Radeckého pochod životem v pražském divadle Semafor

Deset let vystupuje divadlo Comica Economica na několika pražských divadelních scénách. Nejde přitom o ledajaký soubor, složen je totiž nikoli výhradně, ale především ze studentů ČVUT, VŠE a Univerzity Karlovy.

Za téměř deset let působení měl náš soubor tu čest vystoupit na jevištích divadla Semafor, Činoherního klubu nebo Divadla Husa na provázku, a to ať už s autorskými počiny principála divadla, pana docenta Bohumíra Štědroně, nebo například s dramatizací povídek Karla Čapka,“ popisuje za divadlo Aneta Sekeráková.

Momentálně soubor ve spolupráci s česko-rakouským výtvarníkem a spisovatelem Janem Brabencem pracuje na inscenaci s názvem Radeckého pochod životem. Ta vypráví o peripetiích, které provázely život nejslavnějšího vojevůdce narozeného v Čechách, Josefa Václava Radeckého.

Školy se postupně přidávaly

Jak soubor vznikl?

Soubor Comica Economica vznikl v roce 2010 na Vysoké škole ekonomické. Panu docentu Štědroňovi se tehdy nezdařil původní záměr založit jazzový orchestr, a tak se rozhodl iniciovat vznik studentského divadla. Postupně se k souboru přidali studenti ČVUT, Univerzity Karlovy a Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů.

Kde všude jste hráli?

Za svých téměř deset let působení soubor opakovaně vystoupil na jevišti dejvického divadla Semafor, ale také v Činoherním klubu, v Divadle Husa na provázku nebo ve Slovenském domě.

Jaká představení máte za sebou?

Zakladatel a principál divadla, pan docent Bohumír Štědroň, je zároveň autorem několika divadelních her, kterým je společná satirická linka. Jedná se např. o představení Globální slavnost, Facenet nebo Zkouška z politologie. Začátkem roku 2019 jsme pak vystoupili na soutěži amatérských divadel POPAD, a to s dramatizací povídek Karla Čapka, Případ s dítětem a Smrt barona Gandary.

Hlavní postavou je osobní sluha

Vaše poslední hra vznikla ve spolupráci s česko-rakouským výtvarníkem a spisovatelem Janem Brabencem. Jmenuje se Radeckého pochod životem. O čem hra je?

Radeckého pochod životem je hra o životních peripetiích nejslavnějšího vojevůdce narozeného v Čechách, maršála Josefa Václava Radeckého. Hlavní postavou však je Radeckého osobní sluha Vencl, který ho provází životem, ale především svými glosami ukazuje poněkud neslavnou tvář doby hrůzné dobyvatelské války, národní osvobození Italů nebo korupční obchody s vojenským erárem.

Diváci mohou hru vidět na prknech divadla Semafor. Kdy se na šestce představíte?

Po premiéře 10. listopadu se do divadla Semafor vrátíme na začátku nového roku, konkrétně v termínech 12. ledna a 23. února. Srdečně tak čtenáře na Radeckého zveme.

Václav Kopta: Semafor pro mě byla nejlepší startovní pozice

Co pro vás znamená možnost hrát v Semaforu?

S divadlem Semafor máme dlouhodobě krásný vztah a je nám velkou ctí a potěšením, že právě na tomto místě s nezaměnitelným geniem loci můžeme opakovaně vystupovat. Pro každého člena souboru je to zážitek, na který se rozhodně nezapomíná.

Jaké má soubor plány nebo sny do budoucna?

Co se týče nejbližších plánů, soubor Comica Economica vystoupí s Radeckým začátkem prosince v divadle Rokoko a v novém roce kromě divadla Semafor také na jevišti české školy ve Vídni. Ke snům a přáním souboru patří další zahraniční vystoupení, a to např. pro českou komunitu v Berlíně nebo New Yorku.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Dnes, 18:20
Desítky lidí, z nich část osobně, část vzhledem k epidemiologické situaci virtuálně, se připojily k...
Dnes, 17:40
Franz Kafka. Proces. Komedie. Že to moc nejde dohromady? Rock Opera Praha přesvědčí všechny diváky,...
Dnes, 17:00
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 17:00
Venkovní výstava vybraných soutěžních fotografií z letošního ročníku fotografické soutěže Czech Nature Photo je od...
Dnes, 16:20
Krásných a slavených domů je na Hanspaulce hodně, dokonce tolik, že o nich vychází celá...
Dnes, 15:00
Psal se rok 2015, kdy hokejová Slavia po nepovedené extraligové sezoně neuspěla ani v baráži...
Dnes, 13:00
Soubor pěti lodí, vytvořených z perforovaného plechu, zakotvil na Smíchovské náplavce mezi kobkami 16 a 17....
Dnes, 12:20
Policie se nebude zabývat trestním oznámením, které podal na jaře opoziční zastupitel Prahy 4 a...
Dnes, 11:49
Kolony jsou v Praze pravidelné. Pokud ráno prší, situace je o to horší. Ale aby...
Dnes, 11:00
Pražský magistrát nechá rozšířit protipovodňová opatření na Zbraslavi. Výstavba se týká oblasti u zbraslavského zámku...
Dnes, 09:40
Změnu vašeho programu si však vyhrazují kapely a pořadatelé a ministr zdravotnictví, který už avizoval,...
Reklama