Problém ohrožující životy. Letiště Václava Havla válčí s drony

Letiště Praha v Ruzyni zveřejnilo před pár týdny své provozní výsledky za rok 2019. Z pohledu počtu odbavených cestujících se organizaci dařilo. Musí ale bojovat s narušitelem. Jedná se o drony.

Začalo to vlastně nenápadně před pár lety. V tu dobu nikdo z představitelů Českých aerolinií a Smartwings netušil, jak velké nebezpečí bezpilotní drony přinesou. Hned šest dopravních letadel na letišti v Praze muselo začátkem května 2016 okamžitě přes přerušit přistávání a kroužit pár desítek minut na sestupovém vyčkávacím okruhu, nebo naopak mašiny na zemi odložit svůj start. Letouny měly na palubě přibližně pět set cestujících.

Někteří pasažéři podle posádky začali mít obavy, že se cosi děje. Na palubě některých mašin se cestující ptali šéfa paluby a letušek, proč jsou stále ve vzduchu, a ne na zemi. Personál je na tyto situace připraven. To je podmíněno náročnou přípravou. Na palubu letadla se dostanou jen ti nejlepší a pokud vyvstane během letu problém, na letuškách to nesmí být poznat. To má kladný vliv na pasažéry, kteří by v opačném případě třeba způsobili paniku.

Premiéra na letišti a v atomové elektrárně

Je nezbytné zmínit, že tuto „dronovou“ situaci v roce 2016 řešilo Letiště Václava Havla vůbec poprvé. Ale pak to přišlo jako blesk z čistého nebe. V blízkosti přistávací a vzletové dráhy ruzyňského letiště se totiž objevil neznámý a neidentifikovatelný dron s rozpětím asi 4 metry se čtyřmi motory.

Stovky miliónů vyletěly komínem, armáda stále mlčí. Proč byla v roce 2009 v tichosti zrušena elitní vojenská jednotka SOG

Vedle lidí na věži řídilo sestup středisko APPROACH (pracoviště dispečerů navigující letouny z letové hladiny deset tisíc metrů na dráhu), dispečeři museli jednat okamžitě. Hrozilo, že se dron s některým letadlem srazí. Do té doby pracovníci letiště věděli o riziku srážky či kolize letadla s drony jen z leteckého bulletinu a z informací zahraničních kolegů. Teď to bylo naostro.

Riziko úměrně stoupá s dronovým boomem a počty dronů všude možně. Jedna neověřená informace z armádního zdroje hovoří o tom, že jeden „fanoušek“ ve věku dvacet let nepozorovaně odnesl dron z garáže svého otce a poslal dron s kamerou na exkurzi směrem k Jaderné elektrárně v Temelíně.  Jeho dron narušil naštěstí jen vnější ochranné pásmo, pak se vrátil.

Více dronů, více nehod

V Česku každoročně roste počet incidentů, které způsobují bezpilotní drony. Zatímco v roce 2015 šlo celkem o pět problémů nebo kolizí, nyní je počet trojnásobný. Několikrát se dokonce dron přiblížil k dopravnímu letadlu tak, že ho začal ohrožovat. Vyplývá to z informací, které oznámilo letiště. S tím, jak roste počet dronů v Česku, se pravděpodobnost střetu s letadlem zvyšuje. „V případě nedodržení pravidel může dojít ke sblížení, případně ke srážce s jiným letadlem. Nárůst počtu bezpilotních letadel může mít vliv na zvýšení pravděpodobnosti takových případů,“ řekl již dříve mluvčí Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký pro deník Blesk.

Následky případného střetu pak mohou být velice vážné. „Každá srážka letadla s cizím předmětem může mít následky, které mohou negativně ovlivnit letové vlastnosti letadla, jeho řiditelnost, případně správnou funkci motoru,“ uvedl Hezký. Riziko je podle něj nejzávažnější v případě dopravních letadel, kdy se může dotknout desítek až stovek pasažérů na palubě. „Například v případě nasátí do motoru je zde nebezpečí, že by mohlo dojít až k jeho destrukci, možná i požáru. Neoprávněné používání dronů v areálu Letiště Václava Havla Praha či přilehlém okolí letiště, které je jasně specifikováno, je přísně zakázáno,“ zdůraznil.

Pomoc hasičům. V Libereckém kraji začnou využívat dron

Podle pravidel s dronem lze standardně létat pouze ve vzdálenosti větší než je 5,5 km od vztažného bodu letiště. Zároveň se provozovatelé musí seznámit s postupy v řízeném okrsku letiště (CTR LKPR), kde lze létat pouze do 100 m nad zemí. Úřad pro civilní letectví intenzivně spoluprácuje s ATC (v řeči pilotů a dispečerů AIR TRAFIC CONTROL – Řízení letového provozu) a Policií ČR. Všechny tyto subjekty dokáží účinně zabezpečit letový provoz. Jinak řečeno předejít případné kolizi.

Proti technice technikou

Vedle rušení signálu a komunikace dronu s jeho provozovatelem se odborníci zabývají problematikou lokalizace dronu pomocí navigačních systémů, se kterými jsou schopny pracovat navigační moduly, které byly testovány. Dále je řešena problematika záznamu dráhy letu a určení náklonu a směru letu dronu. Drony se stávají stále populárnějšími zařízeními, která jsou používána pro vojenské, zemědělské, a především pro komerční účely, ale i zábavu.

Pro zachování bezpečného provozu civilní letecké dopravy a zajištění bezpečnosti pro všechna letadla, která se v blízkosti letiště nachází v nejrizikovější fázi letu – vzletu a přistání – je zapotřebí provoz dronů regulovat. „Pod pojem dron zahrnujeme všechna létající zařízení bez pilota na palubě, v našem pojetí v legislativě tedy bezpilotní letadlo, bezpilotní systém či model letadla. Všichni uživatelé těchto prostředků musí splňovat jasně stanované podmínky a dodržovat všechna pravidla, která určují předpisy. Neoprávněné používání dronů v areálu Letiště Václava Havla Praha či přilehlém okolí letiště, které je jasně specifikováno, je přísně zakázáno,“ řekla nám v těchto dnech Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí Letiště Praha a.s.

V oblasti detekce dronů jsou tedy jasně nastavena ochranná opatření a postupy, které se v případech porušení aplikují. „Případy neoprávněného použití dronů v okolí letiště v minulosti již evidujeme.  Zároveň se v této oblasti využívají různé technologie, které však z bezpečnostních důvodů nemůžeme více specifikovat,“ doplnila.

Podle informací Náš REGION mezi technologie patří rušičky signálu pro drony. Policisté disponují také několika policejními drony. Takové zařízení dokáže identifikovat „nepřátelský“ dron a vystřelit na něj síť, která vetřelci zastaví vrtulky, takže „nepřítel“ jde k zemi. V oblasti detekce dronů jsou tedy jasně nastavena ochranná opatření a postupy, které se v případech porušení aplikují.

Znečišťujeme mořské dno i vesmír, ukazuje planetárium

Dnes, 14:33
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
Dnes, 04:00
Nedávné uzavření okresů jasně ukázalo, jak důležitou roli v životě Pražanů hraje veřejná zeleň. Mezi...
Včera, 14:37
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:37
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
Včera, 12:06
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
Včera, 11:13
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
19.4.2021
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
19.4.2021
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
19.4.2021
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
19.4.2021
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
19.4.2021
Sofijské náměstí v Modřanech, dříve zanedbané místo připomínající jen nudný širší chodník, se loni v...
Reklama