Radnice Prahy 7 tasí vlajky. Sokola podpoří, ale nenásilí ne

Komunisty zakázaný. Ve svých počátcích inspirovaný německými turnerskými spolky. Od devadesátých let 19. století s vyhraněným nacionalismem proti Němcům. Snaha o apolitičnost. Boje ve válce. Nazdar. Ano, to je Sokol. Památný den sokolstva se připomínal 8. října. Praha 7 se připojila k oslavám a na radnici městské části dokonce zavlál sokolský prapor. O co se tím radnice snaží? Není toto vyvěšování všemožných duhových, sokolských a jiných vlajek jen snaha se zalíbit?

Památný den sokolstva připomíná událost, která se stala roku 1941. V noci ze 7. na 8. října totiž gestapo v rámci „Akce Sokol“ zatklo 1500 sokolských činovníků. Ti byli následně mučeni, vězněni a deportováni do koncentračních táborů. Do konce války zemřelo 93 % celé sokolské obce. Během této noci byl navíc Reinhardem Heydrichem podepsán výměr o rozpuštění České obce sokolské. Ta byla nacisty považována za nejnebezpečnější organizaci napojenou na odboj.

Je tedy zrovna sokolská vlajka něco, co by chtěli mít občané Prahy 7 vyvěšené na své radnici? Kdo rozhoduje o tom, že zde zavlaje sokolská vlajka nebo duhová vlajka? Nejsou zrovna toto natolik kontroverzní témata, že by se k nim radnice spíše vyjadřovat neměla? Proč se zde 2. října neřešil světový den nenásilí nebo 4. října mezinárodní den zvířat? Jak může jeden člověk na radnici rozhodnout o tom, že Sokola tam chce, ale nenásilí podporovat nebude?

Tyto otázky si možná pokládá více spoluobčanů. Čtyřem z pěti dotázaných je to však jedno. Dvacetileté Emě se princip vyvěšení duhové vlajky během Pride month líbí, cítí, že je zde podporována, a to alespoň radnicí, jinak se tím však nijak nezaobírá a je jí to v podstatě jedno. Čtyřiapadesátiletá Helena se vyjádřila, že by spíš uvítala, aby radnice pracovala tak, že se to zalíbí celé městské části a nemusela se vymezovat na určité skupinky. Při cestě na Gay pride si romská skupinka mladíků před zastávkou Tusarova stejně neodpustí poznámky a posměšky. Co kdyby místo vyvěšování vlajek radnice řešila spíše to, aby se ty „lesbuchy“ nemusely bát vyjít z domu?

Vzpomínková setkání k událostem, které se tak zásadně podepsaly na fungování České republiky, je rozhodně hezké podporovat. Měly by se však buď řešit všechny, nebo netasit vlajku s žádnou. S výběrem nikdy nebudou spokojeni všichni, a to ani během nouzového stavu, kdy má každý plnou hlavu svých problémů, než aby řešil nějaké vlajky na radnici.

Včera, 18:20
Pražský magistrát letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru neuspořádá slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském...
Včera, 17:40
Magistrát letos přestěhoval z domova ve Svojšicích zpět do Prahy do městských bytů 15 klientů...
Včera, 17:00
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 17:00
Pražský magistrát rozdělí v příštím roce v programu projektů týkajících životního prostředí 40 milionů korun,...
Včera, 15:00
Téměř 5000 takzvaných stravenek zatím zakoupili lidé s cílem podpořit zvířata v pražské zoologické zahradě....
Včera, 13:40
V listopadu pražské trasy metra B a C oslavily hned několik výročí. Tím největším bude...
Včera, 13:00
Židovští uprchlíci a loď Patria. Je tomu 80 let, co se tato loď potopila v...
Včera, 12:20
V Praze se rozrůstá populace bobra evropského. Podle odhadů vědců nyní žije v hlavním městě...
Včera, 11:00
Jedno z nejtajemnějších míst Prahy 8 leží nedaleko proslulé bohnické psychiatrické léčebny. I když to...
Včera, 09:40
Na Jarově v Praze 3 otevřela radnice upravený park v ulici U Kněžské louky. Na...
Včera, 08:59
Že si 15letý školák zapálí marihuanu? Možná právě učinil první krok do drogového pekla. Marihuana...
Reklama