Za života byl obdivovatelem fašistů, pak ho nacisté umučili v koncentráku. Co nevíte o Rytíři české kultury Karlu Hašlerovi?

Další fotky

V pátek 22. prosince 2017 uplynulo 76 let od smrti českého umělce Karla Hašlera, rodáka ze Zlíchova (dnes část Prahy). Jeho tvůrčí činnost byla velice rozmanitá. Karel Hašler skládal hudbu, hrál v divadle i ve filmech, psal písničkové texty, byl spisovatelem, scenáristou, dramatikem i režisérem. Bohužel to byly právě slavné vlastenecké písničky, které významnému umělci nakonec přinesly krutou smrt v koncentračním táboře.

Hašler prošel řadu štací

Zatímco se učil rukavičkářem, věnoval se ochotnickému divadlu. Později hrál Karel Hašler v mnoha divadlech – začínal na Smíchově v divadle Pavla Švandy, chvíli hrál také v Táboře, ale poté vrátil se do Prahy. Působil též v brněnském Národním divadle a v Lublani. V hlavním městě dnešního Slovinska účinkoval v činohře i v opeře. Mezi lety 1903–1916 hrál v pražském Národním divadle, odkud byl ovšem nakonec vyloučen kvůli nekázni – konkrétně nepřišel na vystoupení.

Mezi jeho známé divadelní role patří Chlestakov (Revizor) nebo Radúz v pohádkovém příběhu Radúz a Mahulena. Hrával i ve filmech, kde ztvárnil více než 20 rolí.  Ve snímku Písničkář, který je zčásti autobiografický, zazněla i hitovka „Ta naše písnička česká“, která se v době okupace stala druhou českou hymnou.

Kousek od Prahy byl koncentrák s horší pověstí než měl Buchenwald. Najdete ho v obci Hradištko

Za své vlastenectví krutě zaplatil

Poté, co Hašlera vyhodili z Národního divadla, věnoval se naplno písničkám i kabaretu. Písničky totiž byly jeho obživou už během jeho herecké kariéry. V roce 1919 založil svoje vlastní vydavatelství. V průběhu první světové války vystupoval v Praze a jezdil na turné po českých zemích. Oblíbil si Varieté na Vinohradech, kde často hrával.

Karel Hašler byl českým vlastencem, který se nezalekl ani nacistického zákazu zpívat vlastenecky laděné a protiněmecké písničky. Podle knihy Mraky nad Barrandovem od Stanislava Motla patřil mezi obdivovatele generála Rudoly Gajdy a po roce 38 měl názorově velmi blízko k českým fašistům. Rudola Gajda byl vůdcem meziválečných československých fašistů.

Nakonec se mu to stalo osudným v průběhu natáčení filmového snímku Městečko na dlani. Gestapo Hašlera poprvé sebralo na počátku roku 1941, ale nakonec byl propuštěn. Důvodem jeho zadržení bylo, že  mezi natáčením zpíval protiněmecké písničky, zejména v Ládví u Prahy a také v Ronově nad Doubravu.

Podruhé mu to tak lehce neprošlo. V průběhu natáčení filmu Městečko na dlani, kde Karel Hašler působil jako umělecký poradce, ho gestapáci zatkli i podruhé. Stalo se to 2. září téhož roku. Údajně se tak stalo na udání režiséra Václava Binovce, nicméně se to nikdy nepotvrdilo a sám režisér to popíral.

Bez spojení není velení. Podívejte se na unikátní historické fotky spojovacích vojsk

Nacisté ho umučili

Karel Hašler byl vězněn na Pankráci a Drážďanech, kde ho nacisté vyslýchali. V polovině října 1941 českého písničkáře odvezli do koncentračního tábora v Mauthausenu.

Zprvu byl umístěn v punčochárně a poté skončil v kamenolomu, ze kterého vězni museli vynášet 50kilové kvádry po „schodech smrti“. V polovině listopadu vlasteneckého písničkáře zmlátil a zkopal opilý esesák a po tomto ataku Hašlerovi zůstala otevřená rána na noze.

Shrbený Karel IV. i nakažený Smetana. Unikátní objevy lékaře Emanuela Vlčka z ostatků českých velikánů

Krátce na to se u Hašlera objevily první příznaky flegmóny (tj. neohraničený bakteriální zánět, který se šíří měkkými tkáněmi a může se rozšířit do celé končetiny). Dne 21. prosince ho nacisté odvedli na trestný blok, kde ho donutili svléknout se do naha a ze sprchy na něj pustili ledovou vodu. Den na to Karel Hašler ve věku 62 let zemřel.

Zanechal po sobě tři syny. Jeho manželkou byla Zdena Frimlová.

Film Městečko na dlani měl premiéru v biografu tři čtvrtě roku po Hašlerově smrti a sklidil obrovský divácký úspěch.

FOTO: Karel Hašler

Karel Hašler - Karel HašlerKarel Hašler - Karel Hašler (4)Karel Hašler - Karel_Hašler_s_kloboukemKarel Hašler - Karel Hašler (1)Karel Hašler - Karel Hašler (3)
Další fotky
Karel Hašler - 800px-Hašlerův_pomník_-_odhalení_2Karel Hašler - Karel Hašler, Tomas HašlerKarel Hašler - 1280px-Zlíchov-rodný_dům_Karla_HašleraKarel Hašler - 800px-Zlíchov-rodný_dům_Karla_Hašlera-deskaKarel Hašler - Praha,_Hlubočepy,_Zlíchov,_rodný_dům_Karla_HašleraKarel Hašler - Karel Hašler (5)Karel Hašler - Karel Hašler (2)Karel Hašler - Mauthausen (3)Karel Hašler - KZ Mauthausen, SS-Formation, AuszeichnungKarel Hašler - KZ Mauthausen, SS-Obersturmbannführer Franz ZiereisKarel Hašler - 450px-Hašlerův_pomník_-_zespoda

Zajímavosti o Karlu Hašlerovi

  • Je po něm pojmenován bonbon Hašlerka.
  • Jmenuje se po něm asteroid, který objevila Lenka Kotková.
  • Jeho písničky hraje staropražská kapela Hašlerka.
  • Na Starých zámeckých schodech byl v roce 2009 odhalen pomník při příležitosti 130. výročí narození Karla Hašlera. Na svět přišel 31. října 1879
  • V únoru 2016 Karla Hašlera in memoriam jmenoval „Rytířem české kultury“ ministr kultury Daniel Herman.
  • V Libčicích nad Vltavou, kde rodina Karla Hašlera měla vilu sloužící jako letní sídlo, se již 4 roky koná festival Libčická Hašlerka.

Král Jiří z Poděbrad. Viní ho z vraždy krále Ladislava. Proč složil tajnou přísahu?

Včera, 13:58
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
24.2.2021
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
24.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
24.2.2021
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
24.2.2021
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
24.2.2021
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
23.2.2021
Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal...
23.2.2021
Díky spolupráci společnosti Czech Photo a České tiskové kanceláře zakončí svou tour venkovní výstava Nežádoucí...
23.2.2021
Opoziční zastupitel Tomáš Pek (TOP 09) kritizuje magistrát za přidělení dotace Praze 10 na téměř...
22.2.2021
Kunratický les rozkládající se na území městské části Praha–Kunratice nabízí úžasnou příležitost k rekreaci. Je...
22.2.2021
Spousty koček, čtrnáct psů, tři kozy, dvě slepice a prase. A také patnáct lidských bytostí,...
Reklama