24℃
Dnes je 19. srpen , svátek má Ludvík

Raudnitzův dům. Praha 5 zahájila svou největší investici do výstavby seniorských bytů

Právě byla zahájena komplexní rekonstrukce kulturní památky Raudnitzova domu v Hlubočepích, který bude přestavěn na dům pro seniory.

Reklama

„Praha 5 se nachází na chvostu mezi pražskými městskými částmi, co do počtu seniorských bytů. Dosud město spíše byty rozprodávalo, než stavělo. Tak například odprodej Ženských domovů s 900 obytnými místnostmi naší městkou částí v roce 2002 byl proveden naprosto proti logice rozvoje pětky. Raudnitzův dům je prvním ze tří bytových komplexů pro seniory, které v tomto volebním období plánujeme realizovat,“ říká radní pro investice Prahy 5 Štěpán Rattay.

Přestavba domu probíhá v režimu „Design a build“ tj. „Navrhni a postav“, kdy v první fázi musí vysoutěžený zhotovitel, sdružení firem POHL cz a AQUASYS zpracovat projektovou dokumentaci pro provedení stavby a může zahájit práce pro přípravu stavby.

Po odsouhlasení projektu investorem může být započata samotná realizace díla. Pátá městská část se rozhodla tento historicky cenný objekt umístěný na kraji parku mezi vzrostlými stromy přestavět na 26 bytových jednotek, a to včetně zázemí pro pečovatelskou a zdravotnickou službu. V rámci rekonstrukce bude dále vystavěna ordinace lékaře, společenský sál, zimní zahrada, nový výtah a kuchyně.

Praha 5 má jasno. Další plavební komora je pro nás nepřijatelná a budeme proti ní bojovat!

„U projektantů oceňuji šetrný přístup k architektonickým interiérovým prvkům jako jsou teraco, historické dlažby nebo členěných oken v interiéru domu. Vnímáme také, že v dnešní době je nezbytné naučit se efektivněji hospodařit s užitkovou vodou.
V objektu je proto navržen systém dvou akumulačních nádrží, který pojme až 70 kubíků dešťové vody k dalšímu využití.“ dodává Rattay.

Předpokládané celkové náklady této investice jsou 137 milionů korun.
Odbor majetku a investic současně zpracovává projektovou dokumentaci pro uskutečnění druhé fáze výstavby seniorských bytů v Hlubočepech. Ten bude vybudován na místě bývalého zdravotnického zařízení, které se nachází právě nedaleko Raudnitzova domu.

Zámeček zvaný Raudnitzův dům je původně drobné venkovské sídlo na místě tvrze založené snad roku 1571 Janem Kutovcem z Úrazu. V roce 1623 objekt koupil Pavel Michna z Vacínova. Jeho syn se pak zadlužil a Hlubočepy získali do zástavy jezuité, kteří v roce 1669 objekt přestavěli na zámek. Po zrušení jejich řádu v roce 1773 zámek získal studijní fond. V polovině 19. století, kdy byl zámek v majetku Františka A. Defourse, byl zámek klasicistně upraven.
Jedná se o jednopatrový obytný objekt na půdorysu písmene E. Střední křídlo má v přízemí dvojitý průjezd. Vstupní portál je lemován toskánskými sloupy nesoucími balkon. Nádvoří jsou od parku oddělena zídkou a brankami s litinovým zábradlím. Před zámečkem je torzo kdysi rozsáhlého parku.

Zdroj: web Prahy 5

FOTO: Raudnitzův dům ožije

Raudnitzův dům ožije - 1 P5Raudnitzův dům ožije - 2 pam desvp – kopieRaudnitzův dům ožije - 2b p5++Raudnitzův dům ožije - 3 ma+Raudnitzův dům ožije - 4 camp
Další fotky
Raudnitzův dům ožije - 0 p5
Před 22 minutami
Zoo Praha vybrala zhotovitele pavilonu goril. Zvítězila společnost Strabag, která pavilon postaví za 209 milionů...
Před 2 hodinami
Prázdniny nám tu naší metropolitní hudební zábavu trochu zkrouhly, ale nešť!
Dnes, 09:00
Od 1. září dojde – na základě požadavku Prahy 6 na zlepšení dopravní obslužnosti Bubenče...
Včera, 17:13
Tradičně vypjatý souboj mezi Spartou a Baníkem se tentokrát obešel bez větších rvaček. Domácí výběr...
Včera, 13:21
Hlavní město muselo zatím reklamovat stavbu tunelového komplexu Blanka ve 136 případech, z toho 123...
Včera, 09:17
Bohemka zažila po šestibrankové přestřelce z minulého kola další divokou bitvu. Soupeřem jí byla tentokrát...
Včera, 08:00
Zástupci magistrátu a Prahy 1 a 5 v pátek oficiálně podepsali prohlášení proti výstavbě nové...
17.8.2019
Ceny pohonných hmot v Praze od minulého týdne výrazně klesly. Natural 95 zlevnil o 20...
17.8.2019
Vánoční strom na Staroměstské náměstí se zatím nenašel. Společnost Taiko na začátku prázdnin vyhlásila soutěž,...
17.8.2019
Pražský dopravní podnik (DPP) opraví autobusový terminál u stanice metra B Zličín. Rekonstruován bude povrch...
Reklama