Průšvih jménem Poliklinika Pod Marjánkou. Co čeká obyvatele Břevnova?

Obyvatele Břevnova čeká velká změna, plánuje se oprava Polikliniky Pod Marjánkou. Místní i lékaři, kteří zde provozují své ordinace, ale musejí doufat, že budova do doby, kdy by měly opravy začít, vydrží a úplně se nerozpadne. Budova polikliniky na Břevnově je totiž v dezolátním stavu a rekonstrukci velmi potřebuje.

Téma polikliniky „straší“ šestkové politiky už několik let. Před deseti lety pronajala tehdejší koalice ODS a ČSSD budovu soukromé firmě na desítky let s tím, že ta provede nutnou rekonstrukci. Došlo však jen k dílčím opravám. Nová koalice vedená TOP 09 smlouvu s vyplaceným odstupným vypověděla a měla nový plán. Chtěla zde vybudovat léčebnu dlouhodobě nemocných a budovu opravit. Jenže v tu chvíli se do všeho vložilo ministerstvo kultury, kterému byl předložen návrh na prohlášení břevnovské polikliniky kulturní památkou. Ochrana byla postupně několikrát udělena a odejmuta, a několik let se tak nedělo nic jiného, než se čekalo na verdikt ministerstva.

Oprava za provozu není možná

Loni v polovině září potom nabylo právní moci rozhodnutí ministerstva kultury o neprohlášení polikliniky za kulturní památku. „V průběhu nového prvoinstančního řízení byly zjištěny nové skutečnosti ve věci aktuálního stavebně-technického stavu dotčeného objektu. Sanace a statické zajištění železobetonových konstrukcí budou znamenat takové zásahy do pohledových částí budovy, že již nebude možné v dostatečné míře zachovat památkové hodnoty, pro které byl objekt navržen za kulturní památku,“ sdělila tehdy magazínu Vaše 6 Ivana Awwadová z tiskového oddělení kanceláře ministra kultury.

A tak se zdálo, že nic nebrání tomu, aby propukly opravy. Jenže opak je pravdou. LDN už na Břevnově plánována není, samotná rekonstrukce ale hned tak nezačne. A radnice se starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09) v čele je v situaci, kdy za „vykoupení se“ ze smlouvy zaplatila miliony korun a budova dál chátrá. A místní mají oprávněné obavy, zda o svoji dobře dostupnou lékařskou péči nepřijdou.

Břevnovská poliklinika není památkou, rozhodlo o tom ministerstvo

Ukázalo se totiž, že oprava bude tak rozsáhlá, že za provozu není možná. Pracovní skupina, kterou ustanovil starosta šestky Ondřej Kolář (TOP 09) a v níž se sešli odborníci, lékaři, zástupci občanských sdružení, ale i politici z Prahy 6, tak doporučila nejprve dostavět část areálu polikliniky. Tam by se přesunula zdravotní péče a opravila původní budova. „V minulém období se dlouho řešila památková péče objektu a zároveň statické posudky ukázaly, že připravovaná rekonstrukce bude vyžadovat zásadní zásahy do skeletu budovy, které nelze provádět za provozu zdravotnických zařízení,“ potvrdil radní Prahy 6 pro oblast zdravotnictví Marián Hošek (KDU-ČSL) s tím, že do zrekonstruované staré budovy by se potom umístily další zdravotní, sociální a jiné veřejné služby.

Opozice: Starosta nese odpovědnost

„Současnou budovu musíme po tuto dobu cca čtyři let udržovat v provozuschopném stavu, aby byla zabezpečena zdravotní péče bez přerušení. Pokud zastupitelstvo tento postup schválí, je možné okamžitě zahájit celý proces,“ doplnil radní Hošek. Jenže poliklinika je už nyní ve velmi špatném stavu a otázka je, co s ní další roky čekání udělají. Rozpadají se můstky vedoucí k poliklinice z ulice Pod Marjánkou, které jsou už nějakou dobu vypodloženy, aby se nezhroutily, u vedlejší budovy takto před časem došlo ke zhroucení schodů. Stěhování do přístavby by navíc nebylo komplikací jen pro místní, kteří hojně využívají zdravotnických služeb, ale i lékaře, kteří by museli přestěhovat všechny své specializované přístroje.

Podle předsedy klubu zastupitelů Pirátů v šestkovém zastupitelstvu Ondřeje Chrásta nese přímou zodpovědnost za stav polikliniky starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. „Od doby převzetí polikliniky roku 2016 zpět do správy MČ Prahy 6, konkrétně si to vzal na starost starosta Kolář osobně, je poliklinika ve stále dezolátnějším stavu, roky se do ní neinvestovalo, ač peníze byly z magistrátu vyčleněny. Starosta Prahy 6 nese přímou odpovědnost od roku 2016, kdy v poliklinice, dle slov z předávacího protokolu, nebyly zjištěny závažné stavebně-technické závady. V roce 2019 je dle nových posudků poliklinika na spadnutí a máme dát bezmála 700 milionů na její generální rekonstrukci, nebo ji raději zbourat a stavět novou za ještě více. Co bude dál, nikdo neví a vše směřuje opět k velkému průšvihu, jehož následky ponesou všichni z nás, zejména pacienti polikliniky a tamní lékaři, kteří žijí ve stálé nejistotě,“ řekl před časem Ondřej Chrást pro Vaši 6.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Dnes, 17:50
V roce 2000, v době tzv. opoziční smlouvy, byla Česká televize na pokraji ovládnutí tehdejší...
Dnes, 17:33
Komerční článek
Podstatou tohoto útoku je získávání informací pomocí odposlechu, přičemž útočník se stává v komunikaci prostředníkem,...
Dnes, 16:50
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 16:50
Dispečerky a dispečeři pražské záchranky přijali v loňském roce na tísňových linkách bezmála 200 tisíc...
Dnes, 16:20
Pražští strážníci se rozhodli od začátku letošního roku snížit počet tabulkových míst o 220 na...
Dnes, 15:50
Mladík, který na pražském Smíchově strčil muže pod metro, nesouhlasí s rozsudkem, podle nějž si...
Dnes, 14:40
Předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek dnes složil poslanecký mandát. Jeden...
Dnes, 14:30
Na pražském Zahradním městě vrcholí práce na likvidaci železničního mostu, na kterém ještě v prosinci...
Dnes, 13:30
Organizátor pražské dopravy, společnost ROPID, podezřele zdržuje odpověď na dotaz, kolik korun ročně ušetřil změnou...
Dnes, 11:58
Restaurace se stanou politickými buňkami. To plánují restauratéři z iniciativy Chcípl PES. Chtějí založit politické...
Dnes, 09:40
Z vodovodní sítě v metropoli minulý rok prosáklo do okolí 11,7 milionu metrů krychlových vody....
Reklama