Rembrandt: Portrét člověka. Největší pražská výstava

Je tomu tři sta padesát let, co umřel jeden z nejlepších a nejvýznamnějších malířů a grafiků západního umění. Národní galerie se proto rozhodla uspořádat reprezentativní výstavu na počest tohoto barokního umělce. Ano, řeč je o Rembrandtovi.

Sto patnáct exponátů, z toho deset maleb a padesát prací na papíře. To je výstava, jež začala 25. září v Paláci Kinských. Hlavním zde vystavovaným dílem je obraz Učenec ve studovně z roku 1634, který je zároveň jediným, jenž je v držení českých sbírek. Zbytek děl bylo zapůjčeno a přivezeno do Prahy z mnoha zemí, například z New Yorku (Metropolitní muzeum) nebo z Londýna (Národní galerie).

Národní galerie chtěla tuto výstavu uskutečnit už na jaře tohoto roku, ale kvůli pandemii koronaviru musela být odsunuta a potrvá tak až do konce ledna roku příštího. Koronavirus zároveň zabránil, aby některá díla byla do Prahy přivezena. Zato jiným se k nám otevřela cesta, a tak je na výstavě k vidění spousta exkluzivních děl ze světových sbírek, která původně ani nešla získat.

Současná ředitelka české sbírkové instituce se vyjádřila, že tato výstava je ústředním letošním projektem a především, že takové množství významných děl Rembrandta a dalších jeho kolegů Pražané ještě neviděli. Výstava je rozdělena na různé časové úseky. Od umělcových počátků, přes rostoucí popularitu v Amsterodamu až po práce jeho žáků, ale i současníků a jejich pochopení Rembrandtova díla.

O Rembrandtovi se říká, že on nebyl pouhým malířem zobrazujícím skutečnost. Šlo o malíře, jenž byl schopen do svého díla vměstnat i duši. Rembrandtovy obrazy skutečně mají duši. Stačí se podívat na obraz Učenec ve studovně. Na něm je zachycen neznámý muž. I přesto má divák pocit, že ho toho starého vrásčitého pána už někdy viděl, že ho zná. A ví o něm, že je nesmírně chytrý. Tento barokní malíř dokázal zachytit dramatický duchovní život portrétovaného, a to ani dnes nikdo pořádně neví, zda ho měl stařík opravdu dramatický.

Dnes, 17:00
Do pražské Nádražní ulice se po rekonstrukci tramvajové trati vrátí provoz. Jako první se sem...
Registr řidičů a vozidel na Vyšehradě
Dnes, 15:05
Provoz na pracovištích registru vozidel odboru dopravněsprávních činností, která byla uzavřena z důvodu karantény, bude...
Dnes, 13:00
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Dnes, 13:00
Policie hledá svědky středečního požáru kostela svatého Michala v zahradě Kinských v Praze. Zajímají ji...
Dnes, 12:20
Pražský magistrát jedná kvůli epidemiologické situaci o dřívějším otevření zimních nocleháren pro lidi bez domova,...
Dnes, 11:00
„Rychle postupující pokrok na Podkarpatské Rusi přináší zkázu celé řadě podobných kostelíků, jejichž niť života...
Dnes, 07:35
Více než půl milionu korun. To je částka, kterou si mezi sebou rozdělí žadatelé o...
Včera, 17:40
Strážníci v Praze za prvních 24 hodin od zavedení zákazu nočního vycházení zjistili 45 případů...
Včera, 16:20
Řada krátkodobých tramvajových výluk čeká v listopadu obyvatele Prahy. S omezením musejí počítat cestující v řádu dnů. Jako...
Včera, 13:00
Tunelový komplex Blanka čeká dnes v noci mimořádná uzavírka. Projet jím nebude možné až do zítřejších...
Včera, 11:00
Pražský magistrát dokončil opravy rybníku Dolejšák na Zličíně. Práce vyšly město na 5,5 milionu korun.
Reklama