Proč oblíbené Park Café v Riegrových sadech skončilo? A jaká je historie pohostinství v tomto oblíbeném parku?

V samém srdci Královských Vinohradů vznikly roku 1902 spojením bývalé zahrady Kanálka a zahrad usedlostí Saracinka, Pštroska, Švihanka a Kuchynka sady. Park založil o dva roky později ředitel Městských sadů Leopold Batěk.

Roku 1913 se na jejich kraji zjevila Myslbekova bronzová socha českého politika Františka Ladislava Riegra (1818 – 1903), takže je jasné, o kterých sadech hovoříme.
Z někdejších usedlostí zůstala zachována jen Saracénka neboli Vozová, dnes slouží jako mateřská školka.

Zchátralá Švihanka (Švihovka) čp. 28 byla stržena a na jejím místě vystavěna známá Šretrova restaurace. Plány vyhotovil František Marek (1899 v Borovnici, okr. Trutnov – 1971 v Praze), stavělo se v letech 1931 až 1933, o rok později přibyl ještě hudební pavilon. Ve své finální podobě šlo o velmi zajímavou konstruktivistickou stavbu. Nacházely se zde nejrůznější spolkové místnosti, salonky, svatební sál, taneční sály a pivnice. Dvě části celoročně otevřené velké terasy nabízely úctyhodných 1200 míst k sezení. Na střeše restaurace se nacházela velká vyhlídková terasa, u hlavní části letní zahrady pak hudební pavilon a velký taneční parket, na kterém se denně tančívalo na kolečkových bruslích.
(Pro zajímavost doplním, že týž Marek spolu se Zdeňkem Jirsákem a Václavem Vejrychem signoval roku 1938 plány nedaleké sportovní haly TJ Bohemians. Vinohraďáci říkají, že je to největší tělocvična na světě.)

Praha 2 nákladně rekonstruuje Riegrovy sady. Víte, že na jejich místě byly původně vinice?

Restaurant Josefa Šretra sloužil po 2. světové válce více než dvacet let tělovýchově, v roce 1965 byl objekt renovován a hostinec znovu zprovozněn.

„Restaurace je zařízena především k poskytování služeb při hromadných a slavnostních akcích, čemuž je přizpůsoben její interiér. Denní provoz, ale i akce odpovídající počtem hostů kapacitě místností, se soustřeďuje do dvou provozních místností, nazývaných restaurace a kavárna. Jsou podobně zařízeny, k dennímu občerstvení slouží i samostatný denní bar s hudební skříní. V 1. patře je velký sál až pro 180 hostů, kde se na objednávku pořádají konference, podnikové oslavy, koncerty i různá klubová setkání,“ charakterizuje podnik Jan Šusta v Průvodci pražským pohostinstvím.

„V letní sezóně je otevřena letní zahrada, kam se vejde až jeden a půl tisíce lidí. V dnešní době ožívá hlavně o volných dnech, když na zahradě hraje dechovka. Restauraci v běžném provozu se podává jen několik hotových jídel, pro akce zde však připraví všechny druhy pohoštění (od párků až po hostinu o několika chodech). Včetně řady specialit. Čepují se dva druhy piva, plzeňský Prazdroj a desítka Popovice.“ Jen podotýkám, že Šustův průvodce vyšel v roce 1982.

S těmi konferencemi je to opravdu tak, jak Šusta píše. Autor těchto řádek potvrzuje, že zde osobně byl na dvou poměrně význačných schůzích.
Na jaře 1989 se tu uskutečnilo polooficiální fórum Nezávislého mírového sdružení a 20. listopadu 1989 tady bylo ustaveno Nezávislé sdružení novinářů. (Kde je mu konec?!)

Poklad ve zdech starého novoměstského pivovaru. Co vám o něm můžeme prozradit?

Dnes už v samotném objektu restaurace není, v budově sídlí reklamní agentura McCANN.

Mimochodem – v Riegrových sadech stojí také vyhlídkový pavilon s kavárnou, zvaný Mlíkárna. Dřív tam, jistě nejen dámy v klobouku a maminky s kočárky, chodívaly na dobroty vyrobené z mléka. Dnes je tu restaurace s dvoupatrovou střešní terasou. Vyhlídku ale už téměř úplně přerostly okolní stromy.

