Projekt Administrativního centra Budějovická pokračuje. Místní i radnice se bouří

AC Budějovická_vizualizace

Bezmála sedm let trvající spor o moderní věžák B2 Tower Prague se znovu rozostřil. Koncem ledna tohoto roku oznámil Úřad městské části Prahy 4 znovuzahájení územního řízení. Na plánovanou kancelářskou budovu si přitom stěžují jak radnice Prahy 4, tak i místní obyvatelé, kteří se bojí zhoršení životní úrovně.

Developer má věžák postavit na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova. Na parcele o výměře necelých 980 metrů čtverečních by měla vniknout výšková budova Administrativního centra Budějovická (AC Budějovická) s 19 nadzemními a pěti podzemními podlažími. Firma už jednou povolení stavět od Magistrátu hlavního města Prahy získala.

Místní i radnice se bouří

Proti stavbě se postavili před zhruba čtyřmi roky místní obyvatelé, kteří sepsali petici, pod kterou se podepsaly asi dvě tisícovky lidí. Podle autorů původní petice přitáhne budova stovky automobilů a tím zvýší hluk v okolí.

„K územnímu řízení o umístění této stavby vyjádřili nesouhlasné stanovisko vlastníci sousedních nemovitostí, občanské spolky, Institut plánování a rozvoje a vlastníci administrativních budov v okolí,“ uvedla radní pro územní rozvoj a výstavbu Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice). „Stavební úřad přesto územní rozhodnutí vydal. Proti němu se podle ní městská část Praha 4 určitě odvolá.

Na Praze 1 zatím se zákazem elektrokoloběžek vyčkávají

Právě na nedostatek zeleně a znečištěné ovzduší si obyvatelé stěžují nejčastěji. „Pokud by se ten projekt realizoval, tak by silně znehodnotil úroveň a komfort přinejmenším několika desítkám obyvatel ze sousedních paneláků v Ješetické ulici. Především ztrátou příjemného výhledu do prostoru a oslunění. Posléze zvýšením dopravního ruchu a tím i navýšení exhalací. Pro představu vzdálenost navrhované výškové budovy od nejbližšího obytného domu je přibližně 20 metrů,“ vyjadřují se lidé na sociálních sítích.

Další peticí proti developerovi

Současné vedení radnice Prahy 4 se stavbou také nesouhlasí. „Jsme přesvědčení, že chystaný objekt v navržené podobě výrazně zhorší denní osvětlení okolních staveb a je i v zásadním rozporu s platným územním plánem, respektive s limity možného rozvoje v tomto území,“ řekl radní Patrik Opa (ODS).

Radnice si podle textu v petici přeje, aby se pozemek opět stal veřejným prostorem a byla na něm postavena stavba, která by skutečně sloužila veřejnosti. Městská část Praha 4 počítá i s možností vybudování parčíku, který by lidem v tomto nadlimitně zatíženém území poskytoval úlevu a ochranu před nebezpečným polétavým prachem.

Podle radnice by plánovaná výstavba pro obyvatele Prahy 4 znamenala další zhoršení životního prostředí. Rada městské části Prahy 4 proto odmítla žádost společnosti OPAL REAL na vybudování horkovodní přípojky pro tuto stavbu. „Takové předimenzované projekty, jako je Administrativní centrum Budějovická, v Praze 4 nepotřebujeme a nechceme. Odmítáme je, protože v oblastech už nyní značně zatížených dopravou dále zhoršují a znečišťují území, obtěžují naše obyvatele nadměrným automobilovým provozem, hlukem a emisemi z výfukových plynů,“ říká starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice).

Trojská botanická zahrada otevře venkovní expozice veřejnosti

Nový dům má mít pravidelný, téměř čtvercový půdorys s mírně zkoseným rohem rovnoběžně s Vyskočilovou ulicí. Vysoký má být až 72 metrů s 19 nadzemními a pěti podzemními podlažími se 70 garážovými stáními. Podle stránek developera se má jmenovat B2 Tower a má nabídnout až 12 tisíc metrů čtverečních kanceláří.

Administrativní centrum na křižovatce Budějovická a Vyskočilova plánuje postavit stejný investor, který v současné době staví v Jihlavské ulici Administrativní centrum Kačerov. Městská část podporuje veřejnost, která si přeje, aby Magistrát hlavního města Prahy a Praha 4 společně odkoupily pozemek od jeho nynějšího vlastníka a aby na tomto místě byl zachován veřejný prostor, který budou moci využívat obyvatelé Prahy. Vyjádření developera se redakci přes veškerou snahu nepodařilo získat.

Dnes, 17:33
V rámci podpory kulturních institucí v době po koronavirové krizi se hlavní město rozhodlo umožnit...
Dnes, 07:38
Národní muzeum otevřelo 2. července v pořadí už čtvrtou „pokoronavirovou“ výstavu, tentokrát s názvem Poklady...
Včera, 18:51
Malostranská beseda v červenci absentuje, přesněji se soustředí na program na Střeleckém ostrově. Muzika ale...
Včera, 16:15
Hlavní město schválilo dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace...
Včera, 15:42
Nový zookoutek v lesoparku v Kamýku přivítal první návštěvníky. Celý areál prošel zásadní proměnou, během...
Včera, 14:40
Do pěti let propojí Prahu 6, Troju a Prahu 8 lanová dráha. Zastupitelstvo hl. m....
Včera, 13:22
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo poskytnutí dotace z Fondu rozvoje dostupného bydlení na území hl....
Včera, 10:35
Sezonu zahájí až na přelomu července a srpna. Teď probíhá testování bazénové technologie a kolaudační...
6.7.2020
„Řada lidí možná toto místo objevila teprve letos na jaře, když se zazelenala velká travnatá...
6.7.2020
Rada Prahy schválila záměr odkoupit pozemky, na kterých stojí část areálu tenisových kurtů na Letné,...
Reklama