13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Propagátor turistiky chce zvýšit zájem o Maroldovo panorama

Maroldovo panorama bitvy u Lipan loni na pražském Výstavišti navštívilo pouhých 622 lidí. Zvýšit zájem o monumentální dílo dlouhé 95 metrů a vysoké 11 metrů mají například literární besedy nebo sběratelské turistické vizitky, řekl propagátor turistiky a předseda České pohádkové akademie Marcel Goetz.

Reklama

Příští týden má zasedat nová dozorčí rada a nové představenstvo Výstaviště, které bude Goetzovy návrhy projednávat. „Máme tu prostor pro 60 lidí, dají se tu pořádat literární besedy, mohou zde začínat komerční prohlídky. V Praze lidi přijdou vždycky, když o akci vědí. Dělali jsme tu už na vánočních veletrzích festival dětských knih,“ řekl Goetz.
Turistické vizitky jsou již vydané, funguje i spolupráce s organizací Prague City Tourism. „Máme připravený také rekord s pelhřimovskou Agenturou Dobrý den,“ podotkl Goetz. Podle něj jeví o spolupráci zájem rovněž nové vedení Prahy a vstřícní jsou i úředníci z odboru kultury.
Malíř Luděk Marold panorama bitvy u Lipan vytvořil v letech 1897 až 1898. Jeho 11 metrů vysoké a 95 metrů široké vyobrazení bratrovražedné bitvy mezi radikálními a umírněnými husity, která se odehrála v roce 1434, je vystaveno v kruhovém pavilonu na Výstavišti. Dílo bylo původně určeno pro výstavu architektury a inženýrství v roce 1898.
Goetz se po mnoha letech působení v Českých Budějovicích přesunul na pražské Výstaviště právě do sousedství panoramatu. „Snažím se 20 let zastřešit a propojit pohádkové regiony a místa v Česku. Před dvěma lety jsem ale došel k tomu, že z Budějovic se to dělat nedá, tak jsem hledal místo v Praze. Máme místnost přímo vedle panoramatu a rozjeli jsme tam činnost. Zatím to bylo každý čtvrtek, ale máme v plánu každodenní,“ řekl Goetz.
Osmašedesátiletý Goetz rozšiřuje záběr své vydavatelské a organizátorské činnosti. Po revoluci zakládal turistické a informační centrum v Českých Budějovicích, poté i asociaci turistických center, vydával mapy, pohlednice a různé upomínkové předměty pro turisty dětské i dospělé. Několik let již také organizuje Měsíc věží a rozhleden, který vrcholí 28. října, kdy lidé mají vystoupat kdekoliv na světě na nějaké vyhlídkové místo a vyfotit se s vlajkou České republiky.
Zdroj: čtk

 

Umělý sníh zachraňuje lyžování. Víte, jak vzniklo první sněžné dělo?

15.2.2019
Sedlec byl maličkou osadou při levém břehu Vltavy, jehož obyvatelé se živili rybářstvím, pak sadařstvím...
Vila Bertramka
15.2.2019
Klasicistní vila z 18. století se nachází na Smíchově a dnes již slouží jen jako...
15.2.2019
Nehoda, při niž došlo k zničení památkové stavby, se odehrála v úterý dopoledne v Sobíně.
14.2.2019
Praha 2 si ve čtvrtek 14. února připomněla oběti spojeneckého náletu a bombardování hlavního města...
14.2.2019
Lednovou premiérou inscenace Milana Tesaře Výjimečný stav odstartovalo Divadlo Na Fidlovačce svou proměnu. Proměnu v...
14.2.2019
Praha 6 chce zlepšit služby pro seniory a navýšit kapacitu škol, za zásadní pro rozvoj...
14.2.2019
Během výstavby obchodního centra Atrium Flora zmizelo po roce 2000 bronzové sousoší Rodiny, které dlouhá...
14.2.2019
Mysteriózní hra mladého českého autora o generaci, která si vykopala vlastní budoucnost. Právě s tímto...
14.2.2019
První Centrum porodní asistence (CPA) u nás vzniklo na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK Nemocnice...
14.2.2019
V dubnu by se po opravách měl otevřít most pro pěší přes železniční trať na...
Reklama