Prominentní developer Penta nejspíše obří budovu od Zahy Hadid dostaví. Navzdory všem

Zatímco Penta čeká na stavební povolení první fáze obřího projektu od Zahy Hadid u pražského Masarykova nádraží, na magistrátu leží podnět Národního památkového ústavu ke zrušení územního rozhodnutí pro tentýž projekt. Mezi tím byli ostatní odpůrci stavby vyšachováni a Penta projekt ozelenila. Okolnosti naznačují, že developer má na Pražském magistrátu dveře otevřené a nakonec uspěje.

Projekt administrativního komplexu Masaryk Centre 1 získal za podivných okolností územní rozhodnutí od stavebního úřadu už před časem.

„Územní řízení vedl stavební úřad Prahy 1. Ten připomínky Arniky formálně vypořádal, ačkoli souběžně vyloučil Arniku i další spolky z řízení, respektive Arniku jako účastníka vůbec nezahrnul. Vypořádání je ovšem velmi formální, argumentace do značné míry vychází z projektové dokumentace investora, vykopírované jsou celé pasáže, to by tak samozřejmě být nemělo, stavební úřad musí použít svoji argumentaci,“ uvedl mluvčí Arniky Jiří Kaňa.

Tento postup umožnili stavebnímu úřadu Prahy 1 zejména památkáři usazení na magistrátu.  Projekt posvětili i přes rozpor s Národním památkovým ústavem. Kontroverzní rozhodnutí, které umetlo projektu Penty cestu, tak mělo obdivuhodnou oporu přímo ve strukturách pražského magistrátu.

„Územní rozhodnutí o umístění stavby Masaryk Centre 1 bylo vydáno dne 17. dubna 2020 na základě souhlasného stanoviska Odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy. Jeho závazné stanovisko se nevypořádalo s odbornou argumentací nesouhlasného vyjádření NPÚ,“ uvedl památkový ústav.

Ten proto požaduje zrušení územního rozhodnutí a podal podnět k přezkumu.

„Některá odvolání jsou již vyřízená, ale o podnětu NPÚ ještě rozhodnuto nebylo,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Když šlo o dohodu se společnostní Penty, kterou podepsal 1. náměstek primátora Petr Hlaváček, a na základě níž se magistrát vzdal práva na odvolání v územním řízení, dokázala Praha vše vyjednat během jediného víkendu.

Zásadní podnět památkového ústavu ale od května vyřešen není a ostatní odpůrci zůstali vyšachováni.

„My hlavně očekáváme, že se s tímto nesnadným úkolem správní orgán magistrátu hlavního města Prahy řádně vyrovná,“ uvedla za památkový ústav Andrea Holasová.

„O odvolání proti územnímu rozhodnutí doposud rozhodnuto nebylo, odbor stavebního řádu MHMP již nicméně potvrdil neúčast Arniky v řízení. Lze proto očekávat, že zamítnuto bude i odvolání proti územnímu rozhodnutí,“ dodal Káňa.

Obří, až devítipatrové budovy Penty, se tak nejspíš arogantně usadí v Historickém centru Prahy, zapsaném na seznam světového kulturního dědictví UNESCO i přesto, že jsou významně vyšší, než mají být.

Historické centrum Prahy v ohrožení, hrozí mu zařazení na seznam ohrožených památek UNESCO

Penta ale projekt upravila, přidala do něj více zeleně.

„Zásadním způsobem se od původního projektu neodlišují, ale samozřejmě prodělaly nějaký vývoj,“ uvedl pro E15 realitní šéf Penty Petr Palička.

„Změny v projektu jsou spíše PR charakteru, ozelenění je v kontextu lokality a míry hustoty zástavby nevýznamné, jinak se na projektu de facto nic nezměnilo. Možná je to důsledek poměrně širokého občanského odporu proti projektu, ale představa jakékoli pozitivní změny je zcela iluzorní,“ dodal Káňa.

Problém, kdy by projekt mohl o územní rozhodnutí přijít, si společnost Penta nepřipouští.

„My o takové variantě neuvažujeme, protože jsme postupovali v souladu se zákonem a pro zrušení územního rozhodnutí nevidíme důvod, který by byl relevantní,“ uvedl mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Je tak otázkou, kdo by v takovém případě za fiasko velké investice, nesl odpovědnost.

„Kdyby my jsme stáli u toho okamžiku zrodu toho projektu, tak budeme reagovat jinak. Chtěli bysme architektonickou soutěž, ale v té situaci dneska nejsme,“ vyjádřil se náměstek Hlaváček odpovědný za oblast územního rozvoje a územního plánu pro ČT.

Připomeňme, že na plánování a výstavbu ve městě má Petr Hlaváček vliv už od roku 2015, kdy byl ředitelem Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Šéf pražského institutu rozvoje: Chybí shoda na rozvoji Prahy

Celému problému přitom šlo předejít, pokud by tato instituce a pražský magistrát hájili zájmy Prahy, systematicky ji rozvíjeli a hlídali dodržování pravidel, tedy místo toho, aby fungovaly jako úslužná podatelna pro developery.

S přispěním JŠ

Dnes, 12:29
Hlídky Městské policie hlavního města zatím v lednu řešily 40 případů otevřených restaurací a barů...
Dnes, 09:25
Rok po zrušení lékařské pohotovosti v malešické poliklinice jsme se ptali v okolí metra Strašnická...
Včera, 18:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 18:00
Na ministerstvu zdravotnictví dnes skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil loni od...
Včera, 13:13
Hlavní město připravilo web ockovani.praha.eu, kde návštěvníci naleznou informace k očkování. Web má rovněž vyvracet zavádějící...
Včera, 10:20
Zbigniew Kalina získal cenu Thálie pro činoherce do 33 let i Cenu českého divadla za...
25.1.2021
Příroda jedné z největších a nejlidnatějších pražských městských částí, Prahy 5, je mimořádná a v...
25.1.2021
Během loňského prosince přibylo na území desáté městské části 46 nových dřevin. Ty radnice zasadila...
25.1.2021
Ze 131 diplomových prací na vysokých školách architektury a příbuzných oborů zvítězila práce studenta Vysoké...
25.1.2021
V průběhu roku 2022 vyroste ve vršovickém parku pojmenovaném po básnířce Jiřině Haukové a jejím...
25.1.2021
V městské části Praha 20 rezignovali v prosinci na svou funkci dva radní – Jana...
Reklama