Projde dnes Libeňský most zatěžovací zkouškou? Postupně se na něj vyskládá 547 tun

Další fotky

Na pražský Libeňský most najely dnes ráno při zatěžovacích zkouškách dvě tramvaje těžké 66 tun. Postupně k nim přidávají zátěžové vaky na chodníky. Následně na něj najede osm 41 tun těžkých nákladních vozů. Celkem bude dnes na mostě zátěž 547 tun.

Cílem zkoušky je zjistit, v jakém statickém stavu se most nachází.  Práce na mostě budou pokračovat do dnešní půlnoci. Most bude kvůli zkouškám uzavřen také příští sobotu.

Zkouška se týká pěti středních obloukových polí mostu přes Vltavu. Na most odborníci nejdříve připojili měřící přístroje. Poté začalo od 6:30 měření bez zátěže. Následně na něj najely tramvaje a na chodnících začala přibývat závaží.

„Potom tam budou postupně najíždět nákladní automobily, které jsou na to speciálně připraveny, mají nosnost 41 tun a bude jich celkem osm,“ řekl Ludvík Hegrlík, ředitel odborné společnosti Inset . Takto těžké vozy do Prahy běžně nesmí vjet, odborníci proto potřebovali zvláštní povolení. V poslední fázi se uskuteční takzvané dynamické zkoušky, které budou spočívat v pojíždění tramvají.

Zátěž, na kterou se dnes testuje, podle Hegrlíka v běžném provozu na mostě nikdy nebude. Testovací zátěž bude dnes na mostě osm hodin, po které budou odborníci měřit chování mostu. Nákladní vozy, tramvaje i vaky na chodnících musí být umístěny podle projektu, který počítá s přesností umístění v řádu centimetrů. „Společně s geodety máme přesně určena místa, kam nákladní automobily i tramvaje musí dojet,“ řekl Hegrlík.

Je Libeňský most na spadnutí? Proč ho Praha uzavře?

Libeňský most je soumostí tvořené historickým mostem přes Vltavu a tzv. inundačním na břehu, který slouží jako protipovodňová ochrana a pod jehož oblouky protéká při povodních voda. Most z roku 1928 se nikdy neopravoval a je ve špatném stavu. V minulosti se na něm uskutečnila jedna zatěžovací zkouška, ale pouze na inundačním poli u Palmovky.

Praha má problémy se stavem mostů dlouhodobě. Na začátku prosince 2017 spadla lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou a při nehodě se zranili čtyři lidé. Ve špatném stavu je několik mostů přes Vltavu, mezi nimi například Hlávkův, most Legií a Palackého most. Město prostřednictvím TSK zahájilo diagnostiku jejich stavu.

FOTO: Libeňský most

Libeňský most - Libeňský mostLibeňský most - Libeňský mostLibeňský most - Libeňský mostLibeňský most - Libeňský mostLibeňský most - libeňský most
Další fotky
Libeňský most - libeňský mostLibeňský most - Libeňský most TOP 09 petice Most Krnáčové a Dolínka Praha 7 Praha 8Libeňský most - libeňský most uzavřen praha 7Libeňský most - Libeňský most Praha 7 Praha 8Libeňský most - Libeňský most TOP 09 petice Most Krnáčové a Dolínka Praha 7 Praha 8Libeňský most - Libeňský most TOP 09 petice Most Krnáčové a Dolínka Praha 7 Praha 8
Dnes, 14:38
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
Včera, 15:18
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
Včera, 13:13
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Včera, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Včera, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
24.5.2020
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
24.5.2020
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
Reklama