Ale vraťme se k Šretrově restauraci. A pohleďme do lednového vydání Novin Prahy 2. „Proměna tohoto známého místa v Riegrových sadech začala v 90. letech minulého století, kdy byla Šretrova restaurace s přilehlými pozemky (dnes oplocenými) zprivatizována a přeměněna na administrativní budovu. Později se na těchto soukromých pozemcích k hlavní stavbě podél hranice s dětským hřištěm přistavěla restaurace známá jako Restaurant Park Café. K ní patřilo i pódium s veřejnými WC.

Na ploše před pódiem byly nájemci (Versus spol. s r.o.) povoleny provizorní stavby dvou stánků se dvěma přístřešky a zahradní stoly se židlemi. Dvacet let zde bylo rušno. V říjnu loňského roku obdržel stavební úřad Prahy 2 oznámení, že nájemce, tedy společnost Versus, odstraní všechny drobné stavby spojené s provozem zahradní restaurace i související mobiliář. To bezprostředně po oznámení udělal.

Císař sesedl z koně a šel na pivo. Příběh starého domu z Dlouhé ulice

Důvodem je vypršení nájemní smlouvy, uzavřené se soukromým vlastníkem pozemku, kterým je dle výpisu z katastru nemovitostí ZET-Invest s. r. o.
Jak současnou situaci vnímá radnice Prahy 2?
Především městská část není vlastníkem nemovitosti, nemůže tedy do cizího majetku zasahovat, ani vypisovat výběrové řízení na nového nájemce. „Určitě se ale o další osud tohoto místa budeme zajímat a případně hledat způsoby řešení této situace.“

Vlastník i každý případný nový nájemce ale musí počítat s tím, že Riegrovy sady jsou památkově chráněné, a přizpůsobit tomu své podnikání,“ říká místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek. Bývalý provozovatel restaurace i zahrádek Michal Bárta vysvětluje, proč v tichosti opustil místo, do něhož dvacet let investoval spoustu energie a nápadů. „Vypršela nájemní smlouva. Všechno je pryč, podle smlouvy jsem byl povinen zahradní část uvést do původního stavu. Možná někdo časem otevře restauraci, která je zkolaudovaná,“ vysvětluje Michal Bárta. A dodává, že každý nájemce se bude potýkat s podobnými problémy jako on, přinejmenším v zahradní části. Bude muset respektovat památkovou ochranu parku, dodržovat hygienické normy ohledně kapacit WC a řešit problém vjezdu pro zásobování.“

Najde někdo další odvahu a zapálení?

Zdroj: kla: Park Café v Riegrových sadech ukončilo provoz; Noviny Prahy 2

FOTO: Restaurace v Riegrových sadech

Restaurace v Riegrových sadech - 1 pzelenáRestaurace v Riegrových sadech - 2 švihanka asi 10Restaurace v Riegrových sadech - 4 šretrova resta čroRestaurace v Riegrových sadech - 5 43_004Restaurace v Riegrových sadech - 6 mlíkárna, jolana nováková čro
Další fotky
Restaurace v Riegrových sadech - 0 ++
Včera, 18:44
Moderní pěší zóna, kde se budou lidé procházet po tzv. česaném betonu, japonské stromy sephory,...
Včera, 18:02
Obyvatelé a návštěvníci Prahy se mohou v Podskalí svézt na replice historického šífu. Jedná se...
Včera, 16:24
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Režisérka Eva Toulová
Včera, 16:24
Stela Nebeská je šestatřicetiletá žena, neúspěšná herečka, které se rozpadá manželství, má před rozvodem, přičemž...
Včera, 14:58
Praha je velmi bohatá na výskyt různých druhů ptáků, z nichž řada dokonce patří mezi...
Včera, 07:37
Ve Valdštejnské zahradě v Praze začala výstava, která připomene 130 let do narození spisovatele a...
11.8.2020
Vlastně nemají volno, je léto, písničkáři jsou na festivalech, obrážejí hrady a zámky a jiné...
10.8.2020
Neznámý vandal poničil v noci z neděle na pondělí výstavu připomínající justiční vraždu Milady Horákové...
8.8.2020
Novorenesanční restaurace Bohemia, původně Petzoldův plzeňský restaurant z roku 1891, která léta chátrala, se rekonstruuje....
7.8.2020
Uvidíte nejmodernější a největší technickou knihovnu v České republice. Prohlídky se konají od poloviny července...
Zdeněk Hořánek
6.8.2020
Společnost SNEO, kterou vlastní městská část a která má na starost správu městského majetku, má...
Reklama