Prostitutky se rozprchnou po metropoli. Praha je vyhnala do ulic, nechce být jejich pasákem

Až 600 prostitutek se z noci na noc rozprchne po metropoli. Skončí na privátech, což podle adiktologa Ivana Doudy může přinést rizika. Důvodem je zavření největšího pražského nevěstince v Holešovicích. Praha s ním odmítá podepsat nájemní smlouvu, nechce být pasákem.

Ročně jím podle provozovatele projde na 160 tisíc klientů. Muži si tu obcházejí pokojíčky, za jejichž prosklenými dveřmi a výlohami se předvádějí dívky různých národností jako surikaty v ZOO. A jako si zákazníci v obchodu vyberou zboží za pultem, v holešovickém Showparku zvolí prostitutku, která nabídne své erotické služby. To je největší pražský nevěstinec, kde sex zajišťuje průběžně 600 žen. Zázemí, jež vzniklo v 90. letech po dohodě s tehdejším vedením Prahy, stáhlo prostitutky z ulic metropole. Teď jsou v situaci, kdy se ze dne na den ocitnout opět „na ulici“.

Mrtvé děti naložené v soli, dcery vyhnané do nevěstince. Ty všechny měl zachránit Mikuláš

Společnost provozující Showpark měla sice nájemní smlouvu na prostory dokonce do roku 2025, ale s firmou Delta Center, která si Pražskou tržnici pronajala od magistrátu. Ten se ale s Delta Center už od roku 2012 soudí. Odvolací soud se v listopadu nakonec přiklonil na stranu hlavního města, a tak musí Delta Center prostory do 30 dnů vyklidit a Praze doplatit navíc dluh 246 milionů korun.

„Je třeba si uvědomit, že v tomto případě nejde o běžné stěhování. Příprava náhradních prostor, aby byly splněny základní bezpečnostní a provozní standardy, to jsou v případě Showparku dva roky práce. Menší provoz by se dal připravit tak do roka. Ty ženy si ale nevezmou na tu dobu neplacené volno,“ řekl Zbyněk Matela, jednatel společnosti, která Showpark provozuje.

Galerie nahých těl v Praze.

Vzrušil jsem živý exponát. Aneb na návštěvě galerie nahých těl v Praze

Krizový scénář rychlého uzavření Showparku bude podle něj následovný. „Část žen přejde ke konkurenci do podniků kolem Václavského náměstí, kde nabídka těchto služeb v posledních letech spíše klesá. Část žen zkusí štěstí v privátech v okolí tržnice, protože tam je klientela zvyklá a část se přesune do nových menších podniků v centru metropole,“ uvedl Matela.

Vzroste násilí, varuje psycholog

Zrušení erotického marketu v Holešovicích s sebou ponese i negativní důsledky, míní odborník na závislosti, psycholog a adiktolog Ivan Douda. „Jev zvaný prostituce nikdy nesprovodíme ze světa. Ale můžeme jej mít do značné míry pod kontrolou, což se skutečně v případě divoké prostituce z 90. let podařilo. Máme podniky, kde fungují určitá pravidla a daleko lépe se tam čelí i doprovodným jevům, jako jsou drogy či násilí. Chápu, že jde o politiku, ale z odborného hlediska, z hlediska kontroly je podnik tohoto typu v prostorách městské nemovitosti v podstatě tou nejlepší variantou,“ hájí zakladatel center DropIn Ivan Douda provozování nevěstince.

praha 7 Místostarosta Pavel Vyhnánek.
Místostarosta Pavel Vyhnánek.
(Praha 7)

Na podporu Showpakru vznikla i iniciativa. „Hned mě napadlo, že to je takovéto moderní politické „myslíme to dobře“ a uděláme to v tržnici krásné, ať chcete nebo ne. Že to způsobí problémy někde jinde, to už nás nezajímá. Rád bych s přáteli nenásilnou formou upozornil na pár dalších podobných případů,“ vysvětlil herec a režisér Václav Čížkovský založení iniciativy s provokativním názvem Praha Tobě.

Praha nemůže být pasák

Holešovickou tržnici má v gesci náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha sobě). „Organizování prostituce je trestný čin. Praha ani žádná jiná obec v republice proto nemůže pronajmout žádný svůj prostor za účelem organizování a provozování prostituce,“ uvedl s tím, že je na tom shoda všech zastupitelů včetně opozičních. „Nechci si hrát na žádného strážce morálky, to rád přenechám jiným. Soudím ale všechny, kdo si z prostituce dělají zdroj obrovských zisk,“ dodal Vyhnánek.

 

Proč Praha objekt čistí

Praha dlouhodobě usiluje o revitalizaci areálu tržnice. Obnoveny by měly být výstavní haly, vodárenská věž a vytvořen by mohl být bulvár se stromy a prostor pro umělce. Areál bývalých jatek byl vybudován v letech 1893 až 1895 a je zapsanou kulturní památkou.

Včera, 14:38
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
25.5.2020
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
25.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
25.5.2020
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
25.5.2020
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
25.5.2020
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
24.5.2020
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
24.5.2020
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
Reklama