15℃
Dnes je 18. srpen , svátek má Helena

Propagátor turistiky chce zvýšit zájem o Maroldovo panorama

Maroldovo panorama bitvy u Lipan loni na pražském Výstavišti navštívilo pouhých 622 lidí. Zvýšit zájem o monumentální dílo dlouhé 95 metrů a vysoké 11 metrů mají například literární besedy nebo sběratelské turistické vizitky, řekl propagátor turistiky a předseda České pohádkové akademie Marcel Goetz.

Reklama

Příští týden má zasedat nová dozorčí rada a nové představenstvo Výstaviště, které bude Goetzovy návrhy projednávat. „Máme tu prostor pro 60 lidí, dají se tu pořádat literární besedy, mohou zde začínat komerční prohlídky. V Praze lidi přijdou vždycky, když o akci vědí. Dělali jsme tu už na vánočních veletrzích festival dětských knih,“ řekl Goetz.
Turistické vizitky jsou již vydané, funguje i spolupráce s organizací Prague City Tourism. „Máme připravený také rekord s pelhřimovskou Agenturou Dobrý den,“ podotkl Goetz. Podle něj jeví o spolupráci zájem rovněž nové vedení Prahy a vstřícní jsou i úředníci z odboru kultury.
Malíř Luděk Marold panorama bitvy u Lipan vytvořil v letech 1897 až 1898. Jeho 11 metrů vysoké a 95 metrů široké vyobrazení bratrovražedné bitvy mezi radikálními a umírněnými husity, která se odehrála v roce 1434, je vystaveno v kruhovém pavilonu na Výstavišti. Dílo bylo původně určeno pro výstavu architektury a inženýrství v roce 1898.
Goetz se po mnoha letech působení v Českých Budějovicích přesunul na pražské Výstaviště právě do sousedství panoramatu. „Snažím se 20 let zastřešit a propojit pohádkové regiony a místa v Česku. Před dvěma lety jsem ale došel k tomu, že z Budějovic se to dělat nedá, tak jsem hledal místo v Praze. Máme místnost přímo vedle panoramatu a rozjeli jsme tam činnost. Zatím to bylo každý čtvrtek, ale máme v plánu každodenní,“ řekl Goetz.
Osmašedesátiletý Goetz rozšiřuje záběr své vydavatelské a organizátorské činnosti. Po revoluci zakládal turistické a informační centrum v Českých Budějovicích, poté i asociaci turistických center, vydával mapy, pohlednice a různé upomínkové předměty pro turisty dětské i dospělé. Několik let již také organizuje Měsíc věží a rozhleden, který vrcholí 28. října, kdy lidé mají vystoupat kdekoliv na světě na nějaké vyhlídkové místo a vyfotit se s vlajkou České republiky.
Zdroj: čtk

 

Umělý sníh zachraňuje lyžování. Víte, jak vzniklo první sněžné dělo?

Včera, 16:30
Ceny pohonných hmot v Praze od minulého týdne výrazně klesly. Natural 95 zlevnil o 20...
Včera, 15:00
Vánoční strom na Staroměstské náměstí se zatím nenašel. Společnost Taiko na začátku prázdnin vyhlásila soutěž,...
Včera, 13:33
Pražský dopravní podnik (DPP) opraví autobusový terminál u stanice metra B Zličín. Rekonstruován bude povrch...
16.8.2019
Hlavní město chce v příštím roce dát více peněz na obnovu a modernizaci systému veřejného...
16.8.2019
16. srpna 1874 byl slavnostně vysvěcen chrám sv. Mikuláše na Starém Městě pražském. Stal se...
16.8.2019
Městská část Praha 14 zrekonstruuje svou radnici v ulici Bratří Venclíků nedaleko stanice metra B...
16.8.2019
Radnice Prahy 9 rekonstruuje hostinec U Brabců na Starém Proseku. Za opravy zaplatí 63 milionů...
15.8.2019
Končí tak první etapa modernizace prostoru stanice metra Karlovo náměstí.
15.8.2019
Praha 3 se rozhodla propojit lidi dvou generací. Studentům dá šanci dostupného bydlení, a tím...
15.8.2019
Radnice Prahy 1 má několik připomínek k návrhu změny městské vyhlášky o pouličním umění, tzv....
Reklama