7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

Radotínští dobrovolní hasiči se stěhují do nového

Další fotky

Dobrovolný hasičský sbor má Radotín od roku 1886. Jedná se o nejstarší místní registrovaný spolek. Funguje dodnes a právě plánuje stěhování do nové zbrojnice v Karlické ulici. Kromě toho sídlí v Radotíně i profesionální hasičská jednotka. Obě se vzájemně ve své činnosti doplňují.

Reklama

Hned vedle radotínské pekárny finišuje stavba nové základny Sboru dobrovolných hasičů Radotín. V její pravé části jsou čtyři velká garážová vrata, za kterými budou připraveny k výjezdu hasičské vozy. Levá část stavby nabídne zázemí se šatnami, posilovnou a prádelnou pro členy radotínské jednotky. Nahoře bude společenská místnost. Střed budovy patří věži pro sušení hasičských hadic. Vejde se do ní až 100 metrů této nezbytné pomůcky pro boj s požáry. Na věži by se měly vedle nápisu Hasiči Radotín objevit také velké hodiny.
„Stěhovat do nového bychom se chtěli v dubnu. Snad nás nic nepřibrzdí,“ věří velitel jednotky dobrovolných hasičů František Drož. Už také spřádá plány na slavnostní otevření: „Sláva bude, ale naplánujeme ji až ve chvíli, kdy bude jasné, že je zbrojnice hotová.“ Stavba zbrojnice přijde zhruba na 30 milionů korun. Zaplatil ji pražský magistrát, přispěla také radotínská radnice.

Auta, auta a zase auta. Problémy s nimi jsou nejen v centru, ale i v okrajovém Radotíně

Dobrovolní hasiči tradičně doplňují profesionální jednotky, Radotín není výjimkou, a tak se opírá o dvě hasičské party. I ti, kteří tuto práci vykonávají zdarma a ve svém volném čase, mají přitom stejně kvalitní vybavení jako profesionální bojovníci s ohněm. „Helmy, oblečení, dýchací přístroje – to vše je stejné u dobrovolných i profesionálních hasičů,“ uvádí František Drož. Nezaostává ani vozový park dobrovolníků. Jejich chloubou je nová tatrovka za miliony korun, která se nijak neliší od vozidla v garážích profesionálů. Radotínští hasiči se rádi pochlubí také historickou stříkačkou Klöckner Humboldt z roku 1942. Ta účinkuje při různých společenských akcích.

Zatímco dobrovolná jednotka čítá 17 mužů s běžným zaměstnáním, profíci, sídlící v ulici V Sudech, mají 43členné mužstvo. Slouží nepřetržitě, celý den je připraveno 14 hasičů, na které pak čeká dvoudenní volno. Do dvou minut po vyhlášení poplachu jsou jednotky připraveny k odjezdu k požáru, autonehodě nebo spadlým stromům.
„Dobrovolní hasiči dělají v Radotíně skvělou práci, cvičí s námi a chodí k nám na stáže,“ říká velitel profesionální hasičské stanice Oldřich Kinduch a dodává: „Nejvíce nám pomohli při povodních, jejich cisterna také zajišťuje dodávku vody k požárům a díky své práci s mládeží šíří povědomí o tom, jak se mají lidé v krizových situacích chovat.“

Nábor nových zakládajících členů sboru dobrovolných hasičů Uhříněves. Seznamte se s jeho zajímavou historií!

V Radotíně došlo k založení sboru dobrovolných hasičů na popud obecního zastupitelstva v roce 1886. U jeho zrodu stáli majitelé polí a mlýnů. Mimo jiné také rolník Václav Drchota, který byl prvním velitelem radotínských hasičů. V roce 1924 vypukl požár právě v jeho stodole a zničil celou úrodu. Další velký požár se v Radotíně odehrál o pět let později. Plameny zachvátily továrnu firmy Vindyš. Shořela jen její část, při zásahu se však nadýchal jedovatých plynů hasič Josef Falsgráb a na následky otravy zemřel. Statkář Václav Drchota po 2. světové válce daroval hasičům stodolu, z níž se hasiči odstěhují letos v dubnu. Profesionální hasiči přišli do Radotína v roce 1970.

Zdroj: Petr Buček, Noviny Prahy 16

FOTO: Radotínští hasiči

Radotínští hasiči - 1 p16Radotínští hasiči - 2 petr bučekRadotínští hasiči - 3 profíci šéf vlevo bučekRadotínští hasiči - 4 KLOCKNER HUMBOLDT 1942p16+Radotínští hasiči - 5 p16
Další fotky
Radotínští hasiči - 5b hasiči rad p16Radotínští hasiči - 6 1890Radotínští hasiči - 7 hasiči-1913
Před 29 minutami
V úterý 19. března zahájila Polovina nebe, o. p. s., ve spolupráci s Beauty Body...
Před 1 hodinou
Jako poklidné by se dalo popsat bydlení ve Vokovicích či na Hanspaulce. Ta se v...
Před 2 hodinami
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Dnes, 11:00
Policie zadržela a obvinila šestadvacetiletého muže, který má podle kriminalistů na svědomí minimálně 31 požárů...
Dnes, 09:25
Hlavní město nechá vypracovat architektonicko-urbanistickou studii Slunečního náměstí a promenády podél Seidlerovy ulice v Praze...
Dnes, 08:28
Rada Prahy 15 schválila nový projekt s názvem Stromy života. Díky němu mohou rodiče nových...
Nová výstavba
Včera, 18:38
Průměrná plocha nového prodaného bytu v Praze byla na konci loňského roku 65 metrů čtverečních....
Včera, 16:30
Praha zapůjčí Moravskému Krumlovu Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Podmínkou je, že vytvoří pro dílo vhodné...
Včera, 13:31
Státní veterinární správy vydala mimořádné veterinární opatření týkající se včelího moru. Onemocnění bylo diagnostikováno u...
Včera, 13:30
Pražský kompost z Kompostárny hl. m. Prahy ve Slivenci má své využití nejen u drobných...
Reklama