Radeckého pochod životem v pražském divadle Semafor

Deset let vystupuje divadlo Comica Economica na několika pražských divadelních scénách. Nejde přitom o ledajaký soubor, složen je totiž nikoli výhradně, ale především ze studentů ČVUT, VŠE a Univerzity Karlovy.

Za téměř deset let působení měl náš soubor tu čest vystoupit na jevištích divadla Semafor, Činoherního klubu nebo Divadla Husa na provázku, a to ať už s autorskými počiny principála divadla, pana docenta Bohumíra Štědroně, nebo například s dramatizací povídek Karla Čapka,“ popisuje za divadlo Aneta Sekeráková.

Momentálně soubor ve spolupráci s česko-rakouským výtvarníkem a spisovatelem Janem Brabencem pracuje na inscenaci s názvem Radeckého pochod životem. Ta vypráví o peripetiích, které provázely život nejslavnějšího vojevůdce narozeného v Čechách, Josefa Václava Radeckého.

Školy se postupně přidávaly

Jak soubor vznikl?

Soubor Comica Economica vznikl v roce 2010 na Vysoké škole ekonomické. Panu docentu Štědroňovi se tehdy nezdařil původní záměr založit jazzový orchestr, a tak se rozhodl iniciovat vznik studentského divadla. Postupně se k souboru přidali studenti ČVUT, Univerzity Karlovy a Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů.

Kde všude jste hráli?

Za svých téměř deset let působení soubor opakovaně vystoupil na jevišti dejvického divadla Semafor, ale také v Činoherním klubu, v Divadle Husa na provázku nebo ve Slovenském domě.

Jaká představení máte za sebou?

Zakladatel a principál divadla, pan docent Bohumír Štědroň, je zároveň autorem několika divadelních her, kterým je společná satirická linka. Jedná se např. o představení Globální slavnost, Facenet nebo Zkouška z politologie. Začátkem roku 2019 jsme pak vystoupili na soutěži amatérských divadel POPAD, a to s dramatizací povídek Karla Čapka, Případ s dítětem a Smrt barona Gandary.

Hlavní postavou je osobní sluha

Vaše poslední hra vznikla ve spolupráci s česko-rakouským výtvarníkem a spisovatelem Janem Brabencem. Jmenuje se Radeckého pochod životem. O čem hra je?

Radeckého pochod životem je hra o životních peripetiích nejslavnějšího vojevůdce narozeného v Čechách, maršála Josefa Václava Radeckého. Hlavní postavou však je Radeckého osobní sluha Vencl, který ho provází životem, ale především svými glosami ukazuje poněkud neslavnou tvář doby hrůzné dobyvatelské války, národní osvobození Italů nebo korupční obchody s vojenským erárem.

Diváci mohou hru vidět na prknech divadla Semafor. Kdy se na šestce představíte?

Po premiéře 10. listopadu se do divadla Semafor vrátíme na začátku nového roku, konkrétně v termínech 12. ledna a 23. února. Srdečně tak čtenáře na Radeckého zveme.

Václav Kopta: Semafor pro mě byla nejlepší startovní pozice

Co pro vás znamená možnost hrát v Semaforu?

S divadlem Semafor máme dlouhodobě krásný vztah a je nám velkou ctí a potěšením, že právě na tomto místě s nezaměnitelným geniem loci můžeme opakovaně vystupovat. Pro každého člena souboru je to zážitek, na který se rozhodně nezapomíná.

Jaké má soubor plány nebo sny do budoucna?

Co se týče nejbližších plánů, soubor Comica Economica vystoupí s Radeckým začátkem prosince v divadle Rokoko a v novém roce kromě divadla Semafor také na jevišti české školy ve Vídni. Ke snům a přáním souboru patří další zahraniční vystoupení, a to např. pro českou komunitu v Berlíně nebo New Yorku.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Dnes, 10:27
V ulici Pod Juliskou se objevila před časem vyřazená tramvaj, která od devadesátých let sloužila...
Dnes, 08:01
Lidem z Petřin reálně hrozí, že přijdou o možnost pohodlně si nakoupit. Obchodní dům z konce...
Pařížská č. 14, Praha 1. Luxusní obchod.
Dnes, 07:01
Účel provozovny a výše nájmu budou hrát roli v tom, komu magistrát pronajme komerční prostory...
Včera, 15:32
Konkurz na novou ředitelku či ředitele Základní školy Fr. Plamínkové vypsala radnice sedmé městské části....
Včera, 15:01
Do roku 2022 bude hotova studie rozvoje ostrova Štvanice. Magistrát vyjde na přibližně 35 milionů...
Ilustrační foto.
Včera, 14:22
Problematickou zakázku na právní řeší čtvrtá městská část. Opozice kritizuje, že zakázka byla připravena účelově...
Včera, 12:18
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) vypsal v roce 2019 zakázku na 20 velkokapacitních autobusů....
Děti ze Základní školy Fr. Plamínkové budou mít nového ředitele či ředitelku.
Včera, 10:32
Odvolána byla z funkce ředitelky Základní školy FR. Plamínkové oblíbená ředitelka Jarmila Macečková. Proti rozhodnutí radnice...
Včera, 08:03
Ohroženou skupinou jsou ve společnosti senioři. Trpí osamělostí, trápí je obavy z budoucnosti, nemoci a strach...
27.1.2020
Prahou sedm „hýbe“ vyhlášené výběrové řízení na nového „šéfa“ Základní školy Fr. Plamínkové. Vedení radnice...
Reklama