3℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Raudnitzův dům. Praha 5 zahájila svou největší investici do výstavby seniorských bytů

Právě byla zahájena komplexní rekonstrukce kulturní památky Raudnitzova domu v Hlubočepích, který bude přestavěn na dům pro seniory.

„Praha 5 se nachází na chvostu mezi pražskými městskými částmi, co do počtu seniorských bytů. Dosud město spíše byty rozprodávalo, než stavělo. Tak například odprodej Ženských domovů s 900 obytnými místnostmi naší městkou částí v roce 2002 byl proveden naprosto proti logice rozvoje pětky. Raudnitzův dům je prvním ze tří bytových komplexů pro seniory, které v tomto volebním období plánujeme realizovat,“ říká radní pro investice Prahy 5 Štěpán Rattay.

Přestavba domu probíhá v režimu „Design a build“ tj. „Navrhni a postav“, kdy v první fázi musí vysoutěžený zhotovitel, sdružení firem POHL cz a AQUASYS zpracovat projektovou dokumentaci pro provedení stavby a může zahájit práce pro přípravu stavby.

Po odsouhlasení projektu investorem může být započata samotná realizace díla. Pátá městská část se rozhodla tento historicky cenný objekt umístěný na kraji parku mezi vzrostlými stromy přestavět na 26 bytových jednotek, a to včetně zázemí pro pečovatelskou a zdravotnickou službu. V rámci rekonstrukce bude dále vystavěna ordinace lékaře, společenský sál, zimní zahrada, nový výtah a kuchyně.

Praha 5 má jasno. Další plavební komora je pro nás nepřijatelná a budeme proti ní bojovat!

„U projektantů oceňuji šetrný přístup k architektonickým interiérovým prvkům jako jsou teraco, historické dlažby nebo členěných oken v interiéru domu. Vnímáme také, že v dnešní době je nezbytné naučit se efektivněji hospodařit s užitkovou vodou.
V objektu je proto navržen systém dvou akumulačních nádrží, který pojme až 70 kubíků dešťové vody k dalšímu využití.“ dodává Rattay.

Předpokládané celkové náklady této investice jsou 137 milionů korun.
Odbor majetku a investic současně zpracovává projektovou dokumentaci pro uskutečnění druhé fáze výstavby seniorských bytů v Hlubočepech. Ten bude vybudován na místě bývalého zdravotnického zařízení, které se nachází právě nedaleko Raudnitzova domu.

Zámeček zvaný Raudnitzův dům je původně drobné venkovské sídlo na místě tvrze založené snad roku 1571 Janem Kutovcem z Úrazu. V roce 1623 objekt koupil Pavel Michna z Vacínova. Jeho syn se pak zadlužil a Hlubočepy získali do zástavy jezuité, kteří v roce 1669 objekt přestavěli na zámek. Po zrušení jejich řádu v roce 1773 zámek získal studijní fond. V polovině 19. století, kdy byl zámek v majetku Františka A. Defourse, byl zámek klasicistně upraven.
Jedná se o jednopatrový obytný objekt na půdorysu písmene E. Střední křídlo má v přízemí dvojitý průjezd. Vstupní portál je lemován toskánskými sloupy nesoucími balkon. Nádvoří jsou od parku oddělena zídkou a brankami s litinovým zábradlím. Před zámečkem je torzo kdysi rozsáhlého parku.

Zdroj: web Prahy 5

FOTO: Raudnitzův dům ožije

Raudnitzův dům ožije - 1 P5Raudnitzův dům ožije - 2 pam desvp – kopieRaudnitzův dům ožije - 2b p5++Raudnitzův dům ožije - 3 ma+Raudnitzův dům ožije - 4 camp
Další fotky
Raudnitzův dům ožije - 0 p5
Včera, 10:01
Radní Prahy 8 nesouhlasí se stavbou regulačního semaforu z Bohnic do Troji. Obávají se nárůstu...
7.12.2019
Spor o postup výstavby družstevního bydlení v pražské koalici Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil...
7.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
7.12.2019
Po 41 letech se Pražané a turisté dočkali chodníku procházejícího Vinohradskou třídu od Národního muzea...
7.12.2019
V době výročí 50 let od jeho náhlé smrti, 95 let od narození, ale také...
7.12.2019
Vášnivá diskuse se v Jazzové sekci při další z řady Valdštejnských besed, organizovaných spolkem Šance...
7.12.2019
Babybox, který dosud fungoval v pražském Hloubětíně, se přesunul do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV)....
6.12.2019
Hidžáb se smí ve škole nosit. S takovým verdiktem přišel Nejvyšší soud, kam se odvolala...
6.12.2019
Klášter svatého Gabriela v Praze na Smíchově pošta prodala za 353 milionů korun. V elektronické...
6.12.2019
Kriminalisté vyšetřují případ dvacetiletého mladíka, který zemřel v červnu poté, co se v klubu v...
6.12.2019
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
Reklama