktérů. V režimu individuálních...
6.4.2020
Pražské metro na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov bude od čtvrtka 9....
6.4.2020
Do testování vzorků na koronavirus se zapojilo i centrum Biocev Akademie věd ČR a Univerzity...
6.4.2020
Hasiči od 20. března do dnešního dne vyložili zdravotnický materiál z 19 letadel z Číny,...
Reklama