Radnice Prahy 7 tasí vlajky. Sokola podpoří, ale nenásilí ne

Komunisty zakázaný. Ve svých počátcích inspirovaný německými turnerskými spolky. Od devadesátých let 19. století s vyhraněným nacionalismem proti Němcům. Snaha o apolitičnost. Boje ve válce. Nazdar. Ano, to je Sokol. Památný den sokolstva se připomínal 8. října. Praha 7 se připojila k oslavám a na radnici městské části dokonce zavlál sokolský prapor. O co se tím radnice snaží? Není toto vyvěšování všemožných duhových, sokolských a jiných vlajek jen snaha se zalíbit?

Památný den sokolstva připomíná událost, která se stala roku 1941. V noci ze 7. na 8. října totiž gestapo v rámci „Akce Sokol“ zatklo 1500 sokolských činovníků. Ti byli následně mučeni, vězněni a deportováni do koncentračních táborů. Do konce války zemřelo 93 % celé sokolské obce. Během této noci byl navíc Reinhardem Heydrichem podepsán výměr o rozpuštění České obce sokolské. Ta byla nacisty považována za nejnebezpečnější organizaci napojenou na odboj.

Je tedy zrovna sokolská vlajka něco, co by chtěli mít občané Prahy 7 vyvěšené na své radnici? Kdo rozhoduje o tom, že zde zavlaje sokolská vlajka nebo duhová vlajka? Nejsou zrovna toto natolik kontroverzní témata, že by se k nim radnice spíše vyjadřovat neměla? Proč se zde 2. října neřešil světový den nenásilí nebo 4. října mezinárodní den zvířat? Jak může jeden člověk na radnici rozhodnout o tom, že Sokola tam chce, ale nenásilí podporovat nebude?

Tyto otázky si možná pokládá více spoluobčanů. Čtyřem z pěti dotázaných je to však jedno. Dvacetileté Emě se princip vyvěšení duhové vlajky během Pride month líbí, cítí, že je zde podporována, a to alespoň radnicí, jinak se tím však nijak nezaobírá a je jí to v podstatě jedno. Čtyřiapadesátiletá Helena se vyjádřila, že by spíš uvítala, aby radnice pracovala tak, že se to zalíbí celé městské části a nemusela se vymezovat na určité skupinky. Při cestě na Gay pride si romská skupinka mladíků před zastávkou Tusarova stejně neodpustí poznámky a posměšky. Co kdyby místo vyvěšování vlajek radnice řešila spíše to, aby se ty „lesbuchy“ nemusely bát vyjít z domu?

Vzpomínková setkání k událostem, které se tak zásadně podepsaly na fungování České republiky, je rozhodně hezké podporovat. Měly by se však buď řešit všechny, nebo netasit vlajku s žádnou. S výběrem nikdy nebudou spokojeni všichni, a to ani během nouzového stavu, kdy má každý plnou hlavu svých problémů, než aby řešil nějaké vlajky na radnici.

Včera, 15:25
Na sociálních sítích se po skončení ceremoniálu v pražském Rudolfinu objevily fotografie, na kterých umělci...
Včera, 10:18
U Pražského Masarykova nádraží má vyrůst nové kancelářské centrum v režii společnosti Penta miliardáře Marka...
Včera, 09:14
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 09:14
Vchody do metra na Palmovce, Florenci a v Kobylisích přitahují lidi bez domova, na drogách...
Včera, 04:00
Nedaleko metra Palmovka jsme se ptali náhodných chodců na to, co říkají zpřísněnému nouzovému stavu,...
Včera, 04:00
Vypadá to, že Praha bude mít nový koncertní sál. Magistrát, respektive radní hlavního města, totiž...
7.3.2021
Práce snů – tak by se dal nazvat nouzový stav z pohledu některých úředníků městských...
6.3.2021
Na to, až se uvolní omezení, a zejména na děti se už těší v Muzeu...
4.3.2021
Boj proti pandemii koronaviru vidí jako jednu z priorit letošního roku starosta první městské části...
4.3.2021
V únoru měla mít v Dejvickém divadle premiéru nová inscenace hry Vina? od Daniela Majlinga....
3.3.2021
Zahušťování našeho hlavního města novou výstavbou je protiváhou jeho rozšiřování do okolní krajiny. Možnosti se...
Reklama