Problém s bydlením? Praha 10 má dost bytů, ale neumí je spravovat!

Laxní přístup, nebo neschopnost? Praha 10 má v současnosti 326 prázdných nájemních bytů, z nichž jen 47 pronajala. Je to v době, kdy sehnat dostupné bydlení v hlavním městě je problém. Na tom se shodli před loňskými parlamentními volbami pražští lídři všech politických stran. Proč desítce tak trvá, aby uspokojila poptávku?

Praha bobtná. A poptávka po bydlení převyšuje nabídku. Paradoxní ovšem je, že některé obecní domy jsou poloprázdné. Jak je možné, že politici, kteří se shodují, že bydlení v hlavním městě je nutné řešit, nevidí, jak hospodaří s bytovým fondem jejich městská část? Takovým paradoxem je například Praha 10, která přichází měsíčně o miliony korun do obecní pokladny tím, že nepronajímá byty ze svého fondu.

Na holobyty doplácejí sousedé

„Bydlím v domě ve Vršovicích, kde je 11 ze 43 bytů volných. Prázdné byty přitahují vandaly, v domě bývá často hluk a nepořádek. Vadí nám, že musíme platit více za energie – vytopit byt, který sousedí s prázdnými byty, je o dost dražší,“ stěžovala si pro Koalici VLASTA jedna z obyvatelek.

Byty v Praze stále zdražují. Nových je nedostatek. Kdo za to může?

Právě opoziční klub zastupitelů VLASTA upozorňuje, že vedení desítky se nechová jako řádný hospodář a správce bytového fondu. „Jeden z  bytů je volný od roku 2009, jak jsme se dozvěděli z  odpovědi správcovské firmy na žádost o informaci poslankyně Olgy Richterové. Je neopravený a údajně vyčleněný pro případ havárie. Dva z volných bytů jsou dokonce opravené a volné od roku 2015,“ uvedla na svém webu VLASTA.

Opravují prý postupně

Podle radnice se byty opravují postupně a přesně tak se i dávají zájemcům o pronájem. Jenže podle údajů z března 2018 jde ze 326 o 69 opravených bytů, z nichž 22 nešlo do žádného losování.

Zájem o bydlení v prstenci Prahy neustále roste

Proč trvá tak dlouho pronajmout opravené byty? Tiskový mluvčí Prahy 10 Vít Novák už měsíc nebyl schopen redakci odpovědět, zřejmě jej milion čtenářů, kteří čtou Náš REGION, nezajímá.

Desítka řeší, zda chce tramvajovou trat do Malešic

Opoziční VLASTA má řešení?

Podle opozice jde o laxnost vedení radnice. „Žádný soukromník by se svým majetkem nejspíš takhle nenakládal. Sečteno a podtrženo: systém správcovských firem je nepřehledný. Výběrové řízení na nového správce se nedaří dotáhnout do konce. Trvá od roku 2015 a momentálně bylo zrušeno a bude vypsáno znovu. Souhrnná výše dluhů na nájemném je přes 80 milionů. Prázdných bytů bylo v první čtvrtině roku 2018 celkem 326. Chybí koncepce bydlení. To všechno je velmi špatná vizitka starosty Nováka,“ kritizuje VLASTA.

Obce trápí nedostatek sociálních bytů. Ministerstvo spustilo web o sociálním bydlení

A jak by problém řešila? „Začneme systematicky pracovat s  pohledávkami. Co nejvíce bytů rychle opravíme a pronajmeme. Revidujeme pravidla losování bytů a vstupní kritéria. Zrevidujeme byty krizové intervence. Příjmy z pronájmů a prodejů z velké části investujeme zpátky do bydlení. Nastavíme spolupráci správcovské firmy s městskou částí tak, aby mohla okamžitě začít pracovat s nájemníky, kteří přestanou platit. Budeme hledat vhodná řešení předtím, než dluhy začnou nekontrolovaně růst. Připravíme střednědobý plán nakládání s byty, jež jsou strategickým majetkem Prahy 10. Konec bezradné radnice,“ uvedla na svém webu.

Dnes, 18:20
„Řada lidí možná toto místo objevila teprve letos na jaře, když se zazelenala velká travnatá...
Dnes, 11:40
Rada Prahy schválila záměr odkoupit pozemky, na kterých stojí část areálu tenisových kurtů na Letné,...
Dnes, 10:30
Symbol vzdoru, i tak by se dala nazvat jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek Petřínská rozhledna....
Včera, 18:57
Zastupitelé hl. m. Prahy na čtvrtečním zasedání schválili rozšíření spolupráce na projektu Kampus Hybernská formou...
Včera, 17:45
Archeologická sonda na hřbitově v Ďáblicích by v létě měla zjistit, kde byly uloženy ostatky...
Včera, 08:04
Původně provizorní nádraží sloužilo cestujícím od 7. července 1947 a přečkalo veliký rozvoj autobusové dopravy...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
3.7.2020
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
Reklama