Prohlídky největší a zároveň nejstarší knihovny technické literatury v ČR seznámí s historií i současností

Uvidíte nejmodernější a největší technickou knihovnu v České republice. Prohlídky se konají od poloviny července vždy ve čtvrtek od 10.00 hodin, zájemcům přitom stačí dostavit se vždy v 9.50 hodin před Ballingův sál v přízemí budovy, tedy před vchod Národní technické knihovny číslo 4.

Běžně se knihovna neotvírá

Jde přitom opravdu o lákavou nabídku, protože komentované exkurze svého sídla v dejvickém kampusu nabízí knihovna běžně zdarma jen studentům středních, vyšších odborných a vysokých škol a také pracovníkům výzkumných a vývojových pracovišť, knihoven a informačních center.

„Nyní se však podmínky mění, protože kvůli situaci z posledních měsíců se do knihovny dostanou pouze registrovaní uživatelé. Vstup na jednorázový lístek není možný,“ upozorňuje knihovna.

Národní technická knihovna slaví. Historickému fondu je už 300 let

A co zajímavého na účastníky čeká? Seznámí se s historií a nabízenými službami Národní technické knihovny, prohlédnou si architekturu nové budovy a uslyší řadu zajímavostí. „Uvidí například věrnou kopii dekretu z roku 1717, kterým zemské stavy jmenovaly Ch. J. Willenberga prvním stavovským profesorem inženýrství a položily tak základy dnešní ČVUT i NTK. Architektonicky oceňovanou knihovnu si projdou od přízemí po nejvyšší patro.“

Největší a nejstarší v Česku

Národní technická knihovna je největší a zároveň nejstarší knihovna technické literatury v České republice. V moderní budově v centru Kampusu Dejvice nabízí klíčové informační zdroje, kvalitní služby a velkorysý prostor pro studium a týmovou práci. Funguje také jako společenské centrum s galerií, kavárnou a konferenčním sálem.

Z historie knihovny

  • Fond dnešní Národní technické knihovny v Praze vznikl v roce 1718 jako sbírka knih prvního stavovského profesora inženýrství Christiana Willenberga (1655 – 1731). Stavovská profesura inženýrství byla zřízena dekretem českých stavů z 9. listopadu 1717 s platností od 1. 1. 1718 za účelem výuky „vojenských dovedností“, zejména stavby opevnění.
  • Tímto dekretem byl Ch. J. Willenberg jmenován profesorem inženýrství a dostal 300 zlatých „jednou provždy“ na nákup knih a učebních pomůcek. Knihy, o nichž se dá předpokládat, že patřily do této počáteční sbírky, uchovává NTK ve svých fondech dosud.
  • Stavovský dekret z 9. 11. 1717 určil prof. Willenbergovi 12 žáků, které byl povinen vyučovat ve svém bytě, kde měl rovněž uchovávat knihy a učební pomůcky zakoupené z přidělených 300 zlatých. Prof. Willenberg bydlel tehdy v Praze na Malé Straně v tzv. Saském domě.
  • V roce 2006 započala stavba Národní technické knihovny (NTK) v areálu technických vysokých škol v Praze 6 – Dejvicích. V září 2009, kdy byla budova slavnostně otevřena veřejnosti, změnila knihovna název na Národní technická knihovna.
  • V nové budově v Dejvicích jsou přístupné knihovní fondy NTK (původně Státní technické knihovny) a část fondů knihoven Českého vysokého učení technického v Praze a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
  • Budova NTK pojme více než 1,7 milionu svazků. Nejžádanější tituly jsou volně přístupné přímo na místě, a to v počtu až 500 000 svazků. Kromě toho NTK nabízí 1 286 studijních míst, 448 relaxačních míst (z toho 33 ve venkovních atriích), 18 týmových studoven či 29 individuálních studoven. Nová budova poskytla knihovně prostor nejen pro moderní služby, ale i pro pořádání konferencí, výstav a dalších kulturních aktivit.

ZDROJ: NÁRODNÍ TECHNICKÁ KNIHOVNA

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Včera, 18:20
Se změnou v provozu mobilních sběrných dvorů musejí počítat obyvatelé šesté městské části. Důvodem je...
Včera, 17:40
Fotografie zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze, filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, můžete obdivovat...
Včera, 17:00
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Včera, 17:00
Nebojácný strážník městské policie v době svého volna zadržel sedmnáctiletého mladíka, který spolu se svým...
Včera, 16:20
Policie už ukončila vyšetřování lednového pádu muže pod metro ve stanici Anděl a navrhla podání...
Včera, 14:20
Na pražské Jižní spojce začne ve středu 23. září poslední fáze oprav. Rekonstruován bude pravý...
Včera, 13:00
Pražskou zoologickou zahradu navštívilo letos zatím přes 800 tisíc návštěvníků. Přes toto číslo se návštěvnost...
Včera, 12:20
Vadí jim zejména, že to nekonzultoval s koaličními Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a...
Včera, 11:00
Pražští kriminalisté vyšetřují vraždu muže, jehož tělo našli v pátek v suterénu jednoho z domů...
Včera, 07:35
Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v...
20.9.2020
Vladimír Holan (16. září 1905 v Praze – 31. března 1980 tamtéž) byl jeden z...
Reklama