První částečně bezobalový farmářský trh Heřmaňák slaví dva roky

Heřmaňák pravidelně každou sobotu navštěvuje na Řezáčově náměstí v Praze 7 zhruba tisícovka zákazníků. Do vlastního obalu – do sáčků, krabiček nebo lahví, tu mohou nakoupit kolem 80 % sortimentu. V září 2019 přesně dva roky od doby, kdy přivítal první zákazníky.

Výběr místa pro konání prvního částečně bezobalového trhu v Česku nebyl snadný. Ve hře bylo hned několik lokalit. Nakonec se organizátoři rozhodli pro Prahu 7.
S výběrem pomohli i přátelé, kteří vysondovali, že místní by byli projektu nakloěni.
„Další důvod byl vstřícný přístup radnice Prahy 7, která nám farmářský trh na Řezáčově náměstí povolila pořádat poté, co jsme prošli ročním zkušebním provozem,“ zavzpomínala na začátky provozu farmářského trhu Heřmaňák jeho organizátorka Šárka Sedláčková.

Ekologický trh přijali místní obyvatelé s nadšením. Kromě nákupu do vlastních nádob je pro něj typická i přátelská sousedská atmosféra.
„Přátelské vztahy vznikají nejen mezi zákazníky, ale myslí i na místní farmáře. Například ve velkém nosí farmářům suché pečivo pro zvířata.“

Sezona farmářských trhů na Jiřáku zdaleka nekončí, budou mladá vína, jablka i Halloween

Možnost nakoupit do vlastních obalů se rychle ujala, místní ideu přijali velmi rádi.
„Pokud jsou zákazníci vybaveni vlastními obaly, pak si mohou z trhu odnést bezobalově zhruba 80 procent sortimentu. Jde například o vajíčka, všechnu zeleninu, ovoce, pečivo, vážené uzeniny, chlazená kuřata, vážené olivy a mandle, stáčený olivový nebo konopný olej nebo čerstvý jablečný mošt. Vlastní obaly jsou nicméně dobrovolné, pokud není takto prodej možný nebo pokud se zákazníci zapomněli vybavit, nevadí, dostanou od prodejců obaly ekologické – papírové nebo vratné,“ popsala Šárka Sedláčková.

Kvůli hygienickým požadavkům musí být zhruba 20 procent farmářských výrobků přesto balených. Například vakuově balené maso se porcuje a balí ve schválené provozovně, některé mléčné zakysané výrobky se plní do sklenic už v mlékárně nebo sušené houby nebo sušené biomaso, takzvané jerky, se suší tak, aby obsahovalo jen sedm procent vody, a pokud by se otevřel obal, tak natáhne vlhkost.

V pondělí začíná výluka tramvají u holešovické tržnice. Vznikne tramvajová linka 34 a autobus X25

Sortiment na farmářských trzích se v průběhu roku mění. V září se mohou zákazníci těšit hned na několik nových prodejců.
„Novinkou je vynikající uzenářství U Kvardů, které lidé možná znají z farmářského trhu Náplavka.“
Od září bude součástí trhu nově ekologická drogerie a kosmetika s možností kupovat vše bezobalově. V září je také vrcholná sezóna pro českou zeleninu a ovoce.
Na Heřmaňáku si odbude českou premiéru červená odrůda pekingského zelí a červená varianta kadeřávku. Oboje má oproti běžným odrůdám ještě víc vitamínů a antioxidantů.

„Mléčné výrobky v biokvalitě budou od září k dostání pravidelně každou sobotu. Z ovoce a lesních plodů přináší září několik odrůd nových jablek, švestky, šípky, rakytník, lesní houby, lišky, hříbky. A začíná sezóna letošních moštů – na Heřmaňáku jich bude okolo 10 druhů,“ představila podzimní nabídku farmářského trhu Šárka Sedláčková.

tržíček p7 (2)
(Praha 7)

 

Dnes, 19:00
Dobřichovický sochař a restaurátor Petr Váňa má důvod k radosti. Pražské zastupitelstvo totiž schválilo revokaci...
Dnes, 17:01
Účastníci hackathonu budou v úterý 10. března pomocí umělé inteligence vyvíjet řešení, která by mohla...
Dnes, 13:33
Led je dokonalý sochařský materiál. Přijďte se o víkendu pokochat průsvitnou nádherou, než roztaje.
Dnes, 10:22
Mezi Pražany se objevují stížnosti na autobusy, které vypravuje v Praze dopravní podnik na noční...
Dnes, 09:07
Krajští kriminalisté zadrželi na třech místech v republice – ve Středočeském, Ústeckém kraji a v...
Dnes, 08:34
Hlavní město Praha zahájilo koncem roku 2019 další etapu rekonstrukce Letenských sadů, od ulice Milady...
Včera, 18:01
Centrální komise ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti prověřující novou trasu mezi Prahou a Berounem s...
Včera, 13:51
Pro svoji neschopnost skončil v čele Prahy 1 Pavel Čižinský. Úřad jím byl během jednoho...
Včera, 12:01
Letos poprvé Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s Galerií Scarabeus propojí v sobotu dvě tradiční...
22.1.2020
Nová odbavovací hala a přemístění jedné z pojezdových tratí. To jsou projekty za 754 milionů...
Reklama