Problém v Praze. Velký rozmach drogově závislých ve Vrchlického sadech

Pražský Sherwood. Tak se přezdívá Vrchlického sadům, tedy parku před Hlavním nádražím. Ten je „slavný“ především pro vysoký počet bezdomovců a uživatelů drog. A během koronavirové pandemie došlo k razantnímu nárůstu jejich počtu.

Vedle drogově závislých, kteří jsou většinou zároveň bez domova, se zde však navíc rozšířilo i nocování romských obyvatel. Ti se sem sjíždějí ze všech koutů České republiky a ve Vrchlického sadech mají nocoviště. I to byl důvod, proč Praha 1 zintenzivnila kontrolu těchto míst městskou i státní policií. Počet drogově závislých se zde ale stále pohybuje v mnohem vyšších číslech, než jak tomu bylo před zavedením nouzového stavu.

Tento problém tak Praha 1 začala řešit nejen s policií, ale i s neziskovými organizacemi. Mezi ně patří například organizace Progressive. Společně nasbírají každý týden okolo 300 použitých stříkaček, a to jen v okolí Hlavního nádraží. V těchto místech je následně zajišťován úklid a dezinfikování zasažených prostor.

Nejčastěji užívanou drogou mezi závislými je konopí. Dále převažuje pervitin a z opiátů je to substituční lék Subutex. Praha 1 spolu s neziskovkami a policií také už dlouhodobě bojuje s projevy závislosti na omamných látkách a řeší důsledky, prevenci i to, jak se závislosti zbavit. Díky sběru použitých stříkaček a jejich bezpečné likvidaci je také sníženo riziko kontaktu s infikovanou jehlou.

V roce 2016 byly instalovány kovové kontejnery pro bezpečné odložení použitých jehel. Díky tomu bylo v období od 24. srpna do 8. září 2020 nalezeno neziskovou organizací Progressive v okolí Hlavního nádraží celkem 417 použitých stříkaček. Z nich 259 se nacházelo v kovových kontejnerech. Zbylých 158 bylo nasbíráno kolem.

Včera, 18:20
Se změnou v provozu mobilních sběrných dvorů musejí počítat obyvatelé šesté městské části. Důvodem je...
Včera, 17:40
Fotografie zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze, filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, můžete obdivovat...
Včera, 17:00
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Včera, 17:00
Nebojácný strážník městské policie v době svého volna zadržel sedmnáctiletého mladíka, který spolu se svým...
Včera, 16:20
Policie už ukončila vyšetřování lednového pádu muže pod metro ve stanici Anděl a navrhla podání...
Včera, 14:20
Na pražské Jižní spojce začne ve středu 23. září poslední fáze oprav. Rekonstruován bude pravý...
Včera, 13:00
Pražskou zoologickou zahradu navštívilo letos zatím přes 800 tisíc návštěvníků. Přes toto číslo se návštěvnost...
Včera, 12:20
Vadí jim zejména, že to nekonzultoval s koaličními Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a...
Včera, 11:00
Pražští kriminalisté vyšetřují vraždu muže, jehož tělo našli v pátek v suterénu jednoho z domů...
Včera, 07:35
Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v...
20.9.2020
Vladimír Holan (16. září 1905 v Praze – 31. března 1980 tamtéž) byl jeden z...
Reklama