7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

Projděte se okolím Müllerovy vily s odborným komentářem

Poznat okolí Müllerovy vily a dozvědět se z úst odborníků nejrůznější zajímavosti mohou obyvatelé šestky v následujících měsících. Centrum památek moderní architektury Studijního a dokumentačního centra Norbertov totiž připravilo komentované vycházky okolím vily.

Reklama

Účastníci společných procházek přímo v terénu získají povědomí o zajímavé historii Střešovic, Ořechovky a také části Břevnova. Vycházky budou probíhat v měsíčních intervalech od ledna do listopadu a vždy se zaměří na konkrétní část čtvrtí. Podrobný rozpis bude průběžně aktualizován, k nahlédnutí je na webových stránkách www.muzeumprahy.cz.

V lednu se účastníci seznamovali s historií Střešovic a s archeologickými nálezy na takzvané Masarykově parcele, v únoru vycházka vedla do kostela sv. Norberta. Další společné procházení s odborným výkladem je naplánováno na 17. března, začíná se ve 14.00 hodin a půjde se od Müllerovy vily k vojenskému hřbitovu.

Zbytky barokního opevnění

Pořadatelé zvou na vycházku, která povede kolem zástavby dvojdomků v ulici Nad Hradním vodojemem a prvorepublikovou družstevní zástavbou Vratislava Lhoty v Sibeliově ulici. Pokračovat se bude k funkcionalistické vile architekta Vladimíra Grégra a přes Hládkov a bývalou Octárnu až k bývalému vojenskému hřbitovu a zbytkům barokního opevnění.

Chcete být jako hrabě Černín nebo kníže Lobkovic? Staňte se donátory poutní cesty k loretě do Hájku!

Vila podnikatele Františka Müllera, kterou vytvořil v ulici Nad Hradním vodojemem ve Střešovicích světoznámý architekt Adolf Loos, nabízí strhující příběh, jímž se může pochlubit jen málo staveb. Když brněnský rodák Loos potkal v roce 1923 majitele stavební firmy Kapsa-Müller Františka Müllera, oba muži si okamžitě porozuměli. Müller se chtěl s rodinou přestěhovat z Plzně do Prahy, a jelikož mu to jeho finanční situace umožňovala, oslovil s žádostí o projekt právě klasika světové architektury Loose. Tehdy ještě netušil, že tak vykročil ke vzniku jedné ze šesti nejvýznamnějších rodinných vil světa, ale rovněž neměl potuchy, že to bude pořádně trnitá cesta.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Před 9 minutami
V úterý 19. března zahájila Polovina nebe, o. p. s., ve spolupráci s Beauty Body...
Před 1 hodinou
Jako poklidné by se dalo popsat bydlení ve Vokovicích či na Hanspaulce. Ta se v...
Před 2 hodinami
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Dnes, 11:00
Policie zadržela a obvinila šestadvacetiletého muže, který má podle kriminalistů na svědomí minimálně 31 požárů...
Dnes, 09:25
Hlavní město nechá vypracovat architektonicko-urbanistickou studii Slunečního náměstí a promenády podél Seidlerovy ulice v Praze...
Dnes, 08:28
Rada Prahy 15 schválila nový projekt s názvem Stromy života. Díky němu mohou rodiče nových...
Nová výstavba
Včera, 18:38
Průměrná plocha nového prodaného bytu v Praze byla na konci loňského roku 65 metrů čtverečních....
Včera, 16:30
Praha zapůjčí Moravskému Krumlovu Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Podmínkou je, že vytvoří pro dílo vhodné...
Včera, 13:31
Státní veterinární správy vydala mimořádné veterinární opatření týkající se včelího moru. Onemocnění bylo diagnostikováno u...
Včera, 13:30
Pražský kompost z Kompostárny hl. m. Prahy ve Slivenci má své využití nejen u drobných...
Reklama