Radnici Prahy 5 jako zřizovateli škol schází vize rozvoje

Radnici Prahy 5 jako zřizovateli základních škol schází vize rozvoje školství na městské části, lokálně může nastat také problém s kapacitou. Vyplývá to z dotazníkového průzkumu, který si radnice nechala zpracovat mezi učiteli a dalšími zaměstnanci škol, rodiči a žáky.

Mezi pozitivně hodnocené faktory patřily dobré vztahy na školách, dobrá vybavenost či svoboda jednotlivých zařízení ve vztahu ke zřizovateli. Praha 5 také připravuje projekt zaměřený na bezpečnost dětí na internetu a začala vydávat časopis pro komunitu škol.

Praha 5 je zřizovatelem 13 základních škol s kapacitou 7224 míst, na jejich fungování dává ročně zhruba čtvrt miliardy korun, což je asi pětina rozpočtu. Podle starostky Renáty Zajíčkové (za ODS) nicméně stále neexistuje koncepce rozvoje školství, na což upozornil i průzkum.

V době adventu bude v pražských ulicích více policistů

Dotazníkového šetření se zúčastnilo 2400 žáků základních škol, 900 rodičů a téměř 500 učitelů a dalších zaměstnanců. Týkalo se školství obecně i jednotlivých škol. Na jaře plánuje radnice podobný průzkum v mateřských školách.

Podle koordinátora průzkumu Filipa Karla z analýzy dotazníků vyplývá, že jednotlivým školám i školství v městské části schází vize. Kritizována byla také malá možnost ovlivňování směřování škol a nedostatečně prostorové zázemí ve školách. Lokálně je problémem i nedostatečná kapacita, což se podle Zajíčkové týká konkrétně Košíř, kde poptávce přestává dostačovat základní škola Nepomucká. Radnice podle starostky prověřuje možnosti, jak situaci řešit.

TSK hledá správce záchytného parkoviště P+R u metra C Opatov

Městská část podle Zajíčkové příští rok spustí vzdělávací program zaměřený na bezpečný pohyb dětí na internetu. Radnice chce dětem, rodičům i kantorům zprostředkovávat návody a informace o tom, jak se bezpečně na sítích chovat. Lepší informovanost dětí, rodičů i učitelů má zajistit nový časopis Páťák, který bude vycházet třikrát ročně v nákladu 2000 kusů.

V Praze je podle rejstříku ministerstva školství 400 mateřských a 292 základních škol. Většina z nich je veřejných a jejími zřizovateli jsou městské částí. Střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy zřizuje magistrát.

ČTK

Dnes, 10:27
V ulici Pod Juliskou se objevila před časem vyřazená tramvaj, která od devadesátých let sloužila...
Dnes, 08:01
Lidem z Petřin reálně hrozí, že přijdou o možnost pohodlně si nakoupit. Obchodní dům z konce...
Pařížská č. 14, Praha 1. Luxusní obchod.
Dnes, 07:01
Účel provozovny a výše nájmu budou hrát roli v tom, komu magistrát pronajme komerční prostory...
Včera, 15:32
Konkurz na novou ředitelku či ředitele Základní školy Fr. Plamínkové vypsala radnice sedmé městské části....
Včera, 15:01
Do roku 2022 bude hotova studie rozvoje ostrova Štvanice. Magistrát vyjde na přibližně 35 milionů...
Ilustrační foto.
Včera, 14:22
Problematickou zakázku na právní řeší čtvrtá městská část. Opozice kritizuje, že zakázka byla připravena účelově...
Včera, 12:18
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) vypsal v roce 2019 zakázku na 20 velkokapacitních autobusů....
Děti ze Základní školy Fr. Plamínkové budou mít nového ředitele či ředitelku.
Včera, 10:32
Odvolána byla z funkce ředitelky Základní školy FR. Plamínkové oblíbená ředitelka Jarmila Macečková. Proti rozhodnutí radnice...
Včera, 08:03
Ohroženou skupinou jsou ve společnosti senioři. Trpí osamělostí, trápí je obavy z budoucnosti, nemoci a strach...
27.1.2020
Prahou sedm „hýbe“ vyhlášené výběrové řízení na nového „šéfa“ Základní školy Fr. Plamínkové. Vedení radnice...
Reklama