8℃
Dnes je 24. duben , svátek má Jiří

Propagátor turistiky chce zvýšit zájem o Maroldovo panorama

Maroldovo panorama bitvy u Lipan loni na pražském Výstavišti navštívilo pouhých 622 lidí. Zvýšit zájem o monumentální dílo dlouhé 95 metrů a vysoké 11 metrů mají například literární besedy nebo sběratelské turistické vizitky, řekl propagátor turistiky a předseda České pohádkové akademie Marcel Goetz.

Reklama

Příští týden má zasedat nová dozorčí rada a nové představenstvo Výstaviště, které bude Goetzovy návrhy projednávat. „Máme tu prostor pro 60 lidí, dají se tu pořádat literární besedy, mohou zde začínat komerční prohlídky. V Praze lidi přijdou vždycky, když o akci vědí. Dělali jsme tu už na vánočních veletrzích festival dětských knih,“ řekl Goetz.
Turistické vizitky jsou již vydané, funguje i spolupráce s organizací Prague City Tourism. „Máme připravený také rekord s pelhřimovskou Agenturou Dobrý den,“ podotkl Goetz. Podle něj jeví o spolupráci zájem rovněž nové vedení Prahy a vstřícní jsou i úředníci z odboru kultury.
Malíř Luděk Marold panorama bitvy u Lipan vytvořil v letech 1897 až 1898. Jeho 11 metrů vysoké a 95 metrů široké vyobrazení bratrovražedné bitvy mezi radikálními a umírněnými husity, která se odehrála v roce 1434, je vystaveno v kruhovém pavilonu na Výstavišti. Dílo bylo původně určeno pro výstavu architektury a inženýrství v roce 1898.
Goetz se po mnoha letech působení v Českých Budějovicích přesunul na pražské Výstaviště právě do sousedství panoramatu. „Snažím se 20 let zastřešit a propojit pohádkové regiony a místa v Česku. Před dvěma lety jsem ale došel k tomu, že z Budějovic se to dělat nedá, tak jsem hledal místo v Praze. Máme místnost přímo vedle panoramatu a rozjeli jsme tam činnost. Zatím to bylo každý čtvrtek, ale máme v plánu každodenní,“ řekl Goetz.
Osmašedesátiletý Goetz rozšiřuje záběr své vydavatelské a organizátorské činnosti. Po revoluci zakládal turistické a informační centrum v Českých Budějovicích, poté i asociaci turistických center, vydával mapy, pohlednice a různé upomínkové předměty pro turisty dětské i dospělé. Několik let již také organizuje Měsíc věží a rozhleden, který vrcholí 28. října, kdy lidé mají vystoupat kdekoliv na světě na nějaké vyhlídkové místo a vyfotit se s vlajkou České republiky.
Zdroj: čtk

 

Umělý sníh zachraňuje lyžování. Víte, jak vzniklo první sněžné dělo?

Včera, 18:29
Praha 12 požádá hlavní město o další půjčku na financování výstavby nové radnice a jejího...
Včera, 14:33
Plavecký bazén na Výstavišti je od čtvrtka 18. dubna z technických důvodů do odvolání uzavřen.
Včera, 13:32
Ve středu 17. dubna proběhlo na Letišti Václava Havla cvičení Aircraft Evac 2019.
Včera, 13:00
Oblíbená tramvajová retrolinka číslo 23 doznala od 19. dubna 2019 drobné změny ve své trase....
Včera, 11:03
Věřím, že jste si o svátcích náležitě odpočinuli a nic nebrání tomu skočit si v...
Včera, 10:51
V úterý 23. 4. 2019 vyjela do provozu první tramvaj Škoda 15T do které byla...
Včera, 08:27
V květnu bude z důvodu pravidelné jarní údržby a dalších nezbytných prací uzavřena hlavní ranvej...
22.4.2019
Problémy s financováním nákladného projektu, které dosud bránily realizaci, pomůže vyřešit Vestec.
22.4.2019
Dukla přivítala v posledním domácím utkání základní části FORTUNA:LIGY na svém hřišti Boleslav. Prohrávala 0:2,...
21.4.2019
Klokanům se na domácí půdě vůbec nedaří a šest kol v řadě v Ďolíčku neskórovali....
Reklama