Proti krátkodobým pronájmům pomohou speciální vodoměry

I když momentálně centrum Prahy navštěvují zejména tuzemští turisté, do budoucna se ti zahraniční do metropole jistě vrátí. Toho se ale obávají lidé žijící v domech, kde jsou některé byty využívány na krátkodobé pronájmy.

Jedničková radnice pořád hledá způsoby, jak se s krátkodobými pronájmy v centru metropole vypořádat. Před časem, konkrétně v únoru, dokonce vypsala dotační program na nákup a instalaci biometrických nebo obdobných domovních vstupních systémů. Cílem bylo ochránit domy proti nezvaným návštěvníkům. Jenže nakonec nikomu peníze nerozdělí, dotace byla zrušena, a to s ohledem na možný rozpor s GDPR. Podmínkou pro zavedení vstupního systému byla totiž instalace kamer a uzavření pojistné smlouvy proti způsobené škodě. Druhým důvodem zrušení dotace bylo to, že majitelé některých bytů, pravděpodobně těch, které slouží k pronájmu turistům, napadli právní posudek, na základě kterého byl dotační titul vyhlášen.

Majitelé si mohou sehnat vodoměry

Zrušen byl i dotační program na nákup a instalaci rádio vodoměrů. Společenství vlastníků jednotek a bytová družstva si však mohou zorganizovat výběr dodavatelů i vlastní osazení rádio vodoměrů samostatně a jedničková radnice jim poskytne finanční dar ve výši 1 800 korun na jeden vodoměr. Rádio vodoměry ke každé samostatné bytové jednotce umožňují rozúčtovat skutečnou spotřebu vody jednotlivým vlastníkům tak, aby stálí obyvatelé nemuseli doplácet za provozovatele krátkodobých pronájmů.

5 věcí, které Pražany nejvíc štvou: Bezohlední spoluobčané, špína, turisté a problémy v dopravě

Praha 1 neustále hledá cesty, jak se s krátkodobými pronájmy turistům vypořádat. Nedávno poukázala městská část na rozhodnutí nizozemské metropole, kde radnice rozhodla, že v historickém centru města není možné krátkodobě pronajímat byty. Se zákazem souvisí pokuta 20 750 eur a jednička to vnímá jako pozitivní změnu. „Vedení Amsterdamu jedná ve prospěch občanů a budoucnosti města, a i v Praze bychom se touto možností měli vážně zabývat,“ uvedla k novince zastupitelka jedničky a předsedkyně zastupitelského Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Bronislava Sitár Baboráková s tím, že obdobné opatření v Praze 1 by výrazně zkvalitnilo bydlení stálých obyvatel a zastavilo by jejich odliv. „Krátkodobé pronájmy ničí atmosféru v domech na jedné straně a na straně druhé neúměrně zdražují pronájmy bytů, a to nejen v hlavním městě,“ dodala.

Místních stále ubývá

Také vyčíslila, že zatímco před pár lety, než v Praze začaly krátkodobé pronájmy, v Praze 1 žilo přes 30 tisíc osob s trvalým pobytem, dnes jich je lehce přes 24 tisíc. „Vraťme se proto na začátek, do bodu nula, a řekněme si nejdřív, jakou Prahu 1 chceme a jestli si přejeme, aby se bydlení v Praze 1 stalo cenově dostupnějším a aby také lidi tady rádi zůstávali a stěhovali se sem.“

A na stranu vlastníků v bytech reálně žijících se zatím nepravomocně postavil i rozsudek pražského městského soudu. Ten před časem rozhodl v tom smyslu, že se zastal Společenství vlastníků jednotek (SVJ) v Soukenické ulici. Soud řekl, že byty v domě jsou kolaudované k bydlení a nikoli ke krátkodobým pronájmům. Proti rozsudku však bylo podáno odvolání.

První školy hlásí karanténu. Děti musí zůstat doma

Dnes, 13:58
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
Včera, 14:16
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
Včera, 12:00
Komerční článek
1. Jaké jsou v současnosti hlavní přednosti virtuálních strojů a jaké další formy virtualizace se...
Včera, 12:00
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
Včera, 09:25
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
Včera, 04:00
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
23.2.2021
Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal...
23.2.2021
Díky spolupráci společnosti Czech Photo a České tiskové kanceláře zakončí svou tour venkovní výstava Nežádoucí...
23.2.2021
Opoziční zastupitel Tomáš Pek (TOP 09) kritizuje magistrát za přidělení dotace Praze 10 na téměř...
22.2.2021
Kunratický les rozkládající se na území městské části Praha–Kunratice nabízí úžasnou příležitost k rekreaci. Je...
22.2.2021
Spousty koček, čtrnáct psů, tři kozy, dvě slepice a prase. A také patnáct lidských bytostí,...
Reklama