25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Průměrná plocha nového bytu v Praze klesla o 15 procent

Nová výstavba

Průměrná plocha nového prodaného bytu v Praze byla na konci loňského roku 65 metrů čtverečních. Od poloviny roku 2017 klesla zhruba o 15 procent. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti JRD, která využívala údaje z webů developerských firem a data poradenské společnosti Deloitte. Lidé podle JRD preferují menší byty kvůli vysokým cenám bydlení.

Reklama

„Pražský rezidenční trh výrazně ovlivňuje komplikovaný a zdlouhavý povolovací proces, který je jednou z hlavních příčin nedostatku nových bytů. Přímým důsledkem této situace je růst cen, kvůli němuž je nové bydlení nedostupné pro řadu zájemců. Lidé proto obracejí svou pozornost k menším bytům 1+kk a 2+kk, které jsou ještě cenově dosažitelné,“ uvedla JRD ve své zprávě. Podle údajů společnosti Deloitte klesl počet vydaných stavebních povolení v Praze ze zhruba 11.500 v roce 2006 na necelé 4000 na konci loňského roku.
Byty 1+kk a 2+kk tvořily loni podle JRD dohromady téměř dvě třetiny všech prodaných bytů. Následovaly kategorie 3+kk s pětinovým podílem a 4+kk, na které připadala zhruba desetina.
Průměrná plocha bytů, které developeři nabízeli na svých stránkách, se snížila podobně jako u prodaných bytů o 15 procent. U nabízených bytů byla asi o pět metrů čtverečních větší než u prodaných. Podle analýzy JRD byla plocha nabízených bytů větší než u prodaných po celé sledované období v posledních dvou letech. Ukazuje to, že lidé dávají přednost menším bytům, než developeři nabízejí.
Podle majitele JRD Jana Řežába poptávka po malých bytech stále roste a developeři na ni reagují někdy až neúměrným snižováním obytné plochy. „Výsledkem je, že se pokoje zmenšují na normové minimum a lidé mohou mít problém umístit do nich byť jen základní vybavení. Z dispozic se také postupně vypouští jakýkoliv nadstandard, jako šatny, komory nebo technické místnosti,“ uvedl Řežáb.
Podle analýzy Deloitte mezi 15 developery s nejvyšším počtem prodaných bytů loni největší byty prodával Crestyl s průměrnou plochou 106,4 metru čtverečního. Následovaly Penta Investments (77,2 m2) a Avestus Real Estate (77,6 m2). Nejmenší byty s rozlohou v průměru 30 metrů čtverečních prodával Acord Invest, dále Edifice Krejcárek (32,1 m2) a Pražská správa nemovitostí (46,6 m2).
Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group na konci loňského roku meziročně vzrostla o 18,6 procenta na 101.091 korun za metr čtvereční. Zlom v cenovém vývoji nastal v polovině roku 2015. Do té doby se ceny nových bytů v hlavním městě za dva roky zvýšily o dvě procenta. Aktuálně jsou však v porovnání s červnem 2015 vyšší o 82 procent.
Zdroj: čtk

Zasytí, pročistí organismus, blahodárně působí na pokožku. Bez brambor se prostě neobejdeme

Včera, 15:39
Pražský dopravní podnik (DPP) zprovoznil velkokapacitní kolejiště v Ústředních dílnách v Hostivaři. Na více než...
Včera, 13:29
Praha zatím neplánuje vypsat velkou zakázku na nové lavičky tak, jak o tom v souvislosti...
Včera, 13:25
Hasiči v úterýna několika místech v Praze zasahovali kvůli silnému větru. Většinou odstraňovali z ulic...
Včera, 10:21
Pět stanic pražského metra se dnes opět promění v koncertní pódia, na kterých se vystřídá...
Včera, 09:34
Do konce dubna uzavře Praha smlouvu o projektové dokumentaci Dvoreckého mostu, který spojí Prahu 4...
Včera, 08:37
Před Generální štábem na Vítězném náměstí v Dejvicích v Praze 6 probíhá panelová výstava „Nezlomená...
23.4.2019
Praha 12 požádá hlavní město o další půjčku na financování výstavby nové radnice a jejího...
23.4.2019
Plavecký bazén na Výstavišti je od čtvrtka 18. dubna z technických důvodů do odvolání uzavřen.
23.4.2019
Ve středu 17. dubna proběhlo na Letišti Václava Havla cvičení Aircraft Evac 2019.
23.4.2019
Oblíbená tramvajová retrolinka číslo 23 doznala od 19. dubna 2019 drobné změny ve své trase....
Reklama